شکایت دمشق از آمریکا به دلیل سرقت نفت سوریه

23:30 - 19 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۶۹۸
شکایت دمشق از آمریکا به دلیل سرقت نفت سوریه
دولت سوریه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت زیان‌های وارد شده به بخش نفتی و منابع معدنی این کشور را بر اثر سرقت آمریکا اعلام کرد.

خبرگزاری میزان - وزارت خارجه سوریه در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت خواستار آن شد تا به تجاوزات آمریکا و نیرو‌های مسلحی که به شکل غیر قانونی و نامشروع در بخش‌هایی از شمال شرقی و منطقه تنف واقع در جنوب شرقی سوریه حضور دارند، پایان داده شود.

در بخشی از این نامه بر این موضوع تاکید شده است که زیان‌های وارده به بخش نفتی و منابع معدنی سوریه در پی اقدامات تجاوزکارانه، چپاول و تخریبی که نیرو‌های آمریکایی و تروریست‌های تحت امرش انجام داده‌اند بین سال‌های ۲۰۱۱ تا نیمه اول سال ۲۰۲۳ به ۱۱۵.۲ میلیارد دلار رسیده است.

طبق ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی دولت سوریه زیان‌های مستقیم بخش نفتی سوریه از ۲۷.۵ میلیارد دلار هم گذشته است که به ترتیب ذیل است:

ـ سرقت، هدر رفت و به آتش کشیدن نفت استخراج یافته به ارز ۳۴۱ میلیون بشکه، میانگین سرقت انجام گرفته از میادین نفتی سوریه حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار بشکه در روز است که در برهه اخیر به مرز ۱۵۰ هزار بشکه هم رسیده است.

همچنین ۵۹.۹ میلیون متر مکعب گاز طبعی و ۴۱۳ هزار تن گاز خانگی به ارزش ۲۱.۴ میلیارد دلار نیز در این مدت به سرقت رفته است.

ـ تخریب و سرقت تاسیسات به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار

ـ زیان‌های ناشی از بمباران تاسیسات نفت و گاز سوریه توسط هواپیمایی موسوم به ائتلاف که به شکل نامشروعی در حریم هوایی سوریه فعالیت می‌کنند به ۲.۹ میلیارد دلار رسیده است.

به گفته وزارت خارجه سوریه، زیان‌های غیر مستقیم این کشور نیز ناشی از این تجاوزات ۸۷.۷ میلیارد دلار ارزیابی می‌شود که در برگیرنده زیان‌های ناشی از عدم منفع و بهره‌مندی نفت خام، گاز طبیعی و گاز خانگی است که خود ناشی از کاهش تولید از میانگین‌های برنامه ریزی شده در شرایطی طبیعی می‌باشد.

همچنین در نامه سوریه آمده است: زیان‌هایی که به آن اشاره شد صرفا آمار و ارقام نیستند بلکه وقایعی مستدل با شواهد و قراین است که مسئولت ایالات متحده و متحدانش را در این اقدام به اثبات رسانده و منعکس کننده مشکلات و شرایط معیشتی و انسانی سوری‌ها با هدف ضربه زدن به گزینه‌های ملی آن‌ها انجام می‌شود.

سوریه از سازمان ملل خواست تا آمریکا به دلیل این سرقت‌ها مورد بازخواست قرار گرفته و خسارت وارد شده اخذ و به حضور نامشروع و غیر قانون نیرو‌های آمریکایی پایان داده شود.

دمشق از سازمان ملل خواست تا نیرو‌های آمریکایی فورا میادین نفت و گاز و دیگر منابع طبیعی دولت سوریه را به این کشور پس دهد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *