تاکید امیرعبداللهیان بر آمادگی ایران برای برقراری روابط قوی با اتحادیه اروپا

20:27 - 19 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۶۸۵
تاکید امیرعبداللهیان بر آمادگی ایران برای برقراری روابط قوی با اتحادیه اروپا
وزیر امور خارجه بر آمادگی کشورمان برای برقراری روابط قوی در حوزه همکاری‌های مورد توافق با اتحادیه اروپا تاکید کرد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و لوئیجی دی مایو، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان با تبریک انتخاب دی مایو به عنوان نماینده ویژه اتحادیه اروپایی، تحولات روابط کشور‌های همسایه از جمله حوزه خلیج فارس را تبیین و شرایط امروز منطقه را فصل نوینی از زمینه سازی برای ارتقای همکاری‌ها، بین هشت کشور حوزه خلیج فارس ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در خصوص مجمع گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای که از سوی کشور‌های منطقه نیز مورد حمایت قرار گرفته است را بیانگر اراده کشور‌های منطقه برای برقراری همکاری‌های درون منطقه‌ای در ابعاد مختلف از جمله موضوعات مهم محیط زیستی دانست و برگزاری نخستین نشست این گروه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را به ابتکار دبیرکل سازمان ملل در آینده نزدیک گامی در زمینه همگرایی بیشتر در منطقه خواند.

امیرعبداللهیان با استقبال از ارائه هرگونه ابتکاری از سوی اتحادیه اروپایی برای تقویت همکاری‌های فیمابین اتحادیه اروپا و کشور‌های منطقه، آمادگی کشورمان را برای برقراری روابط قوی در حوزه همکاری‌های مورد توافق و زمینه‌های مورد علاقه دو طرف با اتحادیه اروپایی مورد تاکید قرار داد.

لوئیجیی دی مایو، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس با تاکید بر جایگاه مهم ایران در منطقه، گزارشی از اولین سفر خود در سمت جدید به برخی کشور‌های منطقه خلیج فارس ارائه و بر نقش اثرگذار کشورمان در منطقه تاکید کرد.

دی مایو ابتکار مجمع گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای را مهم خواند و نقش دبیرکل سازمان ملل را برای برگزرای نشست وزرای خارجه هشت کشور حوزه خلیج فارس مورد تاکید قرار داد.

وی روابط طبیعی ایران و عربستان را به نفع منطقه خواند.

در این دیدار آخرین وضعیت گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها، روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و ضرورت گفت‌وگو‌های ایران و اروپا مورد رایزنی قرار گرفت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *