دانستنی‌های حقوقی

تشخیص محل ارتکاب جرایم اینترنتی

16:59 - 19 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۶۵۵
دسته بندی: مجله حقوقی ، عمومی
تشخیص محل ارتکاب جرایم اینترنتی
محل وقوع جرم ارتکابی از طریق سایت الکترونیکی، محلی است که مطالب منتشر می‌گردد و در جرایم ارتکابی از طریق اینترنت، محل وقوع جرم بر اساس IP Address متهم تعیین می‌شود.

خبرگزاری میزان- محل وقوع جرم ارتکابی از طریق سایت الکترونیکی، محلی است که مطالب منتشر می‌گردد و در جرایم ارتکابی از طریق اینترنت، محل وقوع جرم بر اساس IP Address متهم تعیین می‌شود.

رأی دادگاه بدوی

در خصوص شکایت آقای س. ر. علیه آقای م. ش. (مدیر مسئول پایگاه خبری الکترونیکی ت.) دائر بر افترا و نشر اکاذیب از طریق انتشار مطالبی در سایت تحت تصدی خود پیرامون معدن د. (متعلق به شاکی) صرف نظر از صحت و سقم موضوع با عنایت به پاسخ شماره ۹۴۱۲۵۵۴۰ مورخ ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ دبیر محترم هیات نظارت بر مطبوعات که مرکز فعالیت سایت ت. را شهرستان دماوند اعلام نموده و در نتیجه محل وقوع جرم خارج قلمرو قضایی این دادسرا می‌باشد مستنداً به ماده ۳۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادسرای دماوند صادر و اعلام می‌گردد قرار صادره پس از موافقت دادستان قطعی است.

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

شکایتی از ناحیه آقای س. ر. با وکالت م. ر. علیه مدیریت سایت خبری ت. (مدیر مسئول پایگاه خبری الکترونیکی ت.) آقای م. ش. دایر بر افترا و نشر اکاذیب از طریق انتشار مطالبی در سایت تحت تصدی خود پیرامون معدن دربندان دماوند (متعلق به شاکی) مطرح که موضوع به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران ارجاع که این مرجع پس از استعلام معموله از هیات نظارت بر مطبوعات براساس پاسخ واصله به شماره ۹۴۱۲۵۵۴۰ مورخ ۹۴/۱۱/۱۸ دبیر هیات مذکور مبنی بر اینکه مرکز فعالیت سایت ت. شهرستان دماوند می‌باشد بلحاظ اینکه محل وقوع جرم خارج از حوزه قلمرو قضایی این دادسرا است مبادرت به صدور قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دماوند نموده است که پرونده پس از ارسال به مرجع اخیرالذکر به شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب دماوند ارجاع که این شعبه پس از بررسی‌های لازمه و با توجه به لایحه‌ای مثبوت به شماره ۹۵۱۰۰۹۲۲۱۱۲۰۰۱۰۰ مورخ ۹۵/۵/۲۲ خانم م. ر. وکیل شاکی پرونده مندرج در صفحات ۱۴۳ الی ۱۴۵ پرونده مستندا به بند ث از ماده ۳۰۲ از قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ با استناد به اینکه رسیدگی به جرائم مطبوعاتی و مطبوعات الکترونیکی در صلاحیت دادگاه کیفری یک محل وقوع جرم است و انجام تحقیقات مقدماتی آن نیز در صلاحیت دادسرایی است که در معیت دادگاه مذکور انجام وظیفه می‌کند؛ لذا با عنایت به اینکه محل وقوع جرم توسط سایت الکترونیکی محلی است که مطالب منتشر می‌گردد و در جرائم ارتکابی از طریق اینترنت محل وقوع جرم بر اساس IP Address متهم تعیین می‌گردد و با عنایت به اینکه سرور (IP) پایگاه خبری الکترونیکی تارود (به مدیریت آقای محمد شرافت فرزند اصغر) متعلق به شرکت پارس پروا سیستم (پارس پک) و در شهر تهران واقع است لذا قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران صادر نموده سپس جهت حل اختلاف پرونده به دادگاه تجدیدنظراستان تهران ارسال و سپس به این شعبه ارجاع گردیده است بنابراین با توجه به اینکه محل استقرار IP Address سرور شرکت پارس پروا سیستم (پارس پک) واقع در شهرستان تهران می‌باشد موضوع در صلاحیت حوزه قضایی شهرستان تهران تشخیص و حل اختلاف می‌گردد این رأی قطعی است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *