همکاری ایران و عراق برای مهار گردوغبار به‌زودی آغاز می‌شود

14:31 - 19 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۶۲۴
همکاری ایران و عراق برای مهار گردوغبار به‌زودی آغاز می‌شود
معاون وزیر محیط زیست کشور عراق درباره اجرا شدن پروژه پایلوت گردوغبار در کشورهای ایران و عراق، گفت: به دنبال سفر هیئت ایرانی به عراق مقرر شد در ۴ استان عراق و ۲ استان ایران عملیات اجرایی شروع شود.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، نظیر عبود فزع، معاون وزیر محیط زیست کشور عراق، اظهار کرد: پیش از هرچیز از جمهوری اسلامی ایران بابت برگزاری اجلاس مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار تشکر می‌کنم. امروزه موضوع گرد و غبار مورد توجه تمام کشور‌های جهان قرار گرفته است و این کنفرانس می‌تواند کمک بزرگی درباره این مخاطره باشد.

وی ادامه داد: می‌دانیم که کشور ایران تحت تاثیر توفان‌های گرد و غبار است و کشور ما نیز همین شرایط را دارد. بیشتر گرد و غبار کشور عراق تحت تاثیر منشا‌های خارجی است که پس از عراق اقلیم ایران را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون وزیر محیط زیست عراق اظهار کرد: سال گذشته نیز کنفرانس منطقه‌ای گرد و غبار در ایران برگزار شد که در آن جلسه دو پیشنهاد تفاهم به امضا رسید و ما امسال پیگیر فعال‌سازی این تفاهم‌نامه‌ها به صورت عملی هستیم.

نظیر عبود فزع ادامه داد: ما در آینده‌ای نزدیک آماده همکاری درخصوص کنترل گرد و غبار، مسئله آب، محیط زیست و... با کشور ایران و سایر کشور‌ها خواهیم بود. جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد استقبال خوبی از پیشنهادات ما کردند و ما نیز آماده همکاری هستیم.

وی تاکید کرد: امیدواریم نتایج این کنفرانس، پروژه‌های مشترکی را درخصوص اخطار زودرس گرد و غبار و ایجاد صندوق پشتیبانی بین‌المللی داشته باشد و ما امید داریم پروژه‌های مشترک هرچه زودتر اجرا شود.

معاون وزیر محیط زیست عراق خاطرنشان کرد: ما یک بیانیه پایانی خواهیم داشت که امیدواریم مورد استفاده همه کشور‌ها قرار گیرد.

نظیر عبود فزع درباره اجرا شدن پروژه پایلوت گرد و غبار در ۴ استان عراق و ۲ استان ایران گفت: در حقیقت مقابله با این مسئله گرد و غبار تنها از عهده ایران و عراق برنمی‌آید و باید یک هماهنگی منطقه‌ای ایجاد شود. سفر هیئت ایرانی به عراق هم در جهت اجرایی شدن همان تفاهم‌ها بود و مقرر شد در ۴ استان عراق و ۲ استان ایران عملیات اجرایی شروع شود.

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های ایجاد گرد و غبار در کشور ما کمبود آب است، گفت: در این راستا باید همکاری‌هایی را با ایران و سایر کشور‌های منطقه داشته باشیم. ما پروژه‌های پایلوت را به زودی شروع می‌کنیم تا ببینیم چه نتایجی دارد و اگر نتایج مثبت بود، همکاری‌ها را ادامه خواهیم داد.

معاون وزیر محیط زیست عراق تاکید کرد: دولت جدید عراق اولویت خود را محیط زیست و تغییرات اقلیمی قرار داده و در این جهت با همکاری سازمان ملل یک اجلاس ملی را در بصره برگزار کردیم و در این اجلاس قرار شد که کار‌های عملی را شروع کنیم.

نظیر عبود فزع خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک نیز یک نشست منطقه‌ای را با حضور کشور‌های منطقه در کشور خود برگزار خواهیم کرد. اقتصاد سبز، آب، هم‌زیستی با کربن و تغییرات اقلیمی موضوعات این کنفرانس خواهد بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *