رفع مشکل بهینه‌سازی مصرف سوخت شرکت بهره‌برداری مترو

13:08 - 19 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۶۰۰
رفع مشکل بهینه‌سازی مصرف سوخت شرکت بهره‌برداری مترو
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه گفت: مشکل بهینه‌سازی مصرف سوخت رفع شده و ۵۵۰میلیارد تومان از این محل طلبکار شده‌ایم.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، مسعود درستی در یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی گزارش حسابرسی شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه برای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با بیان اینکه اختلاف حساب با شرکت واگن سازی در سال ۱۴۰۰ بوده که در سال ۱۴۰۱ لحاظ نشده است، اظهار کرد: شرکت واگن سازی ۳۲ میلیارد تومان از ما طلب دارد که به دلیل عدم وجود اسناد، ما این موضوع را قبول نداریم. آخرین توافق این بوده که آخرین مستندات ارائه شود و در یک کارگروه این اسناد مورد بررسی قرار بگیرد و اگر مورد توافق قرار نگرفت به کمیسیون ماده ۳۸ برود.

مدیرعامل شرکت مترو تهران و حومه با بیان اینکه مشکل بهینه‌سازی مصرف سوخت رفع شده و ۵۵۰میلیارد تومان از این محل طلبکار شده‌ایم، خاطرنشان کرد: باید سازمان مدیریت اجازه پرداخت را بدهد که خوشبختانه عدد قابل توجهی است و از ظرفیت حضور شهردار تهران در هیات دولت بهره خواهیم برد.

وی با تأکید بر اینکه قرارداد بیمه در پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد، تصریح کرد: تمام دارایی‌های انبار در آن زمان بیمه شده و پس از آن دارایی‌ها بیمه ندارد؛ آخرین قرارداد ما با بیمه ایران به اسفندماه سال ۱۴۰۰ برمی گردد که مقرر شده قرارداد شناور با بیمه ایران منعقد شود.

درستی با اعلام اینکه از گذشته شرکت دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان زیان ده بوده است، یادآور شد: ما هیچ امیدی به اینکه در آینده به شرکت سودده تبدیل شویم، ثبت نکرده‌ایم و این بند در گزارش سال ۱۴۰۱ لحاظ نشده است.

وی افزود: در اواخر سال ۹۷ مقرر می‌شود که بر اساس یک تفاهم نامه طی ۹ ماه شهر جدید هشتگرد هزینه‌ها را پرداخت کند و بهره برداری آغاز شود؛ دو سال از آن ۹ ماه گذشته و در ۳۱ مردادماه جلسه‌ای با استاندار البرز و مدیرعامل شهر جدید هشتگرد داشتیم و صورت جلسه‌ای امضا شد که بر اساس آن زمینی به شهرداری تهران برای پرداخت مطالبات گذشته و آینده تحویل داده شود.

درستی با بیان اینکه در ۱۵ مهرماه نیز جلسه بعدی برگزار می‌شود، تأکید کرد: تاکنون زمینی انتقال داده نشده، اما قول دادند که تا ۱۵ مهرماه تحویل زمین انجام خواهد شد، اما به این معنا نیست که اقدامات را در مسیر هشتگرد متوقف کنیم.

وی با اشاره به زیان انباشته نزدیک به ۱۴۰ هزار برابری شرکت مترو، یادآور شد: ۱۳۹ هزار برابر شدن نسبت به سرمایه شرکت که صفر است، عدد کوچکی است و ممکن است امسال از مرز ۱۵۰ هزار برابر نیز بگذرد، اما به دنبال این هستیم که با افزایش سرمایه از شمول ماده ۱۴۱ خارج شویم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با بیان اینکه ما امروز در ساختمانی مستقر هستیم که سند مالکیت آن در شرکت مترو وجود ندارد، گفت: شهرداری برای املاک و مستغلات خود آیین نامه‌هایی دارد، اما موضوعات به هم گره خورده و نمی‌دانیم که تعیین تکلیف آن را می‌توانیم در سال ۱۴۰۲ باز کنیم یا خیر، اما در ماه‌های اخیر پیگیری‌های متعددی را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در نیمه اول سال ۱۴۰۰ مالیات حقوق پرسنل به موقع پرداخت نشده بود، خاطرنشان کرد: از نیمه دوم به بعد مالیات حقوق کارکنان پرداخت شده و تا پایان امسال جرائم مشخص خواهد شد و به دنبال تعیین تکلیف و تقسیط جرائم هستیم. به احتمال زیاد این بند امسال از بند گزارش حسابرسی خارج می‌شود.

درستی با اعلام اینکه اساسنامه شرکت در شورای تحول اداری شهرداری در حال بررسی است، تأکید کرد: کاری که ما باید انجام می‌دادیم، صورت گرفته، اما پیگیری‌های لازم را هم انجام خواهیم داد.

وی با بیان اینکه در یک یا دو سال اخیر تغییراتی در واگذاری اماکن تجاری و تبلیغاتی انجام شده است، گفت: تمام مزایده‌های ما در سامانه بارگذاری می‌شود و از کسی که می‌خواهد شرکت کند پیشاپیش به اندازه اجاره یک سال آینده، تضامین را دریافت خواهیم کرد. فضا‌های تجاری شرکت بهره برداری مترو بسیار زیاد است و اینکه بازهم افراد بدحساب وجود داشته باشند و ما را درگیر دادگاه و شکایت کنند هم وجود دارد، اما با توجه به وجود تضامین، سعی می‌شود که حق و حقوقی از شرکت ضایع نشود.

هنوز به سامانه جامع منابع انسانی متصل نشده‌ایم تا اطلاعات کارکنان را بارگذاری کنیم

درستی با اعلام اینکه در زمینه به روز رسانی اطلاعات کارمندان رسمی و قراردادی باید بگوییم که یک یا دو شرکت در سطح شهرداری هنوز به سامانه متصل نشده‌اند، خاطرنشان کرد: این امور را باید سازمان فاوا انجام دهد و به نظر می‌رسد که شرکت بهره برداری تا پایان امسال از سامانه جامع منابع انسانی برخوردار خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه در ۱۰ ماه اخیر حتی یک نفر از بیرون مجموعه وارد شرکت بهره برداری نشده، گفت: بنده ۱۰ ماه پیش به تنهایی وارد مجموعه شدم و حتی یک نفر را چه از شهرداری و چه خارج از شهرداری وارد مجموعه نکرده ام.

درستی اضافه کرد: ما به هیچ عنوان به سپرده‌های شرکت بهره برداری مترو دست نزده ایم. در شرکت مترو حساب سپرده‌ها وجود نداشت و عدد آن بسیار سنگین است، اما در شرکت بهره برداری مترو، حساب سپرده‌ها وجود دارد و سالیان سال است که حساب تشکیل شده و استفاده از سپرده‌ها به هیچ عنوان وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه گفت: برای تعیین تکلیف بند‌های گزارش حسابرسی، موارد را پیگیری و هر آنچه نتوانم انجام دهم را در یک ماه پیش رو در گزارشی ارسال خواهم کرد و فرصت خواهم خواست.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *