قاتل سریالی فضای مجازی دستگیر شد

10:56 - 19 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۵۷۴
قاتل سریالی فضای مجازی دستگیر شد
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری عامل تهدید شهروندان در شبکه‌های اجتماعی خبر داد و گفت: متهم با معرفی خود به عنوان قاتل سریالی و تهدید کاربران با ایجاد رعب و وحشت در فضای مجازی اخاذی می‌کرده است.

خبرگزاری میزان- به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا، سرهنگ داود معظمی گودرزی گفت: یکی از شهروندان به پلیس فتا تهران بزرگ مراجعه و مدعی شد فردی ناشناس در یکی از شبکه‌های اجتماعی وی را تهدید کرده که اگر ظرف ۴۸ ساعت مبلغ مورد نظر وی را به او پرداخت نکند او را به قتل می‌رساند.

وی با اشاره به افزایش تعداد شکات در روند رسیدگی پرونده ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا تحقیقات سایبری خود را آغاز کردند و با مطالعه اظهارات شکات و مستندات موجود در پرونده متوجه شدند مدتی است فردی در فضای مجازی با ایجاد یک صفحه اینستاگرامی و استفاده از تصاویر قتل‌های سریالی موجود در اینترنت شهروندان را تهدید و از آنان اخاذی می‌کند.

رئیس پلیس فتا پایتخت افزود: با اقدامات تخصصی افسران سایبری این پلیس ردپای مجرم در فضای مجازی شناسایی و پس از تحقیقات تکمیلی مشخص شد وی با بدست آوردن اطلاعات هویتی برخی از کاربران با روش‌های مهندسی اجتماعی به آن‌ها پیام می‌داده و با دادن اطلاعاتی که از خودشان بدست آورده آن‌ها را تهدید می‌کرده است.

سرهنگ معظمی گودرزی با اشاره به اینکه متهم در یکی از مناطق جنوبی تهران دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد بیان داشت: در فضای مجازی به افرادی که با شگرد‌های مختلف قصد برقراری ارتباطات اجتماعی با شما را دارند اعتماد نکرده و اطلاعات و تصاویر شخصی خود را برای آن‌ها ارسال نکنید چرا که شیادان سایبری با همین اطلاعات اقدام به تهدید و اخاذی از شما می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه متهمی که خود را قاتل سریالی معرفی کرده بود حتی یک سابقه درگیری نیز نداشته، خاطرنشان کرد: متهم مرتکب قتل نشده و صرفاً با استفاده از تصاویر آرشیوی موتور‌های جستجوگر دست به تهدید و اخاذی از شهروندان زده بود که پس از حضور در پلیس فتا به جرم خود معترف شد و گفت قصد داشتم از این راه پول خوبی به دست بیاورم و گمان نمی‌کردم موجب ترس و وحشت مردم شوم.

این مقام انتظامی درخصوص مجازات تهدید در فضای مجازی به ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی اشاره و تشریح کرد: طبق این ماده از قانون هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضرر‌های نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دوماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: موارد مشکوک را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت WWW.Cyberpolice.gov.ir با پلیس فتا درمیان بگذارند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *