صادرات ۲ میلیون و ۷۰۰ نوع تجهیزات دانش‌بنیان نفتی به ونزوئلا

11:21 - 31 مرداد 1402
کد خبر: ۴۷۳۰۵۳۱
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
صادرات ۲ میلیون و ۷۰۰ نوع تجهیزات دانش‌بنیان نفتی به ونزوئلا
معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری در رابطه با همکاری وزارت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در ۲۱ میدان نفتی با شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری داریم و حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ نوع تجهیزات دانش‌بنیان نفتی به ونزوئلا صادر کرده‌ایم.

خبرگزاری میزان _ وحیدرضا زیدی‌فر، معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری، با تاکید بر اینکه سیاست دولت همیشه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است، گفت: در وزارت نفت این موضوع را دنبال کرده‌ایم و تلاش کرده‌ایم صنعت نفت را فن‌آورانه و دانش‌بنیان کنیم.

وی در ادامه برنامه تهران ۲۰ با موضوع بررسی عملکرد وزارت نفت در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: وابستگی ۸۰ درصدی به تجهیزات خارجی در صنعت نفت به حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد رسیده، به‌عنوان مثال یک ایستگاه تقویت فشار در ارادان داریم که ۹۰ درصد ساخت آن توسط شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شده است.

زیدی‌فر اعلام کرد: با شرکت‌های دانش‌بنیان حدود ۳۴۰ میلیون دلار معادل ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد قرارداد داریم. در وزارت نفت هر نوع تجهیزاتی را که بتوانیم از داخل تهیه کنیم حتما اقدام به این کار می‌کنیم و واردات ۲۰۰ قلم کالا را به دلیل اینکه در داخل تولید می‌شوند ممنوع کرده‌ایم.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری در ادامه افزود: هر شرکتی در صنعت نفت بخواهد خریدی انجام دهد باید از لیست اعلامی وزارت نفت خرید کند که تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ما در این لیست افزایش یافته است. تسهیلات و تضامین مختلفی هم به شرکت‌های دانش‌بنیان داده می‌شود.

وی همچنین گفت: در حال حاضر ۸۱ قرارداد با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مختلف منعقد شده و ارتباط با وزارت علوم در سطوح مختلف برقرار شده که در واقع ارتباط صنعت و دانشگاه افزایش یافته است و در ۲۱ میدان استخراج نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان قراداد بسته‌ایم.

زیدی‌فر اظهار کرد: دانشگاه‌های دارای استعداد شناسایی می‌شوند و با آن‌ها با توجه به اینکه چقدر می‌توانند نیاز ما را برطرف کنند قرارداد بسته می‌شود. معاونت علمی ریاست جمهوری تولیدات دانش‌بنیان بار اولی را به ما معرفی می‌کند و کارگروهی برای این موضوع تشکیل شده است و ۸۰ درصد رشد در زمینه استفاده از محصولات تولید بار اول داشته‌ایم.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری با اشاره به صادرات ۲ میلیون و ۷۰۰ عدد تجهیزات دانش‌بنیان نفتی به ونزوئلا اعلام کرد: در کنار این موضوع به روسیه نیز کاتالیست صادر کردیم. کارگروه صدور خدمات فنی و مهندسی را در وزارت نفت تشکیل داده‌ایم و توانسته‌ایم به ۳۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی دست پیدا کنیم.

به گفته وی شرکت‌های دانش‌بنیان برای ورود به لیست تامین‌کنندگان تجهیزات وزارت نفت تسهیلات زیاد و ویژه‌ای را دریات می‌کنند تا راحت بتوانند به این حوزه ورود کنند.

زیدی‌فر همچنین در رابطه با تامین مالی این شرکت‌ها گفت: بر اساس تکلیف قانونی باید تسهیلاتی را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان بگذاریم که با چند بانک قرارداد بسته‌ایم. ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مبلغ قرارداد‌های وزارت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان است. ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد هم ضمانت‌نامه قراردادی با شرکت‌های دانش‌بنیان داشته‌ایم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *