ادامه حمایت‌های مرگبار آمریکا و ناتو از اوکراین

8:30 - 03 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۲۸۶۸۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
ادامه حمایت‌های مرگبار آمریکا و ناتو از اوکراین
حمایت آمریکا و ناتو از اوکراین، وضعیت بحران این کشور را پیچیده و مرگبارتر می‌کند.

خبرگزاری میزان - جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اخیرا از کنگره خواست ۲۴ میلیارد دلار دیگر به جنگ اوکراین اختصاص دهد؛ «درخواست کمک مالی تکمیلی» شامل ۱۴.۱ میلیارد دلار کمک نظامی مستقیم، به علاوه ۸.۵ میلیارد دلار در پرداخت‌های اقتصادی است.

تا به امروز، کنگره آمریکا ۱۱۳ میلیارد دلار برای جنگ، از جمله ۷۰ میلیارد دلار مستقیما برای تسلیحات، تصویب کرده است.

تشدید بحران اوکراین

اقدام آمریکا و ناتو مبنی بر حمایت همه جانبه از اوکراین شامل انواع تسلیحات، این بحران را پیچیده‌تر کرده و راه را بر هرگونه راهکار سیاسی بسته است.

جنگ اوکراین سطحی از خونریزی را به راه انداخته که از زمان جنگ جهانی دوم در اروپا دیده نشده است؛ حدود ۵۰ هزار اوکراینی دست و پای خود را در این درگیری از دست داده‌اند که بر اساس نسبت تلفات نشان می‌دهد که صد‌ها هزار نفر کشته شده‌اند.

ده‌ها میلیارد دلار دیگر که بایدن در نظر دارد به اوکراین ارسال کند، برای تداوم کشتار جمعی با ابعاد تاریخی و با بی‌تفاوتی کامل نسبت به زندگی مردم اوکراین، که امپریالیسم آمریکا آن را خوراک توپ می‌بیند، استفاده خواهد شد.

کاخ سفید در خصوص بسته حمایتی جدید از اوکراین اینگونه می‌گوید: نخست، رئیس‌جمهور تاکید کرد که ما در کنار اوکراین خواهیم ایستاد، زیرا این کشور تا زمانی که از حاکمیت خود دفاع می‌کند، راهبردی که متحدان و شرکای ما را با موفقیت متحد کرده و اوکراین را برای دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه مجهز کرده است.

اعتبارات تکمیلی قبلی برای کمک‌های نظامی مستقیم، کمک‌های اقتصادی و به اصطلاح بشردوستانه و سایر حمایت‌ها انجام شده یا تقریبا متعهد شده‌اند. دولت آمریکا درخواست کمک‌های امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه تکمیلی برای حمایت از اوکراین را دارد.

فراتر از این بند، هیچ توضیحی در مورد اینکه چرا این مقدار کمک مورد نیاز است یا با آن چه کاری انجام خواهد شد، ارائه نشده است.

تاکید بر ادامه حمایت‌ها تا هر زمان

در یک کنفرانس مطبوعاتی اخیر، سخنگوی نیروی هوایی پنتاگون، تکرار کرد که آمریکا به تأمین مالی جنگ «تا زمانی که طول بکشد» ادامه خواهد داد؛ «وقتی صحبت از حمایت از اوکراین به میان می‌آید، می‌توانم بگویم همانطور که در گذشته گفته‌ایم، تا زمانی که طول بکشد به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد.»

پیشنهاد هزینه‌های عظیم جدید در حالی مطرح می‌شود که بزرگی فاجعه نظامی در اوکراین آشکار می‌شود؛ در مقاله‌ای که این هفته منتشر شد، نیویورک تایمز به وجود واحدی اذعان کرد که کل ترکیب آن سه بار کشته یا مجروح شده بودند و بنابراین باید سه بار جایگزین می‌شدند.

نیویورک تایمز نوشت: تلفات سنگین برای آن‌ها شوک نبود؛ بیشتر فرماندهان گفتند که در طول ۱۶ ماه جنگ، یگان‌هایی از جمله واحد‌های خود را دیده‌اند که در مقاطعی از بین رفته‌اند؛ فرمانده این گردان گفت که تلفات در جریان ضد حمله در خرسون در سال گذشته به قدری زیاد بود که او سه بار مجبور شد اعضای واحد خود را جایگزین کند.

بیانیه‌های صریح فزاینده‌ای در رسانه‌های آمریکا در مورد وضعیت فاجعه‌باری که ارتش اوکراین با آن مواجه است و شکست کامل ضدحمله آن‌ها وجود دارد و ظاهر می‌شود؛ «سی‌ان‌ان» اخیرا گزارش داد که متحدان آمریکا ارزیابی‌های «هیجان‌انگیز» در مورد توانایی اوکراین برای تصرف مناطق دیگر دریافت کرده‌اند.

تحت این شرایط، فشار فزاینده‌ای بر آمریکا و ناتو برای تشدید مشارکت خود در درگیری برای جلوگیری از فروپاشی احتمالی اوکراین وجود دارد.

در ماه ژوئن گذشته، «آندرس راسموسن»، دبیرکل سابق ناتو، این احتمال را مطرح کرد که اعضای ناتو «نیرو‌های خود را در زمین» در اوکراین مستقر خواهند کرد.

«راسموسن» در آن زمان گفت: «اگر ناتو نتواند بر سر راه روشنی برای اوکراین توافق کند، این احتمال وجود دارد که برخی کشور‌ها به صورت جداگانه اقدام کنند؛ ما می‌دانیم که لهستان بسیار درگیر ارائه کمک‌های ملموس به اوکراین است؛ و من این احتمال را رد نمی‌کنم که لهستان حتی قوی‌تر در این زمینه بر مبنای ملی وارد شود و کشور‌های بالتیک از آن پیروی کنند، شاید از جمله احتمال حضور نیرو‌ها در زمین».

انتهای پیام/


برچسب ها: آمریکا اوکراین

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *