واکنش‌ها به حادثه سفارت سوئد در عراق|

تعطیلی سفارت سوئد در بغداد/اعلام قطع روابط دیپلماتیک عراق و سوئد

11:00 - 29 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۵۸۹
تعطیلی سفارت سوئد در بغداد/اعلام قطع روابط دیپلماتیک عراق و سوئد
وزارت خارجه کشور‌های عراق و سوئد بیانیه‌های جداگانه‌ای را در واکنش به حادثه صبح امروز در سفارت سوئد در بغداد منتشر کردند.

خبرگزاری میزان – شماری از معترضان عراقی در واکنش به صدور مجوز جدید برای هتک حرمت به قرآن کریم و پرچم عراق از سوی پلیس سوئد، به سفارت این کشور در بغداد حمله کرده و آن را به آتش کشیدند.

به گزارش «رویترز و گاردین»، پلیس سوئد روز گذشته اعلام کرد که مجوز برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل سفارت عراق در این کشور را برای روز پنجشنبه، ۲۹ تیر ماه صادر کرده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری سوئدی «تی تی» اعلام کرد که پلیس سوئد به دو نفر مجوز داده تا قرآن کریم و پرچم عراق را در تجمعی عمومی آتش بزنند.

این خبر در حالی منتشر شد اقدام‌های هتاکانه علیه قرآن کریم در روز‌های اخیر در سوئد با واکنش منفی و شدید کشور‌های مسلمان مواجه شد؛ عراق پیشتر خواستار استرداد پناهجوی عراقی هتاک به قرآن در سوئد شده بود.

واکنش بغداد

وزارت خارجه عراق در پی به آتش کشیده شدن سفارت سوئد در بغداد با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را محکوم و اعلام کرد که تحقیقات برای شناسایی و بازخواست عاملان این اقدام انجام می‌شود.

یک منبع دولتی عراق گفت: بغداد دیروز به استکهلم اطلاع داده است که در صورت سوزاندن مجدد قرآن در سوئد، روابط خود را با این کشور قطع کند.

در عین حال، به گزارش «روسیا الیوم»، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق امروز یک جلسه اضطراری برای تصمیم گیری در مورد روابط با سوئد برگزار خواهد کرد؛ در صورتی که سوئد اجازه مجدد به سوزاندن قرآن را بدهد، ممکن است دولت عراق در نشست امروز تصمیم به قطع روابط با سوئد بگیرد.

دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «السودانی» ریاست جلسه‌ای اضطراری را بر عهده گرفته که در آن وزرای امور خارجه و کشور، رئیس آژانس امنیت ملی، معاون سازمان اطلاعات ملی، رئیس ستاد ارتش و معاون فرمانده عملیات مشترک، برای بررسی حادثه سوزاندن قرآن در سوئد و مسائل متعاقب آن، حضور دارند.

در این نشست دولت عراق ضمن محکوم کردن «حادثه آتش زدن سفارت سوئد» و لزوم برخورد سریع با آن، اعلام کرد که دیروز از طریق مجاری دیپلماتیک به دولت سوئد اطلاع داد که در صورت تکرار حادثه سوزاندن قرآن کریم در خاک سوئد، روابط دیپلماتیک خود را با سوئد قطع می کند و تاکید کرد که این گونه اقدامات تحریک آمیز توهین به میثاق‌ها و هنجار‌های بین المللی و در راستای هنجارهای خشونت آمیز است.

عراق ادامه چنین مواضع تحریک آمیز مقامات سوئدی را در قبال اعتقادات و مقدسات دیگران محکوم می‌کند.

در عین حال، دولت عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از ادامه مواضع تحریک آمیز مقام‌های سوئدی علیه اعتقادات و مقدسات دیگران ابراز تاسف می‌کنیم.

یک منبع رسمی عراقی هم مدعی شد که شورای عالی قضایی عراق تصمیم به دستگیری ۲۰ مظنون شرکت کننده در حمله به سفارت سوئد در بغداد را دارد.

«نوری المالکی»، رئیس «ائتلاف دولت قانون» عراق، اقدام مکرر سوئد مبنی بر اعطای مجوز برای سوزاندن قرآن کریم را اقدامی تحریک آمیز برای همه مسلمانان و به ویژه عراقی ها خواند.

«محسن المندلاوی»، معاون اول رئیس مجلس نمایندگان عراق گفت: ما از دولت عراق می‌خواهیم که مراحل قطع روابط دیپلماتیک با کشور سوئد را که تمام معیار‌های انسانیت و احترام به ادیان، اعتقادات انسانی و ادیان توحیدی و همچنین احساسات میلیونی مسلمانان جهان را نادیده گرفته، آغاز کند.

گزارش‌ها از قطع روابط دیپلماتیک عراق و سوئد از سوی بغداد حکایت دارند.

به گزارش «السومریه نیوز»، نخست وزیر عراق به وزارت خارجه این کشور دستور داد تا کاردار عراق را از سفارت این کشور در استکهلم فرابخواند؛ در عین حال، دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «السودانی» در پاسخ به مجوز مکرر دولت سوئد برای هتک حرمت قرآن کریم، توهین به مقدسات اسلامی و آتش زدن پرچم عراق، خواستار خروج سفیر سوئد از این کشور شد.

کمیسیون رسانه و ارتباطات عراق مجوز کار شرکت مخابراتی سوئدی «اریکسون» در عراق را به حالت تعلیق درآورد.

واکنش استکهلم

در عین حال دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه سوئد با انتشار بیانیه‌ای از سلامت همه کارکنان سفارت خود در بغداد خبر داده و مقام‌های عراقی را مسئول حفاظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک و کارکنان آن‌ها خواند.

این وزارت خانه از ارائه توضیحات به رسانه‌ها خودداری کرد.

وزارت خارجه سوئد همچنین در واکنش به تحولات اخیر، کاردار سفارت عراق در استکهلم را به نشانه اعتراض، احضار و سفارت خود در عراق را تعطیل کرد.

سوئد کارکنان سفارت خود در عراق را به سفارت آمریکا در بغداد منتقل کرد.

واکنش سازمان ملل

دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق (یونامی) در واکنش به حادثه رخ داده در سفارت سوئد در بغداد اظهار کرد: حمله به سفارت سوئد در بغداد مستلزم محکومیت است؛ مبارزه با سخنان نفرت انگیز از طریق خشونت به نفع هیچ کس نیست.

در حالی که پلیس سوئد تاکنون چندین درخواست هتک حرمت به قرآن کریم را رد کرده است، دادگاه‌های این کشور ضمن لغو تصمیم پلیس مدعی هستند که چنین اقدام‌هایی به دلیل حمایت از آزادی بیان باید مورد حفاظت قرار بگیرند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *