غریب آبادی: عدالت درباره عاملان ترور شهید سلیمانی اجرا می‎شود

13:16 - 25 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۸۱۶
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
غریب آبادی: عدالت درباره عاملان ترور شهید سلیمانی اجرا می‎شود
دبیر ستاد حقوق بشر در نشست هم‌اندیشی با جمعی از روسا و اساتید دانشگاه‌های عراق، گفت که عدالت درباره عاملان ترور شهید سلیمانی اجرا می‌شود.

خبرگزاری میزان - «کاظم غریب‌آبادی»، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در نشست هم‌اندیشی با جمعی از روسا و اساتید دانشگاه‌های عراق، با بیان این که تبادلات پژوهشی و دانشگاهی یکی از ابعاد مهم روابط علمی و فرهنگی کشور‌هاست، گفت: گاهی اوقات اولویت روابط میان دو کشور به روابط سیاسی و اقتصادی معطوف می‌شود، در حالی که نباید از روابط علمی، پژوهشی و فرهنگی غافل شد.

«غریب آبادی» در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع حقوق بشر، افزود: حقوق بشر یک موضوع بسیار مهم از منظر انسانی است که متاسفانه امروز به پدیده‌ای سیاسی تبدیل شده است، یعنی اگر روابط غرب با یک کشور خوب است دیگر نقض حقوق بشر در آن کشور مهم نیست؛ اگر کشوری حتی یک انتخابات هم برگزار نکند مورد انتقاد قرار نمی‌گیرد، چون همسو با غربی‌ها و خواسته‌های آن‌ها است! چرا انتقادی از این کشور‌ها نمی‌شود؟! اما مثلا ایران را که یک نظام مبتنی بر مردم سالاری و انتخابات دارد، چون همسو با غرب و خواسته‌های آن‌ها نیست به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند!

وی با تاکید بر اینکه حقوق بشر امروزی کمتر از یک قرن سابقه دارد، ادامه داد: حقوق بشر ریشه در ادیان الهی و به ویژه دین مبین اسلام دارد و تاکید ویژه قرآن کریم بر کرامت انسانی، مبیّن اهمیت حقوق بشر است.

دبیر ستاد حقوق بشر یادآور شد: امروزه نقش کشور‌های اسلامی و آموزه‌های دینی در حوزه حقوق بشر کمرنگ است؛ علت اصلی هم این است که کشور‌های اسلامی صحنه بین المللی حقوق بشری را به غربی‌ها واگذار کردند.

«غریب آبادی»، گفت: جمهوری اسلامی ایران با حقوق بشر هیچ مشکلی ندارد، اما با سیاسی کردن و استفاده ابزاری از حقوق بشر مخالف است؛ غربی‌ها تلاش می‌کنند بدون توجه به تنوع فرهنگی، سبک زندگی خود را به جهان تحمیل کنند. شاید حقوق بشر در برخی ابعاد جهان شمول باشد، اما برای اجرا باید فرهنگ‌های مختلف در نظر گرفته شود؛ بنابراین نباید یک استاندارد را به همه کشور‌ها تحمیل کرد؛ استاندارد‌های دوگانه و تحمیل هنجار‌ها به دیگر کشور‌ها در حوزه حقوق بشر یک آسیب مهم در این حوزه است و ما با آن مخالفیم.

وی در ادامه به جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و بحران یمن اشاره کرد و گفت: آیا جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی نقض حقوق بشر نیست؟! آمریکا هر قطعنامه‌ای که علیه رژیم اسرائیل صادر می‌شود را وتو می‌کند؛ در یمن چند صد هزار نفر از مردم بی‌گناه کشته شدند و حتی الان که اوضاع کمی آرام شده مانع ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن می‌شوند، آیا کشتار مردم یمن نقض حقوق بشر نیست؟! موضع غربی‌ها و سازمان‌های بین المللی چیست؟

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه موضوع تحریم‌ها و ترور را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: ایران و عراق قربانی تحریم و ترور هستند؛ در عراق بر اثر تحریم‌های آمریکا و غرب ۵۰۰ هزار کودک بی گناه جان خود را از دست دادند؛ در عراق آن‌ها حتی گچ تخته سیاه دانش آموزان را هم تحریم کردند؛ در ایران و عراق هزاران نفر قربانی تروریسم شدند؛ در عراق تعداد بسیاری از مردم گرفتار گروهک تروریستی داعش شدند؛ این گروهک را چه کسی ایجاد کرد؟ همین کشور‌های مدعی حقوق بشر؛ البته این رفتار‌ها سبب نمی‌شود ما حقوق بشر را کنار بگذاریم؛ اعتقاد ما بر احترام به حقوق بشر و آموزه‌های دینی در این حوزه استوار است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت پرونده شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس، گفت: قهرمانان بزرگ مبارزه با تروریسم خدمات بزرگی را در این راه انجام دادند؛ قهرمانان پیروزی در کنار مردم سوریه و عراق بودند و آن‌ها را از شر تروریسم داعش و النصره نجات دادند در حالی که آمریکا و غربی‌ها از تروریست‌ها حمایت می‌کردند؛ اقدام آمریکا در ترور شهدای پیروزی جنایت علیه بشریت است.

وی عنوان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بزرگترین ثمره خون این شهدا خروج کامل نیرو‌های اشغالگر از منطقه باید باشد؛ یک راه مقابله با این جنایت اقدامات حقوقی و قضایی است و در این عرصه دولت آمریکا مسئول است و باید پاسخگو باشد؛ شهید سلیمانی مهمان رسمی دولت عراق بود و این جنایت در خاک عراق روی داده است و مسئولیت پیگیری این جنایت بر عهده دولت عراق است که عوامل این ترور را محاکمه کند.

«غریب آبادی»، در پایان تصریح کرد: ۳ سال و نیم از وقوع این ترور می‌گذرد و انتظار ما از عراق این است که محاکمه هرچه سریع‌تر آغاز شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *