تکمیل ۲۸ کیلومتر مسیر و بهره‌برداری از ۶ ایستگاه مترو در ۶ ماهه نخست سال

10:18 - 25 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۷۶۲
تکمیل ۲۸ کیلومتر مسیر و بهره‌برداری از ۶ ایستگاه مترو در ۶ ماهه نخست سال
مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت: ۲۸ کیلومتر تکمیل مسیر و ۶ ایستگاه در دستور کار ما بود که در نیمه اول امسال به نتیجه می‌رسد.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، محسن هرمزی در یکصد و شصت و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در ۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ تعدادی از ایستگاه‌ها را به بهره‌برداری رساندیم، اظهار کرد: برنامه‌ای که شورای ششم ناظر بر تکمیل خطوط هفت‌گانه مصوب کرده بود، این به عنوان اولویت شرکت مترو در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته موفق شدیم که نقاط خط ۶ را به هم متصل کنیم و این خط از ناکارآمدی خارج شود، تصریح کرد: تکمیل نواقص خط ۳ نیز از برنامه‌های ما بود؛ خط ۳ با نواقصی در حوزه ایمنی و پست‌های برق رو به رو بود و خوشبختانه سرفصلی در نظر گرفته شد تا خط ۳ از بحران خارج شود.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با بیان اینکه خط ۴ نیز در سنوات گذشته آغاز شده بود، خاطرنشان کرد: این موضوع نیز از اولویت‌های ما بوده و امروز کارگاه بنیاد مسکن در این خط فعال شده است.

هرمزی با اعلام اینکه قرار بر این بود چهار ایستگاه در خط ۶ تکمیل شود، گفت: تمام ایستگاه‌های خط ۶ فعال هستند و کارگاه‌های بخش جنوبی این خط نیز فعال شده‌اند و با مولدسازی، امور آن پیش می‌رود و شمال غربی این خط به سمت کوهسار با سه ایستگاه امسال به بهره برداری خواهد رسید. سه ایستگاه تا پایان نیمه اول سال و دو ایستگاه نیز تا پایان سال تحویل می‌دهیم.

وی با بیان اینکه در خط ۷ نیز پله برقی ایستگاه میدان کتاب فعال شده است، گفت: تا پایان ماه آینده ایستگاه میدان کتاب نیز وارد مدار بهره‌برداری می‌شود. مشکل تأمین منابع مالی ایستگاه پرند نیز که بر عهده دولت بود، برطرف شده و ساختمان آن پیشرفت فیزیکی بالایی دارد و تکمیل عملیات برق‌رسانی آن در حال انجام است. امید می‌رود بتوانیم شهریورماه این طرح را پس از ۱۳ سال به نتیجه برسانیم.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با بیان اینکه ۲۸ کیلومتر تکمیل مسیر و ۶ ایستگاه در دستور کار ما بود که در نیمه اول امسال به نتیجه می‌رسد، یادآور شد: ما به شورا برای تکمیل ۱۳ ایستگاه قول دادیم که شامل ایستگاه‌های مهمی همچون میدان خراسان و ورزشگاه تختی است که عملیات اجرایی آن در حال انجام است و جابجایی پیمانکار صورت گرفته و کارگاه‌ها فعال هستند.

وی افزود: ما بنا را بر این گذاشتیم که عملیات حفاری خط ۶ را که تا ایستگاه شهرری ادامه دارد و ۱۰ کیلومتر اضافه شده، به نتیجه برسانیم؛ فاز دوم پایانه اکباتان نیز در حال تکمیل است و مباحثی را برای استفاده بهینه از این فضا از سوی معاونت شهرسازی شهرداری پیگیری می‌کنیم.

هرمزی با بیان اینکه تفاهم برای خط ۱۰ در دوره قبلی با قرارگاه خاتم منعقد شده بود، یادآور شد: در اطراف دریاچه شفتی انجام شده و نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان و ۴۰۰ میلیون یورو هزینه ارزی دارد و امیدواریم بتوانیم در مردادماه عملیات حفاری را در ایستگاه میدان دریاچه آغاز کنیم و تا پایان سال با سه دستگاه عملیات حفاری همزمان انجام دهیم؛ علاوه بر میدان دریاچه در شفت جنت آباد نیز حفاری را دنبال می‌کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: اسناد مطالعات ۷۷۷ تحویل وزارت کشور شده و امید می‌رود بتوانیم تأیید شورای عالی ترافیک را برای چهار خط مترو بگیریم؛ برای خط ۸ وارد مذاکره شدیم و تفاهمی را نیز برای خط ۹ با قرارگاه خاتم منعقد می‌کنیم و قرار است خط ۹ با تی‌بی‌ام قطر بزرگ حفاری شود.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با بیان اینکه اورهال ۲۹ رام قطار AC و DC را برنامه ریزی کرده بودیم، یادآور شد: تأمین قطعات و اورهال آن به صورت همزمان انجام می‌شود و ۶ رام قطار را نیز تحویل دادیم. امروز هیچ گونه مشکل منابع مالی و مشکل فنی در این زمینه نداریم.

هرمزی در ادامه یادآور شد: اولویت اول مترو تهران تکمیل خطوط و ناوگان بود و از ماه گذشته تا امروز عملیات تست قطار ملی انجام شد؛ ۲۱ بدنه در واگن سازی در حال ساخت بود و به پیمانکار‌های دیگر نیز اعلام کردیم که عملاً وارد ساخت واگن ملی شوند و منابع مالی آن شامل ۷۷ میلیون یورو از محل وزارت نفت تأمین شد. در نهایت، قرار بر این شد که موضوع پیگیری و کارسازی شود.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با بیان اینکه بخشی از پول نفت برای ۶۳۰ واگن تأمین شده و در حساب موجود است، گفت: محموله دوم دو هفته پیش توسط بانک شهر از وزارت نفت اخذ شده تا زودتر بتوانیم کار را انجام دهیم و از طریق بانک مرکزی مباحث را پیگیری کردیم و دیروز شماره حساب طرف چینی به بانک مرکزی اعلام شد و امیدواریم در ماه جاری بتوانیم ال سی را به نتیجه برسانیم. با کمک همه بعد از ۶ سال این اقدام در حال نتیجه دادن است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *