رایزنان سلامت ایران به آمریکای جنوبی و آفریقا می‌روند

20:31 - 24 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۷۰۰
رایزنان سلامت ایران به آمریکای جنوبی و آفریقا می‌روند
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تعیین رایزنان سلامت در سفارتخانه‌های ایران در کشور‌های آمریکای جنوبی و آفریقا و همچنین چند کشور‌ دیگر خبر داد.

خبرگزاری‌میزان - بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: با وزیر امور خارجه گفت‌وگو‌هایی مبنی بر تعیین و انتصاب رایزن سلامت در سفارتخانه‌های برخی از کشور‌هایی که با آن‌ها در زمینه‌های دارو، تجهیزات پزشکی، علم و فناوری و تبادل استاد و دانشجو همکاری داریم، داشته‌ایم.

به گزارش وبدا، عین‌اللهی با بیان اینکه کشور‌هایی که در حوزه دیپلماسی سلامت ارتباطات گسترده‌ای با ما دارند، در اولویت‌های انتخاب رایزن سلامت خواهند بود، خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح یک نفر در سفارتخانه‌های ایران در این کشور‌ها به عنوان رایزن سلامت از طرف ما مستقر می‌شود؛ زیرا در بحث گردشگری سلامت نیاز داریم برنامه ریزی‌ها از کشور مبداء انجام شود و این کار نیاز به حضور رایزن سلامت در این کشور‌ها دارد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: بر اساس توافق با وزیر امور خارجه، اولین رایزن سلامت در کشور عراق طی ۲ هفته آینده مستقر می‌شود. گردشگری سلامت ما در عراق بسیار فعال است و تعیین رایزن سلامت این کار را هدفمند می‌کند و بدین ترتیب دست برخی واسطه‌های غیرعلمی که صرفا به دنبال منافع شخصی خود هستند، نیز کوتاه می‌شود.

عین‌اللهی، اضافه کرد: همچنین این رایزن می‌تواند ورود شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی را به کشور‌های مقصد تسهیل کند.

وزیر بهداشت همچنین اظهار کرد: در چند ماه آینده انتصاب رایزن سلامت در کشور‌های دیگر نیز عملیاتی خواهد شد. فعلا در ۶ کشور در مرحله اول رایزن سلامت منصوب می‌شود که شامل کشور‌های آمریکای جنوبی و آفریقایی است. همچنین در کشور‌های همسایه نیز استقرار رایزن سلامت را پیگیری می‌کنیم.

عین‌اللهی، گفت: مذاکرات با کشور‌های اوراسیا و پیمان شانگهای نیز در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم دبیرخانه سلامت این کشور‌ها را در ایران فعال کنیم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: در سفر به آفریقا به به همراه ریاست جمهوری مذاکرات مهمی در حوزه سلامت با مقامات کشور‌های کنیا، اوگاندا و زیمباوه انجام شد.

وی افزود: دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت مورد استقبال این کشور‌ها و همکاری در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی مورد مذاکره قرار گرفت.

عین‌اللهی یادآور شد: اکثر این کشور‌ها تولید دارو و تجهیزات پزشکی ندارند، ولی در ایران ۹۸ درصد تولید دارو‌ها داخلی است و در تجهیزات پزشکی نیز ۴۰ درصد محصولات در داخل کشور تامین می‌شود.

وی ادامه داد: نمایشگاهی در دفتر علم و فناوری ایران در کشور کنیا برگزار شد که بخشی از آن نمایشگاه به دستاورد‌های دارو و تجهیزات اختصاص داشت. با این که این نمایشگاه ظرفیت ارائه تمام دستاورد‌های ایران را نداشت، ولی مورد استقبال فراوان قرار گرفت.

وزیر بهداشت اظهار کرد: همچنین موافقتنامه‌ای در کنیا بین مقامات امضا شد که داد و ستد دارو وتجهیزات نیز در آن قرار دارد. همچنین‌ مقامات اوگاندا برای کمک گرفتن از نیروی انسانی پزشکی ایران نیز اظهار علاقمندی کردند.

عین‌اللهی همچنین با بیان اینکه ایران از سال ۱۳۷۷، ۲ درمانگاه در کنیا دارد و بحث گسترش این درمانگاه به بیمارستان در سفر اخیر مورد تبادل نظر قرار گرفته است، گفت: در زیمباوه هم این علاقمندی بسیار بود و در ارتباط با اهمیت حوزه سلامت و امکانات ایران با مقامات این کشور مذاکره شد. رئیس جمهور ایران نیز تمام استعداد‌ها و امکانات ایران را در حوزه سلامت تشریح کردند و بنده نیز گزارشی ارائه دادم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: یکی از افتخارات ایران این است که آموزش پزشکی در وزارت بهداشت است و این وزارتخانه می‌تواند برای آموزش علوم پزشکی برنامه ریزی کند. ما تقریبا در تمام رشته‌های پزشکی دانشجو و دستیار داریم و نیاز‌های درمانی مردم خود را در همه قسمت‌های پزشکی از اعمال جراحی ساده تا پیشرفته و انواع پیوند‌ها تأمین می‌کنیم و این توانمندی‌ها از مواردی بود که با کشور‌های آفریقایی مورد مذاکره قرار گرفت.

عین اللهی در پایان گفت: ۲۲۰ بیمارستان کشور در زمینه گردشگری سلامت مجوز دریافت کرده‌اند که می‌تواند زمینه‌های زیادی برای توسعه گردشگری سلامت در کشور و ارزآوری ایجاد کند.

انتهای پیام/


برچسب ها: وزیر بهداشت

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *