رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

۱۳ محکوم در یک‌سال گذشته با همت دادگستری یزد از قصاص نفس رهایی یافتند

16:58 - 28 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۵۸۱
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
۱۳ محکوم در یک‌سال گذشته با همت دادگستری یزد از قصاص نفس رهایی یافتند
رئیس کل دادگستری استان یزد، گفت: در یک سال گذشته با تلاش کمیته صلح وسازش دادگستری استان ۱۳ محکوم از قصاص نفس رهایی یافته و به زندگی بازگشتند.

غلامعلی دهشیری در گفت‌وگو با میزان، درتشریح اقدامات دادگستری، شورای حل اختلاف و ستاد دیه استان یزد جهت تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس، با اشاره بر لزوم تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس با توجه به تاکید رئیس قوه قضاییه بر این امر، اظهارکرد: دادگستری استان با تشکیل کمیته صلح وسازش کمک موثری به تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس استان کرده است.

رئیس کل دادگستری استان یزد، ادامه داد: در یک سال گذشته با تلاش همکاران دادگستری و شورای حل اختلاف استان در ۱۳ فقره پرونده قصاص، با جلب رضایت اولیای دم، ۱۳ محکوم این پرونده‌ها از قصاص نفس رهایی یافته و به زندگی بازگشتند.

وی با اشاره به جلب رضایت از ۲۹ نفر اولیای دم تنها در ۹ پرونده از این ۱۳ پرونده قصاص نفس، گذشت خانواده‌های اولیای دم را اقدامی ارزشمند و خدا پسندانه عنوان کرد و افزود: اولیای دم با گذشت از قصاص به محکومان نادم و پشیمان زندگی دوباره بخشیده و علاوه بر این با این اقدام خداپسندانه موجب اصلاح آن‎ها و بازگشت مجددشان به آغوش خانواده‌‎هایشان و اجتماع می‌شوند.

دهشیری عنوان کرد: با توجه به نگاه ویژه رئیس قوه‌قضاییه به موضوع بسط و گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه و تأکید وی در خصوص استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی در حل و فصل خصومات و اصلاح ذات البین، دستگاه قضایی استان با جدیت این موضوع را در دستورکار خود قرار داده است.

رئیس کل دادگستری استان یزد، افزود: شورا‌های حل اختلاف همواره در مسیر اعتلای فرهنگ عفو و گذشت در جامعه گام برداشته اند، زیرا صلح و سازش از دیدگاه شرع مقدس اسلام ارزش و مرتبه بسیار بالایی دارد و در آیات متعدد قرآن کریم و روایات متعدد اشارات زیادی به این موضوع شده است.

وی با بیان اینکه حل و فصل دعاوی و ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا از مهم‌ترین سیاست‌های قوه قضاییه است، تاکید کرد: به تأسی از سیره اهل بیت و با کمک «معتمدان، ریش سفیدان، علما و ائمه جماعات» با محوریت توسعه حل اختلاف در راستای مصالحه پرونده‌های قصاص، اقدامات مثمر ثمر و مطلوبی صورت گرفته و امید است در ماه‌های پایانی سال نیز شاهد روند رو به رشد و افزایش صلح و سازش در استان یزد باشیم.

انتهای پیام/


برچسب ها: دادگستری اقدام

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *