ایران اتهامات اعلامیه سران ناتو را رد کرد/تاکید بر حفظ نقش بی‌طرفانه در منازعه اوکراین

12:32 - 22 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۳۴۶
ایران اتهامات اعلامیه سران ناتو را رد کرد/تاکید بر حفظ نقش بی‌طرفانه در منازعه اوکراین
سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل بیانیه‌ای در رد اعلامیه ادعایی پایانی اجلاس سران ناتو در روز ۲۰ تیر درباره کشورمان صادر کرد.

خبرگزاری میزان - در پاسخ به اتهامات مندرج در اعلامیه پایانی اجلاس سران ناتو در روز ۲۰ تیر، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل بیانیه‌ای مطبوعاتی منتشر کرد.

این بیانیه می‌گوید: سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل اتهامات بی‌اساس مندرج در اعلامیه سران کشور‌های عضو ناتو در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۲ درباره ایران را قاطعانه رد می‌کند. 

ادعا‌های مربوط به دخالت ایران در بحران اوکراین مدعیاتی بی‌پایه و در جهت کسب منافع کوتاه مدت است.

ایران نقش بی‌طرفانه خود را در منازعه اوکراین حفظ کرده و به‌عنوان یک بازیگر منطقه‌ای قانون‌مدار و تأثیرگذار، بر اهمیت پایبندی کامل به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و اصول مربوطه حقوق بین‌الملل، از جمله احترام به استقلال، حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی همه کشورها، تاکید می‌کند.

با وجود پایبندی ایران به رعایت مقررات حقوق بین‌الملل، کشور ما بواسطه اقدامات چند عضو ناتو در حمایت فعالانه از آشوب در کشور از طریق پناه دادن و کمک به عناصر و سازمان‌های تروریستی خرابکار در داخل کشور آسیب دیده است.

ایران در مبارزه با تمامی انواع و اشکال تروریسم بین‌المللی نقش پیشگام را دارد و هزینه قابل توجهی در این رویارویی مداوم پرداخت کرده است. ایران همچنین نقش سازنده‌ای در کمک به دولت‌های منطقه‌ای در مقابله با نیرو‌های بی‌ثبات کننده که عمدتا از خارج از منطقه حمایت می‌شوند ایفاء کرده است.

درباره برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران، جمهوری اسلامی ایران همچنان بر عزم قاطع خود در رعایت تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استوار است.

با این حال، برخی از کشور‌های عضو ناتو که همچنین در زمره طرف‌های برجام هستند، به‌طور مداوم تعهدات خود را در چارچوب این توافق و قطعنامه مربوطه شورای امنیت سازمان ملل متحد (قطعنامه ۲۲۳۱) نقض کرده‌اند.

اتهامات مطرح شده درباره پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای باید با توجه به واقعیت عدم اجرای برجام توسط این کشور‌های عضو ناتو مورد توجه قرار گیرد.

خروج ایالات متحده از این توافق در سال ۲۰۱۸، به‌عنوان یک نمونه برجسته از موارد نقض تعهدات قابل ذکر است.

اعمال فشار حداکثری علیه ایران توسط بسیاری از اعضای ناتو که مصائب زیادی را برای مردم ایران بوجود آورده، به منزله جنایت علیه بشریت بوده و بایستی متوقف شود.

جمهوری اسلامی ایران از کشور‌های عضو ناتو می‌خواهد که از طرح اتهامات بی‌پایه علیه ایران دست کشیده و به تعهدات خود در چارچوب منشور ملل متحد پایبند باشند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *