امیرعبداللهیان: منتظر تصویب عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای در نشست آتی این سازمان هستیم

۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۲:۰۳
کد خبر: ۴۷۱۵۹۵۸
امیرعبداللهیان: منتظر تصویب عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای در نشست آتی این سازمان هستیم
وزیر امور خارجه کشورمان با وزیر خارجه هند در کیپ تاون آفریقای جنوبی دیدار و رایزنی کرد.

خبرگزاری میزان - در دیدار دوجانبه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان با سوبرانیام جایشانکر، وزیر خارجه هند در کیپ تاون آفریقای جنوبی، موضوع‌های مورد علاقه دو کشور در حوزه‌های دوجانبه و چندجانبه مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان به سفر سال گذشته خود به دهلی نو و گفت‌وگو‌های انجام شده با همتای هندی و نارندرا مودی نخست‌وزیر هند اشاره کرد و گفت: از آن زمان تاکنون تحولات زیادی داشتیم و موضوع‌های جدیدی برای گفت‌وگو داریم.

امیرعبداللهیان افزود: مایل هستیم که روابط اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری، علمی و فناوری دو کشور متناسب با روابط خوب سیاسی تهران و دهلی‌نو افزایش یابد و با مشورت و همکاری یکدیگر، موانع موجود در روند همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور برطرف شود.

وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت کمک به تقویت همکاری بخش‌های خصوصی دو کشور در زمینه‌های اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گروه بریکس را یک چارچوب خوب برای تقویت همکاری‌های ایران با اعضا به ویژه هند توصیف کرد و با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی کشورمان، عضویت ایران در بریکس را زمینه ساز تقویت جایگاه بریکس و ظرفیت‌های اقتصادی آن دانست و ابراز امیدواری کرد که سازوکار‌های عضویت کشور‌های دوست بریکس هر چه سریع‌تر مشخص و اجرایی شود.

امیرعبداللهیان افزود: ما منتظر هستیم که در نشست آتی سران سازمان همکاری شانگهای در دهلی‌نو به ریاست آقای مودی، عضویت کامل ایران در شانگهای به تصویب نهایی برسد.

وی همچنین بر لزوم زمینه سازی مناسب برای برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

سوبرانیام جایشانکر نیز در این ملاقات، بر لزوم رفع موانع همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید و ایده‌هایی را بدین منظور ارائه کرد.

وی بر لزوم تلاش‌های مشترک به منظور زمینه سازی لازم برای برگزاری اجلاس موفق کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و نیز سفر نتیجه بخش آیت الله رئیسی به دهلی نو در آینده تاکید کرد.

وزیر امور خارجه هند نسبت به روند عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای در نشست آتی سران این سازمان به میزبانی دهلی طبق برنامه ابراز اطمینان کرد.

در این دیدار همچنین در خصوص مسائل مرتبط با همکاری‌های دو کشور در بندر چابهار و برخی مسائل فنی مرتبط با آن، همکاری‌های کشاورزی، ترانزیت، انرژی، مالی و اعتباری و کنسولی گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *