نخستین همایش استانی ستاد صبر استان کردستان برگزار شد 

۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۶:۲۹
کد خبر: ۴۷۱۵۶۹۸
نخستین همایش استانی ستاد صبر استان کردستان برگزار شد 
نخستین همایش استانی ستاد صبر استان کردستان با حضور رئیس کل دادگستری استان کردستان، نماینده، ولی فقیه در استان، امام جمعه سنندج و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد.

خبرگزاری میزان - صبح امروز و با حضور رئیس کل دادگستری استان کردستان، نماینده، ولی فقیه در استان، امام جمعه سنندج و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان، نخستین همایش استانی ستاد صبر در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری استان برگزار شد. 

 در ابتدای این مراسم حجت الاسلاموالمسلمین حسینی رئیس کل دادگستری استان کردستان ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع) به تمامی مسلمین جهان، اظهار داشت: امام رضا (ع) امام رئوف است و ما مسلمانان باید رافت و رحمت و مهربانی را از آن امام همام الهام بگیریم. 


حجت الاسلام حسینی افزود: یکی از وظایف ذاتی دستگاه قضایی ف حل و فصل اختلافات و رسیدگی به دعاوی مردم است و در این حوزه هم با حضور پررنگ مردم نتایج مثبت و قابل قبولی حاصل می‌شود. 


رئیس کل دادگستری استان کردستان تاکید کرد: ستاد صبر یک ستاد مردمی – حاکمیتی است که مدتی است فعالیت خود را در چارچوب معاونت توسعه حل اختلاف آغاز کرده است و به کمک دستگاه قضایی آمده تا شاهد کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری باشیم. 


وی بر اهمیت کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری تاکید کرد و افزود: متاسفانه رشد پرونده‌های قضایی در دادگستری بصورت ماهانه است و اگر مشارکت مردمی در این حوزه اتفاق نیافتد جوابگوی این حجم عظیم پرونده‌ها نخواهیم بود. 
حجت الاسلام و المسلمین حسینی مراحل مصالحه و سازش را ۳ مرحله توصیف کرد و افزود: مرحله قبل از ورود پرونده به دادگستری بسیار مهم است و نباید در این مرحله اجازه ورود پرونده به دادگستری را داد چرا که غالب دعاوی کیفری و حقوقی مربوط به مشکلات کم اهمیت مانند توهین، تهدید، فحاشی، مطالبات مالی ناشی از مراودات روزمره اقتصادی مردم و ... است. 


وی افزود: مرحله دوم زمانی است که پرونده به دادگستری وارد می‌شودکه در این مرحله قضات را مکلف کرده ایم تا آمار صلح و سازش خود را در شعبه افزایش دهند. 


رئیس کل دادگستری استان کردستان مرحله سوم مصالحه و سازش را اینگونه بیان داشت: در زمانی که پرونده به مرحله اجرای حکم رسید، قضات اجرای احکام و واحد‌های اجرای احکام و مددکاری زندان را مکلف کرده ایم تا بعد از صدور حکم در جهت اصلاح ذات البین ورود کنند. 


وی افزود: امیدواریم به فضای معنوی دفاع مقدس در کشور برگردیم چرا که هم اکنون گرفتار دنیای مدرن و دلبستگی به مادیات شده ایم. 
رئیس دستگاه قضایی استان کردستان آحاد جامعه را به اصلاح ذات البین دعوت کرد و خاطرنشان ساخت:طبق حدیث حضرت محمد مصطفی (ص)، هرکسی که در اصلاح ذات البین قدم بردارد تا زمانی که به خانه بر می‌گردد ملائکه خدا بر او درود می‌فرستند و ثواب لیله القدر را در پی دارد. 


نماینده، ولی فقیه در استان کردستان نیز در این مراسم رفتار انسانی، احساس مسئولیت و از خود گذشتگی را از صفات والای یک انسان بیان کرد و گفت: اعتلای رفتار انسانی مسئله‌ای فراتر از دین و مذهب و رنگ و نژاد است. 
حجت الاسلام والمسلمین پورذهبی با اشاره به اینکه صبر و گذشت الگویی برای زندگی امروز جامعه به منظور کاهش اختلافات و افزایش همدلی‌ها است، گفت: ترویج این فرهنگ نه تنها سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود بلکه امنیت پایدار را فراهم می‌کند. 


بهادر اسدی معاون توسعه حل اختلاف استان نیز در این همایش هدف ستاد صبر استان را ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه دانست. 
وی افزود: صلح یاران با ترویج فرهنگ اسلامی و قرآنی در جامعه اقدامات قابل تقدیری انجام می‌دهند در کردستان در دو سال گذشته تعداد ۲۱ فقره پرونده قصاص به صلح و سازش و گذشت اولیا دم منجر شده است.

 
در ادامه این همایش از تعدادی از خانواده اولیاء دم و صلح یاران برتر استان تقدیر شد.

 


انتهای پیام/


برچسب ها: ستاد صبر

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *