آغاز به کار دومین کارگاه هم اندیشی نظام حمایت از اطفال و نوجوانان

۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۰:۴۸
کد خبر: ۴۷۱۵۱۲۳
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
آغاز به کار دومین کارگاه هم اندیشی نظام حمایت از اطفال و نوجوانان
دومین کارگاه هم اندیشی نظام حمایت از اطفال و نوجوانان با محوریت بررسی وضعیت اطفال و نوجوانان غیر ایرانی آغاز به کار کرد.

خبرگزاری میزان - دومین کارگاه هم اندیشی نظام حمایت از اطفال و نوجوانان با محوریت بررسی وضعیت اطفال و نوجوانان غیر ایرانی، آغاز به کار کرد.

محمود علیگو، مدیرکل دبیرخانه مرجع ملی حقوق کودک وزارت دادگستری، گفت: این کارگاه دو روزه با هدف بررسی حقوق کودکان غیرایرانی در زمینه‌های حق بر آموزش، حق بر هویت، حق بر حیات و سلامت، حق بر مالکیت و اموال، حق بر حمایت در برابر خشونت و سوء استفاده و آسیب برگزار می‌شود.

سیدعلی کاظمی، معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی حقوق کودک در دومین کارگاه هم اندیشی نظام حمایت از اطفال و نوجوانان با محوریت بررسی وضعیت اطفال و نوجوانان غیر ایرانی، ضمن سخنانی با اشاره به توصیه‌های موکد مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از محرومین، گفت: قانون حمایت از اطفال و نوجوانان و آیین نامه اجرایی ماده ۶ این قانون، حمایت از اطفال و نوجوانان را حق تمامی افراد زیر ۱۸ سالی می‌داند که در مرز‌های جمهوری اسلامی ساکن هستند.

کاظمی، اظهار کرد: بر اساس این قانون برخورد برابر و بدون تبعیض از حیث رنگ، نژاد، مذهب، زبان، سلامت، جنسیت، قومیت، ملیت، وضعیت خانوادگی و نظایر آن حق هر کودک ساکن در ایران و اصل مسلم حاکم بر تمامی اقدامات مرتبط با کودکان بوده و حمایت‌های قانونی متنوعی برای اطفال و نوجوانان غیرایرانی در نظر گرفته شده است.

دبیر مرجع ملی حقوق کودک، گفت: وزارت دادگستری که مرجع ملی حقوق کودک در آن مستقر است، در راستای تکالیف قانونی و راهبرد‌ها و سیاست‌های دولت، برنامه‌های متنوعی را به منظور حمایت جامع و فراگیر از کودکان و نوجوانان در دست اقدام دارد؛ یکی از حوزه‌های مورد توجه مرجع ملی توجه به وضعیت اطفال و نوجوانان غیر ایرانی و خانواده‌های آنان است که به خاطر مهاجرت ارادی خانواده یا به دلیل آسیب‌های ناشی از حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی یا به مسائلی، چون جنگ، محرومیت، اخراج یا ترس‌های موجه در مورد جان، مال، عرض یا آبروی خود یا اعضای خانواده به جمهوری اسلامی ایران پناه آورده‌اند.

کاظمی با ذکر این نکته که ایران مقصد ۶۳ درصد از پناهندگان کشور افغانستان است، افزود: دولت در حد توان برای پذیرش و استقرار توام با کرامت این اشخاص تلاش می‌کند، اما انتظار دارد سازمان‌های بین‌المللی و کشور‌های دیگر نیز در راستای مسئولیت‌های بشردوستانه خود و تکالیف ناشی از اسناد حقوق بشری کمک‌های بیشتری را در این زمینه ارائه کنند.

دومین کارگاه هم اندیشی نظام حمایت از اطفال و نوجوانان با محوریت بررسی وضعیت اطفال و نوجوانان غیر ایرانی در روز‌های ۸ و ۹ خرداد با همکاری مرجع ملی حقوق کودک وزارت دادگستری و دفتر یونیسف در تهران و وزارت کشور و با حضور نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد فعال در این حوزه و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط تشکیل برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *