آیا سوء سابقه پاک می‌شود؟

۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۳:۲۷
کد خبر: ۴۷۱۴۸۵۶
دسته بندی‌: مجله حقوقی ، عمومی
آیا سوء سابقه پاک می‌شود؟
در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت‌های فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود.

خبرگزاری میزان- مطابق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی، محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:


الف– هفت سال در محکومیت به مجازات‌های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی
ب– سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
پ– دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی‌ٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج


تبصره ۱– در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذی ربط منعکس نمی‌گردد مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.


تبصره ۲– در مورد جرایم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می‌شود.


تبصره ۳– در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت‌های فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌گردد.

لازم به ذکر است بعد از گذشت مدت های مذکور، حقوق اجتماعی که فرد از آنها محروم بوده به وی اعاده می گردد نه آنکه سابقه محکومیت به طور کلی پاک شود. زیرا ماده مذکور ناظر به محرومیت فرد از حقوق اجتماعی است که با سپری شدن مدت های مذکور، اصولاً به وی باز می گردد و این امر ارتباطی به پاک شدن سابقه فرد ندارد. به عبارت دیگر محکومیت در سجل کیفری فرد ثبت و باقی می ماند، اما در گواهی‌های صادره از مراجع ذی ربط منعکس نمی‌گردد. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *