دانستنی های حقوقی

مرجع اعلام تخلف کارکنان شورای حل اختلاف

۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۶:۱۰
کد خبر: ۴۷۱۴۸۴۹
دسته بندی‌: مجله حقوقی ، عمومی
مرجع اعلام تخلف کارکنان شورای حل اختلاف
چنانچه اعضا و کارکنان شورا در انجام وظایف قانونی خود مرتکب تخلف شوند، رئیس حوزه قضایی مراتب را مستنداً جهت رسیدگی به هیأت رسیدگی به تخلفات اعضا و کارکنان شورا اعلام می‌کند.

خبرگزاری میزان- چنانچه اعضا و کارکنان شورا در انجام وظایف قانونی خود مرتکب تخلف شوند، رئیس حوزه قضایی مراتب را مستنداً جهت رسیدگی به هیأت رسیدگی به تخلفات اعضا و کارکنان شورا اعلام می‌کند.

شماره نظریه: ۷/۱۴۰۱/۱۰۱۷
شماره پرونده: ۱۴۰۱-۲۱۸-۱۰۱۷ ح
تاریخ نظریه: ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

استعلام
با عنایت به ماده ۳۳ قانون شورای حق اختلاف مصوب ۱۳۹۴ چنانچه اعضا و کارکنان شورا در انجام وظایف قانونی خود مرتکب تخلف شوند و یا حضور یا مشارکت مناسب در جلسات شورا نداشته باشند یا شرایط عضویت در شورا از دست بدهند، رئیس حوزه قضایی مراتب را مستنداً جهت رسیدگی به هیأت رسیدگی به تخلفات اعضا و کارکنان شورا موضوع ماده ۳۴ اعلام می‌کند.

نظر به اینکه اعضا و کارکنان مجتمع‌های شورا تحت نظارت مستقیم سرپرست مجتمع‌های شورا فعالیت می‌نمایند، آیا سرپرستان شورا می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف موضوع را رأسا به هیأت رسیدگی تخلفات بدوی جهت بررسی و رسیدگی انعکاس نمایند؟

در شهر تهران آیا رئیس حوزه قضایی «رئیس محاکم عمومی و انقلاب» می‌بایست از طریق شورا انجام شود؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه
قید عبارت «رییس حوزه قضایی» در ماده ۳۳ قانون شورای حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴ از باب «غلبه» است و رئیس حوزه قضایی می‌تواند این وظیفه را به یکی از معاونان خود تفویض کند و صرف صدور ابلاغ سرپرست مجتمع شورای حل اختلاف (که در اجرای ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی مصوب ۱۳۹۵ قانون پیش‌گفته صادر می‌گردد) برای اجرای تکلیف مقرر در این ماده کفایت نمی‌کند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *