برخی از فیلم‌های شبکه خانگی سراسر تبلیغ مصرف دخانیات است

16:45 - 20 ارديبهشت 1402
کد خبر: ۴۷۱۲۰۱۸
برخی از فیلم‌های شبکه خانگی سراسر تبلیغ مصرف دخانیات است
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: برخی از فیلم‌هایی که در شبکه‌های خانگی پخش می‌شود سراسر تبلیغ دخانیات است، لطفا به مردم بگویید که اسپانسر واقعی فیلم‌های شما چه شرکت‌های دخانیاتی هستند.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، جلسه هماهنگی هفته ملی بدون دخانیات امروز (چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه) در ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ریاست دکتر جعفر جندقی رییس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

جندقی در این نشست با تاکید بر اینکه باید با بسیج اطلاع رسانی در هفته ملی مبارزه با دخانیات، کاهش مصرف دخانیات در کشور را رقم بزنیم، گفت: ازهمه کسانی که دلسوز جامعه و جوانان کشور هستند دعوت می‌کنیم که در این مسیر ما را یاری کنند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه وظیفه ما آگاه سازی مردم در خصوص عوارض و خطرات دخانیات است، تصریح کرد: استعمال دخانیات ۴ هزار ماده شیمایی و ۴۰۰ ماده سرطان زا را وارد بدن می‌کند که بسیار خطرناک است.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران جزو کشور‌های پیشرو در تدوین قانون جامعه پیشگیری از دخانیات است، خاطرنشان کرد: باید قوانین را به سمتی ببریم که در کاهش دسترسی فیزیکی افراد به سیگار موثرتر واقع شود.

جندقی ضمن انتقاد برخی از فیلم‌های سینمایی به ویژه فیلم‌های شبکه‌های خانگی، گفت: برخی از فیلم‌هایی که در شبکه‌های خانگی پخش می‌شود سراسر تبلیغ دخانیات است.

وی در مورد فیلم‌ها سینمایی و شبکه‌های خانگی گفت: سکانس‌هایی که در فیلم‌ها به نمایش گذاشته می‌شود، تاثیر مخربی بر روح و روان نوجوانان و ترغیب آنان برای استعمال دخانیات می‌گذارد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: باعث تاسف است که اعلام کنیم برخی از همین فیلم‌های سینمایی و فیلم‌های سینمایی نمایش خانگی حتی روش استعمال دخانیات و مواد مخدر را هم به جوانان و نوجوانان آموزش می‌دهند؟ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا داریم که مجدانه به محتوای این فیلم‌ها ورود کند و جلوی تبلیغ و اشاعه آن را در محصولات فرهنگی بگیرد.

جندقی همچنین به فروش مواد دخانی در سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها اشاره و تصریح کرد: استند‌های شکیل دخانیات در فروشگاه‌ها تحریک تقاضاست و در یک اقدام عاجل باید فروش سیگار به صورت نخی در فروشگاه‌ها ممنوع شود.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت آموزش، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و نفوذ اجتماعی را چهار راهکار بسیار مهم در جلوگیری از استعمال دخانیات عنوان کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *