نیاز به واردات برنج خارجی به صفر رسید

10:16 - 22 فروردين 1402
کد خبر: ۴۷۰۷۰۴۳
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
نیاز به واردات برنج خارجی به صفر رسید
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، از کاهش واردات برنج خارجی به کشور و در حد صفر رسیدن آن خبر داد.

خبرگزاری میزان - به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی روز یکشنبه در آیین نخستین نشاء مکانیزه برنج مازندران در ساری با اشاره به وجود برنج‌های تولید داخل از سال گذشته و برنامه‌ریزی برای افزایش تولید در سال زراعی جاری، گفت: با توجه به این مهم به طور تقریبی نیاز به واردات برنج خارجی به صفر می‌رسد.

به گفته وی، بررسی‌ها از وجود برنج تولیدی سال گذشته به خصوص ارقام کیفی پرمحصول در شالیکوبی‌های شمال خبر می‌دهد.

وی ادامه داد: اخذ پول در برابر فروش نفت و پرهیز از تهاتر کالا برای توسعه زیرساخت‌های کشاورزی شمال به نفع کشور است، یعنی می‌توانیم با تولید بذر کیفی، مصرف بهینه کود‌های شیمیایی، تسطیح اراضی و به موقع رساندن آب برای کشت مجدد برنج، نیاز برنج کشور را تامین و واردات را به صفر برسانیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ارقام برنج هیبریدی کیفیت مطلوبی دارد و از نظر عملکردی نیز وضعیت خوبی خواهند داشت بر توسعه کشت برنج هیبرید در مزارع و شالیزار‌های استان تاکید کرد.

وی با تاکید بر بهره‌وری پایین منطقه در بخش کشاورزی، افزود: مازندران قطب تولید برنج و محصولات کشاورزی به شمار می‌رود؛ بهترین خاک کشاورزی در شمال کشور وجود دارد، آب و زمین کشاورزی این خطه نیز شور نیست، بارندگی متناسب و شرایط برای کشاورزی پایدار و پرتولید فراهم است بنابراین پایین بودن بهره‌وری قابل قبول نیست.

مهاجر با اشاره به این که بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید در محصولات زراعی کشاورزی بسیار مهم است، یادآور شد: یکی از راه‌های افزایش بهره‌وری استفاده از فناوری است.

به گفته وی، برای کاهش هزینه تولید در شالیزار با حمایت ویژه دولت دستگاه‌های مخصوص نشاکاری، کمباین ویژه برداشت شالی و پهپاد‌های سمپاش وارد اراضی شالیکاری شمال کشور شده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم مشارکت استان‌های شمالی در بهره‌گیری از دانش روز و فناوری نوین برای تولیدات کشاورزی و رشد آن تاکید کرد.

مهاجر با تاکید بر این که اختصاص تسهیلات کشاورزی با نرخ بهره پایین از سوی شخص وزیر جهاد کشاورزی در دولت دنبال می‌شود، یادآور شد: با تاکید و درایت رهبر معظم انقلاب موضوع قیمت کود‌های شیمیایی با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی برای سال زراعی جاری حل شده است.

به گفته وی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که فرهنگ استفاده بهینه از کود در شالیزار‌های شمال وجود ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت تصریح کرد: کشاورزان مهمترین کود (پتاس) را کمتر از سایر کود‌ها مصرف می‌کنند، در حالی که کود پتاس عامل افزایش کیفیت، تولید و بهره وری است.

وی، به مصرف بی‌رویه کود اوره در شالیزار‌ها نیز اشاره کرد و گفت: حل این مسایل باید در دستور کار قرار گیرد.

مهاجر در پایان خاطرنشان کرد: خودکفایی تولیدات محصولات کشاورزی با مهار تورم و افزایش تولید نیز قابل اجرا است.

گفتنی است؛ آیین کشت مکانیزه شالی با حضور معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی، استاندار مازندران، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و شالیکاران در زمین حدود ۲ هکتاری روستای «خاریک» بخش مرکزی شهرستان ساری برگزار شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *