تولید دارو با نوسازی صنعت و تسهیلات گمرکی باید تقویت شود

12:08 - 21 فروردين 1402
کد خبر: ۴۷۰۶۹۰۱
تولید دارو با نوسازی صنعت و تسهیلات گمرکی باید تقویت شود
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تولید دارو در داخل کشور باید حمایت و تقویت شود؛ زیرا ظرفیت تولید این کالا در کشور با وجود دانشمندان بزرگ، بیش از این است.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست هم اندیشی با فعالان حوزه دارو، تشکل‌ها و صاحبان صنایع دارویی کشور با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام "مهار تورم و رشد تولید" و رضایتمندی ایشان از زحمات و خدمات خادمان سلامت، اظهار داشت: این موضوع تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند و باید بتوانیم این شعار را به نحو احسن اجرایی کنیم و سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهیم.

وی گفت: خوشبختانه در تمامی شاخص‌های حوزه سلامت به جز شاخص مصرف سیگار از کشور‌های مدیترانه شرقی جلوتریم که با همکاری نمایندگان مجلس، مالیات سیگار هم به تصویب رسیده است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که ۱۳ درصد مرگ و میر‌ها بر اثر مصرف سیگار روی می‌دهد و باید به این موضوع توجه ویژه صورت گیرد.

دکتر عین اللهی اظهار داشت: در ۴۴ سال گذشته با وجود مشکلات بسیار و فراز و نشیب‌های گوناگون در شاخص‌های حوزه سلامت پیشرفت‌های چشمگیری داشته ایم که از آن جمله می‌توان به وجود ۶۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، ۲۲ هزار عضو هیأت علمی و ۲۷۰ هزار دانشجو اشاره کرد که بسیار ارزشمند و افتخار آفرین است.

وزیر بهداشت، درمان آموزش پزشکی در ادامه با اشاره به اینکه نظام دارویی کشور تاریخ پر افتخاری دارد، اظهار داشت: این افتخارات توسط داروسازان ایرانی رقم خورده که نتیجه آن تولید ۹۹ درصدی نیاز‌های دارویی کشور در داخل است.

دکتر عین اللهی همچنین به سهم ۶۰ درصدی بخش خصوصی در حوزه تولید دارو اشاره و تاکید کرد: از همکاران سازمان غذا و دارو می‌خواهم که برای رفع مشکلات و موانع حوزه دارو، ارتباطات بیشتر و مؤثر تری با تولیدکنندگان این حوزه داشته باشند.

وزیر بهداشت درباره اولویت‌های مورد نظر در نظام دارویی کشور گفت: تولید دارو باید حمایت و تقویت شود، زیرا ظرفیت تولید این کالا در کشور با وجود دانشمندان بزرگ، بیش از این است. همچنین نوسازی این صنعت باید با همکاری وزارت صمت مورد توجه قرار گیرد و تسهیلات گمرکی از جمله کاهش عوارض گمرکی و توزیع عادلانه دارو نیز اولویت یابد.

دکتر عین اللهی، در ادامه به ظرفیت‌های صادرات دارو به دیگر کشور‌ها اشاره کرد و گفت: باید به صادرات در این حوزه توجه شود، زیرا بسیاری از کشور‌های منطقه خواهان دارو‌های ایرانی هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: اقدام مهم دیگری که در وزارت بهداشت در حال پیگیری است، پوشش کامل دارویی در بیمه‌ها با هدف کاهش پرداختی از جیب مردم است.
دکتر عین اللهی در پایان به حوزه تجهیزات پزشکی نیز اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی توسط شرکت‌های دانش بنیان داخلی تولید شده اند و بسیاری از تجهیزات پزشکی موجود در بیمارستان‌ها تولید داخل کشورند.

در این نشست داروسازان و صاحبان صنایع دارویی، دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود را بیان کردند. همچنین در پایان مراسم از شماری از داروسازان برتر کشور تقدیر شد.

انتهای پیام/


برچسب ها: وزیر بهداشت

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *