در گفتگو با دستیار ویژه پوتین؛

شمخانی: پایان دادن به سلطه دلار در مبادلات اقتصادی و تجاری شتاب گرفته است

۲۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۴:۵۰
کد خبر: ۴۷۰۶۷۵۰
دسته بندی‌: سیاست ، عمومی
شمخانی: پایان دادن به سلطه دلار در مبادلات اقتصادی و تجاری شتاب گرفته است
«ایگور لویتین» دستیار ویژه «ولادیمیر پوتین» پیش از ظهر امروز یکشنبه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

خبرگزاری میزان - به نقل از رسانه شورای عالی امنیت، در جریان دیدار «ایگور لویتین» دستیار ویژه «ولادیمیر پوتین» با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، روند اجرایی‌سازی توافقات دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی و بانکی، به‌ویژه سرعت دادن به آغاز عملیات اجرایی تکمیل دالان شمال-جنوب مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در سفر دی‌ماه گذشتهٔ لویتین به ایران دو کشور توافق کردند که بخش باقی‌مانده از دالان راهبردی شمال-جنوب یعنی قطعه رشت به آستارا، با سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه احداث شود. 

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار با اظهار رضایت از ارتقاء سطح و حجم همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور بر اتخاذ راهکار‌های میان‌بُر برای شتاب دادن به اجرای پروژه‌های مشترک اقتصادی تاکید کرد.

شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: ابتکارات نهایی شده میان دو کشور در بخش مراودات پولی و بانکی به منظور تامین مالی پروژه‌های مشترک به عنوان الگویی موثر در زمینه ناکام گذاردن تحریم‌های غیر قانونی غرب محسوب می‌شوند. 

دبیر شورای عالی امنیت ملی: مسیر آغاز شده برای کاهش اثرگذاری دلار در مبادلات اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی که کشور‌های زیادی در حال پیوستن به آن هستند سلطه غرب بر اقتصاد جهانی را به حداقل ممکن تقلیل خواهد داد.

شمخانی بیان کرد: تکمیل دالان راهبردی شمال-جنوب و گسترش همکاری‌های ترانزیتی میان ایران و روسیه بخش مهمی از پروژه‌های مشترک دو کشور است.

وی گفت: با تلاش و پیگیری مستمر مسئولین دو کشور، هرگونه مانع در مسیر تحقق اراده رهبران دو کشور در زمینه اجرای سریع این پروژه راهبردی که نقش تعیین کننده‌ای در تغییر هندسه ترانزیت کالا در منطقه دارد، برداشته خواهد شد.

ایگور لویتین دستیار ویژه «ولادیمیر پوتین» گفت: مسکو ضمن تاکید بر اجرای هر چه سریع‌تر طرح‌ها و پروژه‌های مشترک به ویژه در حوزه ترانزیت، آماده سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران شامل فولاد، نفت و پتروشیمی است.

دستیار ویژه «ولادیمیر پوتین» بیان کرد: علاوه بر گام‌های قابل توجهی که در مسیر ارتقاء همکاری‌های اقتصادی دو جانبه برداشته شده، زمینه‌های مناسبی برای انعقاد قراردادی اقتصادی چندجانبه و جلب مشارکت سایر کشور‌های منطقه در پروژه‌های سودآور اقتصادی فراهم شده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *