یک پرونده قصاص با گذشت و رضایت اولیای دم در شهرستان ساوه به سازش ختم شد

12:03 - 25 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۹۰۱
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
یک پرونده قصاص با گذشت و رضایت اولیای دم در شهرستان ساوه به سازش ختم شد
رئیس کل دادگستری استان مرکزی، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته توسط همکاران در دادگستری و اعضای شورای حل اختلاف مستقر در زندان ساوه و رایزنی‌های انجام شده با اولیای دم به منظور کسب رضایت از آن‌ها، اولیای دم رضایت و بخشش قطعی خود را (بدون دریافت هرگونه وجهی) برای رهایی محکوم علیه از قصاص اعلام کردند.

خبرگزاری میزان- حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالمهدی موسوی اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶ به دنبال وقوع یک فقره نزاع دسته جمعی در روستای ویسمان منطقه غرق آباد شهرستان ساوه متأسفانه فردی جان خود را از دست داد.

وی افزود: متهم پس از صدور حکم قطعی و لازم الاجرا به قصاص محکوم شد و پس از طی مراحل قانونی تشریفات اجرای حکم، مقدمات اجرای قصاص فراهم شد.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته توسط همکاران بنده در دادگستری ساوه و اعضای شورای حل اختلاف مستقر در زندان ساوه و رایزنی‌های انجام شده با اولیای دم به منظور کسب رضایت ازآنها سرانجام درحین اجرای حکم، با وساطت معتمدان و پیگیری‌های صلح یاران و مسئولان قضایی، اولیای دم رضایت و بخشش قطعی خود را (بدون دریافت هرگونه وجهی) برای رهایی محکوم علیه از قصاص اعلام کردند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی با بیان اینکه مطابق با تعالیم اسلامی ثواب زندگی دوباره بخشیدن به یک فرد برابر با نجات مردم جهان است، خاطرنشان کرد: امروزه در جامعه نیاز مبرم به صلح و سازش و گذشت و بخشش احساس می‌شود. دوری گرفتن مردم از حق، موجب بروز اختلافات میان افراد می‌شود و اختلاف منجر به وقوع حادثه خواهد شد. این اختلافات باعث انباشت پرونده‌های بی شمار در دادگاه‌ها می‌شود و نتیجه آن جز اتلاف وقت و صرف هزینه‌های فراوان چیزی به دنبال ندارد.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی در پایان با قدردانی از اولیای دم مقتول که بدون دریافت خون بها از قصاص قاتل، صرف نظر کردند، گفت: هزاران تقدیر و تشکر از بذل این همه کرم و سماحت اسلامی که این مهم بی شک خوشنودی خدای متعال و رسول گرامیش (ص) را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/ 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *