چند توصیه هنگام بروز حادثه در شب چهارشنبه‌سوری

11:38 - 23 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۵۱۹
دسته بندی: فضای مجازی ، عمومی
چند توصیه هنگام بروز حادثه در شب چهارشنبه‌سوری
چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های اصیل ایرانیان است، اما در سال‌های اخیر متاسفانه این رسم شیرین جایش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است.

خبرگزاری میزان _ خبرگزاری صدا و سیما نوشت: چهارشنبه سوری، یکی از محبوب‌ترین جشن‌های باستانی ایران است که در غروب آخرین سه شنبه پیش از نوروز برگزار می‌شود. متاسفانه این جشن زیبا طی چند دهه اخیر فاصله زیادی با آداب و رسوم و آیین پیشینیان پیدا کرده است. به گونه‌ای که چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی تشبیه شده و ضمن خسارت‌های جانی به انسان ها، آسیب‌های زیادی هم به محیط زیست وارد می‌کند.

در گذشته مردم سرزمین ایران در آخرین سه شنبه سال، با جمع کردن بوته‌های صحرایی و گیاهی خودرو_ که خاصیت درمانی و طبی_ داشتند، آتشی بر می‌افروختند و از روی شعله آن می‌پریدند. هنگامی که این بوته‌ها شعله می‌کشید، بخور آن همراه با حرارت آتش به هوا می‌رفت که خاصیت درمانی داشت و افراد با پریدن از روی شعله و استنشاق این بوته‌ها حال خوش پیدا می‌کردند، اما متاسفانه طی چند سال اخیر دیگر از این جشن کهن مردم ایران یاد و خاطره‌ای باقی نمانده و ساخت ترقه‌های دست ساز و مواد آتش زای خطرناک تبدیل به معضل بزرگ اجتماعی شده است؛ معضلی که جشن چهارشنبه سوری را تبدیل به غم و اندوه خیلی از خانواده‌ها کرده است.

جدا از این مخاطرات جانی که قربانیان اصلی آن کودکان، نوجوانان و جوانان هستند، مواد آتش زای خطرناک، ضمن آلودگی هوا و آلودگی‌های صوتی، خطرات زیست محیطی زیادی برای حیوانات نیز به بار می‌آورد. سرهنگ جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص گفت: چهارشنبه آخرسال همراه با مخاطرات زیست محیطی همانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی و آتش سوزی مناطق جنگی است. در این بین معضل آلودگی هوا به شدت می‌تواند تاثیر منفی به روی پرندگان و حیوانات بگذارد و زندگی آن‌ها را تهدید کند. هر ساله پس از اتمام مراسم چهارشنبه سوری، لاشه حیوانات در سطح شهر پیدا می‌شود. برخی از پرندگان نیز پس از شنیدن صدای مهیب انفجار و آلودگی هوا لانه خود را ترک می‌کنند.

چند توصیه ایمنی و محیط زیستی 

قطعا با پیشگیری و رعایت برخی از نکات ایمنی می‌توانیم میزان خسارت‌های جانی و همچنین محیط زیستی ناشی از بدعت‌های نادرست این مراسم را کاهش دهیم.

نواب شمس پور، مدیر کل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر در این خصوص گفت: بهتر است آتش را در سطوح هموار خاکی یا بتنی روشن کنید. از روشن کردن آتش در کنار سیم‌های برق، خودروها، محیط‌های مسقف، پارکینگ‌ها و معابر کم عرض خودداری کنید. همچنین اگر قصد روشن کردن آتش در کوچه را دارید، قبل از بر افروختن آتش، مقداری خاک کف کوچه بریزید تا آسفالت خراب نشود.

وی افزود: برای افروختن آتش از موادی مانند الکل یا بنزین استفاده نکنید. از پرتاب وسایل تحت فشار مانند اسپری، کپسول، حشره کش و امثال این‌ها و همچنین وسایل شیشه‌ای مانند شیشه آمپول خودداری کنید. همچنین لاستیک خودرو را در آتش نیندازید، زیرا باعث آلودگی هوا می‌شود. پس از اتمام مراسم نیز پسماند‌های باقی مانده را دفع کنید.

دکتر علی احمدآبادی، فلوشیپ سوختگی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این خصوص گفت: در مراسم چهارشنبه سوری از پرتاب فشفشه و موشک روی شاخه درخت ها، پشت بام و بالکن منازل به شدت خودداری کنید، زیرا با انجام این حرکات احتمال انفجار و آتش سوزی بسیار زیاد است. هنگام پریدن از روی آتش لباس‌های بزرگ و گشاد استفاده نکنید، زیرا احتمال اینکه گوشه‌ای از لباس آتش بگیرد و فراگیر شود، بسیار زیاد است.

چند توصیه هنگام بروز حادثه

هرچند ممکن است خانواده‌ها با رعایت این نکات بازهم دچار حوادثی جبران ناپذیر شوند. در وهله نخست بهتر است ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و به نکات زیر توجه داشته باشید.

-اگر فردی از اعضای خانواده شما دچار آسیب سوختگی شدید شده است، خون سردی تان را حفظ کنید. سپس لباس فرد آسیب دیده را از بدنش خارج کنید.

-لباس‌هایی که به بدن چسبیده اند را با زور جدا نکنید. با قیچی دیگر قسمت‌های لباس را خارج کنید.

– از یخ استفاده نکنید. استفاده از یخ در محل سوختگی وسعت سوختگی را بیشتر می‌کند.

-محل سوختگی را به مدت ۱۰ دقیقه با آب تمیز شستشو دهید.

-از قرار دادن مواد غیر بهداشتی مانند روغن، سیب زمینی، خمیر دندان و چیز‌هایی مانند یخ که باعث افزایش آسیب می‌شوند خودداری کنید.

– النگو و انگشتر را از دست مصدوم خارج کنید تا موجب اختلال در گردش خون او نشود.

– اگر هنگام سوختگی چیزی درون چشم مصدوم رفت آن را با آب شستشو دهید.

-در صورت قطع عضو انگشتان یا سایر نقاط بدن هم باید عضو قطع شده را ابتدا در یک گاز استریل و سپس در کیسه پلاستیکی قرار دهید و در ظرف آب و یخ شناور کنید تا سرد شود. حتما دقت کنید عضو قطع شده در تماس مستقیم با یخ نباشد.

-با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید تا بیمار به مراکز درمانی انتقال داده شود.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *