رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

افزایش تبادلات تجاری به ۴۰۰ میلیون دلار با جمهوری باشقیرستان

10:05 - 23 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۴۷۷
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
افزایش تبادلات تجاری به ۴۰۰ میلیون دلار با جمهوری باشقیرستان
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در گام اول تبادلات تجاری با جمهوری باشقیرستان باید به ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یابد، گفت: یکی از زمینه‌های همکاری می‌تواند با توجه به ظرفیت پوشش جنگلی و چوبی جمهوری باشقیرستان در زمینه تامین چوب مورد نیاز ایران از طریق واردات چوب و یا ایجاد ظرفیت‌های کارخانجات تولیدات مشترک باشد.

خبرگزاری میزان _ جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، در دیدار با رادی خبیراف، رئیس جمهور باشقیرستان، گفت: رابطه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه یک رابطه راهبردی و فوق‌العاده مهم و اثرگذار در جهان امروز است، لذا در راستای این سیاست راهبردی، وزارت جهاد کشاورزی به دنبال توسعه همکاری‌های کشاورزی با فدراسیون روسیه است.

وی با بیان این که حجم تجارت جمهوری اسلامی ایران با فدراسیون روسیه در ۲ سال گذشته میلادی، تقریبا با رشد ۸۰ درصدی به ۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده است، افزود: این مبادلات در سال ۲۰۲۲ نیز به ۴.۶ میلیارد دلار رسید که ۸۵ درصد این تبادلات مربوط به بخش کشاورزی است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره بر اشتراکات فرهنگی جمهوری باشقیرستان با ایران، گفت: اکثر جمعیت این جمهوری، مسلمان بوده و حدود ۴ هزار واژه فارسی مشترک در زبان باشقیری وجود دارد.

به گفته وی، صادرات متنوعی از محصولات کشاورزی ایران از جمله محصولات لبنی، آبزی، میوه و سبزیجات، فرآورده‌های صنایع غذایی و خشکبار به فدراسیون روسیه صادر می‌شود و تبادلات خوبی بین هیات‌های تجاری وجود دارد؛ البته نمایشگاه‌های خوبی نیز در ۲ کشور برگزار شده است.

ساداتی‌نژاد افزود: تمایل داریم تا ارتباطات در حوزه تبادلات هیات‌های تجاری، برگزاری نمایشگاه و حجم صادرات با جمهوری باشقیرستان افزایش پیدا کند.

وی یادآور شد: در حال حاضر حجم تبادلات ما با جمهوری باشقیرستان حدود ۱۵۰ میلیون دلار است که بخشی از آن مربوط به حوزه کشاورزی بوده که شامل صادرات کشور ما و واردات روغن نباتی و غلات از جمهوری باشقیرستان به ایران می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در گام اول تبادلات تجاری به ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یابد، تصریح کرد: یکی از زمینه‌های همکاری می‌تواند با توجه به ظرفیت پوشش جنگلی و چوبی جمهوری باشقیرستان در زمینه تامین چوب مورد نیاز ایران از طریق واردات چوب و یا ایجاد ظرفیت‌های کارخانجات تولیدات مشترک باشد.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، به گفته وی، ظرفیت‌های خوبی در حوزه محصولات زراعی، لبنیات، گوشت و روغن نباتی در جمهوری باشقیرستان وجود دارد که به تناسب نیازمند آن هستیم و می‌توانیم بخشی از آن به خصوص ذرت، جو، روغن نباتی و گوشت قرمز را با توجه به اینکه محصول تولیدی جمهوری باشقیرستان حلال است را به ایران وارد کنیم.

جمهوری باشقیرستان هاب پخش محصولات غذایی ایران در فدراسیون روسیه

رادی خبیراف، رئیس‌جمهور باشقیرستان، نیز در این جلسه با اشاره به روابط طولانی ایران و فدراسیون روسیه از گذشته تا به امروز، گفت: حجم عمده فعالیت اخیر در نقشه راه در حال طراحی، عمدتا در حوزه کشاورزی خواهد بود.

وی درباره زمینه‌های همکاری فی مابین، اظهار کرد: طی ۴ سال گذشته حجم کار گسترده را برای محصولات تحت عنوان حلال افزایش دادیم، البته این فعالیت جدیدی است که به کمک و مشاوره کشور ایران نیاز داریم.

رئیس‌جمهور باشقیرستان بر واردات محصولات کشاورزی ایران از جمله میوه، سبزیجات و خشکبار تاکید کرد.

خبیراف افزود: جمهوری باشقیرستان می‌تواند به صورت هاب پخش محصولات غذایی ایران در جمهوری‌های دیگر روسیه باشد؛ با شعاع ۵۰۰ کیلومتری از مرکز جمهوری باشقیرستان جمعیت بیش از ۲۰ میلیون نفر در اطراف این کشور وجود دارد که می‌تواند بازار بزرگی برای محصولات کشاورزی ایرانی باشد.

به گفته رئیس‌جمهور باشقیرستان، ایجاد «مرکز تجاری» برای این منظور می‌تواند گام خوبی در این زمینه باشد که با ترک تشریفات زمین‌های لازم را در اختیار قرار می‌دهیم.

وی از آمادگی جمهوری باشقیرستان بری کشت فراسرزمینی خبر داد و افزود: زمین‌های زراعی لازم در اختیار سرمایه‌گذاران ایرانی برای کشت قرار می‌دهیم، در صورت وجود سرمایه‌گذار، این زمین‌های پرمحصول را برای این منظور در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهیم داد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *