ارتباط کمبود انسولین با سایز لوزالمعده کشف شد

14:30 - 21 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۱۴۴
دسته بندی: فضای مجازی ، عمومی
ارتباط کمبود انسولین با سایز لوزالمعده کشف شد
یافته‌های دانشمندان نشان داد که کمبود انسولین منجر به کاهش سایز لوزالمعده در دیابت نوع یک می‌شود.

خبرگزاری میزان _ فارس به نقل از مدیکال نیوز نوشت: یافته‌های محققان نشان داده که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ لوزالمعده کوچکتری نسبت به افراد بدون دیابت دارند.

این یافته‌ای تعجب آور است، زیرا سلول‌های بتا تولید کننده انسولین تنها بخش کوچکی از لوزالمعده را تشکیل می‌دهند، بنابراین انتظار نمی‌رود از دست دادن سلول‌های بتا در دیابت نوع ۱ باعث کاهش سایز لوزالمعده شود.

محققان مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت این موضوع را کشف کرده اند که کمبود انسولین، مستقل از خودایمنی مرتبط با دیابت نوع ۱، عامل اصلی کوچک‌تر شدن لوزالمعده است. نتایج این تحقیق جدید در مجله Diabetes Care، منتشر شده است.

رایت، مدرس بخش دیابت، غدد درون ریز و متابولیسم و نویسنده اول این یافته در این زمینه گفت: «ما می‌دانیم که لوزالمعده در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ بسیار کوچکتر است، اما مدل‌های خوبی برای درک دقیق آنچه در حال وقوع است وجود ندارد. این اولین باری است که می‌توانیم در انسان نشان دهیم که انسولین عامل اصلی در تعیین اندازه لوزالمعده است و از دست دادن آن منجر به کوچک‌تر شدن آن می‌شود.»

دیابت نوع ۱ که زمانی به عنوان دیابت نوجوانان یا دیابت وابسته به انسولین شناخته می‌شد، یک بیماری مزمن است. در این وضعیت، لوزالمعده انسولین کمی تولید می‌کند یا اصلا انسولین تولید نمی‌کند. انسولین هورمونی است که بدن از آن برای ورود قند (گلوکز) به سلول‌ها جهت تولید انرژی استفاده می‌کند. عوامل مختلفی مانند ژنتیک و برخی ویروس‌ها ممکن است باعث دیابت نوع ۱ شوند. اگرچه دیابت نوع ۱ معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می‌شود، اما می‌تواند در بزرگسالان نیز ایجاد شود.

انتهای پیام/
 
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
 

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *