جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده پولشویی هزار و ۶۰۰ میلیاردی با ۹۶ متهم در استان گلستان آغاز شد

۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰:۰۲
کد خبر: ۴۷۰۳۰۰۶
دسته بندی‌: قضایی ، حقوقی
جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده پولشویی هزار و ۶۰۰ میلیاردی با ۹۶ متهم در استان گلستان آغاز شد
اولین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به پرونده پولشویی در یکی از موسسه‌های اعتباری کشور در استان گلستان با عناوین مجرمانه «تشکیل شبکه اختلاس منجر به اخلال در نظام اقتصادی، پولشویی سازمان یافته، عضویت در شبکه کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع» با قرائت کیفرخواست متهمان آغاز شد.

خبرگزاری میزان- مرکز رسانه قوه قضاییه - اولین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به پرونده پولشویی در یکی از موسسه‌های اعتباری کشور در استان گلستان با عناوین مجرمانه تشکیل شبکه اختلاس منجر به اخلال در نظام اقتصادی، پولشویی سازمان یافته، عضویت در شبکه کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع با قرائت کیفرخواست متهمان آغاز شد.


در جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده که از روز شنبه ۲۰ اسفندماه، با ریاست قاضی حجت الاسلام و المسلمین مزیدی آغاز شد علاوه بر ۹۶ متهم، وکلای آنان، وکلای موسسه اعتباری نور و تعاونی منحله اعتباری کارسازان آینده به عنوان شاکی نیز حضور داشتند.

قاضی حجت الاسلام والمسلمین مزیدی در ابتدای جلسه گفت: این پرونده در راستای استجازه مورخ ۲۰ مرداد ۹۷ مقام معظم رهبری، پس از صدور کیفرخواست در شعبه سوم بازپرسی دادسرای گرگان به شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلال گران نظام اقتصادی مستقر در استان گلستان در گرگان ارجاع شده است.

جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده پولشویی هزار و ۶۰۰میلیاردی با ۹۶ متهم در استان گلستان آغاز شد

در ادامه جلسه دادگاه، مهدی سیاری نماینده دادستان، کیفرخواست متهمان را قرائت کرد.


در این کیفرخواست ۱۵۰ صفحه‌ای، متهم ردیف اول به تشکیل شبکه اختلاس با وصف سرکردگی منجر به اخلال عمده در نظام اقتصادی به میزان هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و عضویت در شبکه کلاهبرداری از طریق معاونت موضوع شکایت موسسه نور و مشارکت در پولشویی سازمان یافته، متهم ردیف دوم به تشکیل شبکه کلاهبرداری از طریق تاسیس شرکت‌های متعدد و فروش دارایی و مشارکت در پولشویی سازمان یافته از طریق استفاده از عواید مجرمانه و نگهداری اموال، متهم ردیف سوم به مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای و مشارکت در پولشویی سازمان یافته، متهم ردیف چهارم به عضویت در شبکه اختلاس از طریق معاونت و عضویت در شبکه کلاهبرداری از طریق مشارکت و مابقی متهمان نیز به تناسب اتهام به عضویت در شبکه اختلاس از طریق معاونت و عضویت در پولشویی سازمان یافته متهم شده‌اند.

جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده پولشویی هزار و ۶۰۰میلیاردی با ۹۶ متهم در استان گلستان آغاز شد


نماینده دادستان در جلسه دادگاه گفت: متهمان با استفاده از حساب اشخاص حقیقی بدون اطلاع آن‌ها و همچنین استفاده از حساب‌های بانکی اجاره‌ای، اقدام به پولشویی می‌کردند.

سیاری افزود: فروش اموال و املاک و کارخانه‌های تعطیل به قیمت غیرواقعی و بالاتر از قیمت روز به موسسه، واگذاری قرارداد‌های تعمیر و تجهیز شرکت‌های وابسته به موسسه به افراد خاص و فاکتور سازی و کلاهبرداری از طریق شرکت‌های صوری از دیگر اقدامات مجرمانه متهمان ردیف اول و دوم این پرونده است که از این طریق میلیارد‌ها تومان، مال اندوزی کردند.

نماینده دادستان در ادامه گفت: بررسی شواهد، مدارک و مستندات نشان می‌دهد متهم ردیف دوم پرونده تا پیش از سال ۹۳ تمکن مالی نداشت و لیست اموال و دارایی‌ها نشان می‌دهد کد‌های بورسی و انبار در اشتهارد و شرکت‌های کارگزاری و سایر اموال که لیست آن موجود است، ناشی از اقدامات مجرمانه بوده است.

جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده پولشویی هزار و ۶۰۰میلیاردی با ۹۶ متهم در استان گلستان آغاز شد

مهدی سیاری گفت: با توجه به مستندات، گزارش‌های حسابرسی موسسه نور و گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی و اقرار متهمان، جرم صورت گرفته از مصادیق اخلال عمده در نظام اقتصادی است و کیفرخواست پس از صدور به دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلال گران اقتصادی ارسال شد.

پس از پایان قرائت کیفرخواست، قاضی مزیدی با توجه تشکیل جلسه در صبح و بعدازظهر ختم جلسه اول را اعلام و جلسه دوم رسیدگی به ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱ موکول شد.

پرونده۱۸۲ جلدی و ۳۰ هزار صفحه‌ای پولشویی به مبلغ هزار وششصد میلیارد تومان پس از پرونده‌های لیزینگ خودرو معروف به پرهام آزادشهر، گندم‌های مفقودی و پرونده پیش فروش خودرو، چهارمین پرونده‌ای است که در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی مستقر در استان گلستان، رسیدگی می‌شود.

انتهای پیام/ 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha