تدابیر جدید تونس برای مقابله با سرکوب مهاجران آفریقایی

14:59 - 16 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۳۶۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
تدابیر جدید تونس برای مقابله با سرکوب مهاجران آفریقایی
تونس می‌گوید که تدابیر جدیدی را برای مقابله با سرکوب مهاجران آفریقایی انجام می‌دهد.

خبرگزاری میزان - دولت تونس به دنبال رفع نگرانی‌های روزافزون بین‌المللی در مورد افزایش تبعیض علیه مهاجران آفریقایی در این کشور است.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، دولت‌های آفریقایی در روز‌های اخیر صد‌ها شهروند خود را از تونس خارج کرده‌اند؛ مهاجران، دانشجویان خارجی و دیگر مهاجران آفریقایی در خیابان‌ها و به صورت آنلاین خشونت‌های نژادپرستانه را بازگو کردند.

پس از ابراز نگرانی از سوی سازمان ملل و متحدان غربی و آفریقایی تونس در هفته‌های اخیر، دولت این کشور مجموعه‌ای از اقدامات جدید را برای مقابله با سرکوب مهاجران اعلام کرد.

این اقدامات شامل یک خط تلفن برای مهاجران به منظور گزارش هرگونه نقض حقوق خود، کمک‌های پزشکی و روانی برای همه مهاجران و کارت‌های اقامت جدید برای دانشجویان سایر کشور‌های آفریقایی برای تسهیل اقامت آن‌ها در خاک تونس است.

با وجود تدابیر جدید دولت تونس برای مهاجران، مقامات مجری قانون همچنان به جمع‌آوری افراد فاقد مدارک اقامت ادامه می‌دهند.

بر اساس گزارش انجمن حقوق اقتصادی و اجتماعی تونس، برآورد می‌شود که حدود ۲۱ هزار مهاجر آفریقایی در تونس زندگی می‌کنند که بسیاری از آن‌ها فاقد وضعیت اقامت هستند و بسیاری نیز در نهایت به اروپا می‌روند.

روایت‌هایی که مهاجران آفریقایی درباره وضعیت خود در تونس بیان می‌کنند حاکی از وضعیت بحرانی آنهاست؛ صد‌ها مهاجر آفریقایی در روز‌های اخیر از تونس خارج شده‌اند و کشور‌های آفریقایی نیز درباره وضعیت مهاجران آفریقایی در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

«پاتریک»، یک جوان ۲۹ ساله اهل کنگو که شش ماه پیش برای تحصیل در زمینه تجارت بین‌المللی وارد تونس شد، می‌گوید: در حال حاضر، می‌ترسیم مانند گذشته برای پیاده روی بیرون برویم. در چند هفته گذشته، نگرش در تونس نسبت به افرادی مانند او از کشور‌های جنوب صحرای آفریقا سخت‌تر شده است.

اخیرا رئیس‌جمهور تونس در یک سخنرانی که مهاجرت غیرقانونی را هدف قرار داده بود، خواستار «اقدامات فوری» علیه «انبوهی از مهاجران غیرقانونی» که از کشور‌های جنوب صحرای آفریقا می‌آیند، شد.

سخنرانی رئیس جمهور تونس از سوی اتحادیه آفریقا، سازمان‌های غیر دولتی و کمیسیون آفریقایی حقوق بشر و مردم محکوم شد.

برخی گروه‌ها از اظهارات وی به عنوان «بیگانه هراسی، توهین آمیز و تحقیرآمیز برای جامعه مهاجران آفریقایی» انتقاد کردند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *