امیرعبداللهیان: تلاش‌ها برای جمع بندی مذاکرات ادامه می‌‎یابد/میز مذاکره را ترک نمی‎کنیم

14:27 - 16 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۲۹۸
امیرعبداللهیان: تلاش‌ها برای جمع بندی مذاکرات ادامه می‌‎یابد/میز مذاکره را ترک نمی‎کنیم
وزیر امور خارجه کشورمان گفت که ایران در مسیر دیپلماسی و مذاکره ثابت قدم است و تلاش‌ها برای جمع بندی مذاکرات ادامه می‌‎یابد.

خبرگزاری میزان - همایش دیپلماسی مقاومت، نکوداشت مرحوم حسین شیخ الاسلام، با حضور حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه و جمعی از مقامات بلندپایه سیاسی و دیپلماتیک در مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه برگزار شد.

در این همایش که با حضور منوچهر متکی و علی اکبر صالحی، وزرای امور خارجه پیشین  و جمع زیادی از دیپلمات‌های پیشکسوت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، از نقش مرحوم شیخ الاسلام در ارتقاء دیپلماسی مقاومت در جمهوری اسلامی ایران تمجید شد.

امیرعبداللهیان در این همایش و طی سخنانی با تجلیل از جایگاه ویژه مرحوم شیخ الاسلام، بخشی از ویژگی‌های اخلاقی، سیاسی و انقلابی این دیپلمات عالیرتبه را برشمرد و ضمن بیان خاطره‌ای از ایشان اندکی پیش از درگذشت، گفت: در آن مقطع در جلسه‌ای با موضوع حمایت از انتفاضه فلسطین حضور داشتیم و آخرین جمله ایشان در آن جلسه این بود که «می‌خواهم از این جلسه جمع بندی حاصل شود که فلسطینی‌ها در هر جای جهان هستند شعار به خانه بازمی‌گردیم، در مرکز توجه آن‌ها قرار بگیرد.»

وزیر امور خارجه افزود: همانطور که شهید رجایی در ابلاغ خود به مرحوم شیخ الاسلام بر پایبندی به سیاست نه شرقی و نه غربی، تاکید کردند، ما نیز در دستگاه دیپلماسی بر این عهد خود پایبند مانده‌ایم و در مسیر استقلال سیاسی، بر اصل نه شرقی و نه غربی، متمرکز و متعهد هستیم، اما در عین حال با شرق و غرب عالم روابط خارجی خود را پیگیری می‌کنیم و هر جا که منافعی برای ملت عزیز و بزرگ ایران باشد ما در آنجا حضور خواهیم داشت.

امیرعبداللهیان، تصریح کرد: ما از موضوع فلسطین و مقاومت عقب نشینی نمی‌کنیم و همانطور که برادر عزیز و مجاهدمان، حسین شیخ الاسلام عمر خود را وقف مقاومت و آزادی قدس شریف کرد، ما نیز با هدایت خردمندانه مقام معظم رهبری، تا تشکیل دولت واحد فلسطین در سراسر سرزمین فلسطین به پایتختی قدس شریف، این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مسیر دیپلماسی و مذاکره ثابت قدم است و ما با حفظ منافع ملی کشور همچنان به تلاش‌های مان برای جمع بندی مذاکراتی که ماه‌ها درگیر آن بودیم، ادامه می‌دهیم و رسیدن به توافق در راستای منافع ملی کشور یکی از وظایف ذاتی است که امروز در دستگاه دیپلماسی دنبال می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: به آمریکا و طرف‌های غربی به صراحت گفته‌ایم که رعایت خطوط قرمز، تامین منافع ملی و رسیدن به توافقی که همه طرف‌ها پایبندی خود را به آن نشان دهند، در دستورکار جدی ماست.

امیرعبداللهیان، اظهار کرد: ما هیچگاه میز مذاکره را ترک نخواهیم کرد؛ ضمن اینکه نشان دادیم در سخت‌ترین شرایط و حتی در زمان اغتشاشاتی که طرف‌های خارجی تلاش کردند بر آن دامن بزنند، از خطوط قرمز خود عقب ننشستیم و امروز نیز دیپلماسی و مذاکره در مقابل ما قرار دارد و ما در این وظیفه ذاتی خود، به هیچ وجه اهمال نخواهیم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی دیگر گفت: زنان و کودکان آواره اوکراین، یمن، افغانستان و فلسطین درد مشترک ما هستند؛ اساسا ما مخالف جنگیم و به هیچ یک از طرفین در جنگ اوکراین کمک نمی‌کنیم؛ حتی شخص آقای رئیس جمهور و همینطور دستگاه دیپلماسی تلاش‌های زیادی را در ماه‌های گذشته برای توقف جنگ و بازگشت طرفین به مذاکره به عمل آورده اند و ما کماکان در این مسیر گام برخواهیم داشت.

در ادامه نیز وزرای امور خارجه پیشین در این نشست طی سخنانی، ضمن تقدیر از جایگاه رفیع مرحوم شیخ الاسلام در دیپلماسی کشور، بر لزوم استمرار مشی وی در پیشبرد دیپلماسی مقاومت در دستگاه سیاست خارجی کشور تاکید کردند.

در این نشست که جمعی از مهمانان خارجی نیز حضور داشتند، پیام سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان و همچنین فیصل المقداد، وزیر خارجه جمهوری عربی سوریه در تمجید از جایگاه ارزشمند مهندس شیخ الاسلام در حمایت از محور مقاومت منطقه قرائت شد.

در این مراسم همچنین پیام‌های تصویری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر اسبق عراق و زیاد النخاله، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی به این نشست، به نمایش درآمد.

مرحوم شیخ الاسلام از دیپلمات‌های عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران در ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ در پی ابتلا به کرونا در سن ۶۷ سالگی درگذشت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *