گزارش|

مروری بر دستاوردهای دفاعی کشور در سالی که گذشت/ موشک صیاد ۴B برگ زرینی در صنعت دفاع کشور

۰۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰:۱۰
کد خبر: ۴۷۰۲۱۲۸
دسته بندی‌: سیاست ، دفاعی و مقاومت
مروری بر دستاوردهای دفاعی کشور در سالی که گذشت/ موشک صیاد  ۴B برگ زرینی در صنعت دفاع کشور
موشک صیاد ۴B برگ زرینی در صنعت دفاعی کشور است که سال گذشته به دست توانمند متخصصان این صنعت رونمایی شد.

خبرگزاری میزان - یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱ برگ زرینی در صنعت دفاعی کشورمان رقم خورد و به همت و تلاش متخصصان وزارت دفاع موشک صیاد ۴B رونمایی شد.

آزمون سامانه ارتقایافته باور ۳۷۳ علیه اهداف دور ایستا با موشک برد بلند صیاد ۴B با موفقیت انجام شد.

در این آزمون، هدف دور ایستا در برد بیش از ۴۵۰ کیلومتر توسط رادار بهینه شده سامانه باور ۳۷۳ کشف شد و در برد حدود ۴۰۵ کیلومتر ردگیری و در برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر مورد اصابت و انهدام کامل قرار گرفت.

موشک برد بلند صیاد ۴B دارای سوخت جامد مرکب است  و برای نخستین بار مورد ارزیابی کامل عملیاتی قرار گرفت.

برد رادار کشف سامانه باور ۳۷۳ از ۳۵۰ به ۴۵۰ کیلومتر و برد رادار درگیری این سامانه از ۲۶۰ به ۴۰۰ کیلومتر ارتقا پیدا کرده است.

برد موشک سامانه از ۲۰۰ به ۳۰۰ کیلومتر و ارتفاع درگیری آن از ۲۷ به ۳۲ کیلومتر افزایش یافته است.

سامانه‌ای مانند باور ۳۷۳؛ آرزوی بسیاری از کشور‌ها

امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی درباره موشک صیاد ۴B گفت: امروز یکی از دستاورد‌های شگرف و بسیار بزرگ دفاعی و ملی رونمایی شد.

وزارت دفاع ماموریت تامین نیازمندی‌های تسلیحاتی و تجهیزاتی نیرو‌های مسلح را در مقابله با تهدیدات و دفاع از مرز‌ها به ویژه مرز‌های هوایی برعهده دارد.
تحقیقات درباره این سامانه از سال‌های قبل آغاز شد. متخصصان وزارت دفاع و صنعت دفاعی موفق شدند در تولید یکی از سامانه‌های برد بلند که به نام باور ۳۷۳ نامگذاری شده، اقدامات خود را ساماندهی و دنبال کنند.

به گفته امیرآشتیانی، برد درگیری سامانه باور ۳۷۳ در ابتدا ۲۰۰ کیلومتر و با ارتقای این سامانه در آخرین آزمایش انجام شده با همت عزیزان نیروی پدافند هوایی ارتش و در راستای مقابله با اهداف هوایی دورایستا، موشک‌های بالستیک و انواع هواپیما‌های جنگنده و بمب‌افکن، هدف مورد نظر را در برد ۳۰۵ کیلومتری مورد اصابت قرار بدهد.

وزیر دفاع به سایر قابلیت‌های سامانه باور ۳۷۳ اشاره کرد و گفت: سامانه مذکور این قابلیت را دارد تا با ۶ هدف درگیر شده و آن‌ها را منهدم کند. بسیاری از کشور‌های صاحب فناوری در دنیا آرزوی داشتن چنین سامانه‌ای را دارند.

به گفته امیرآشتیانی، قطعا موشک صیاد ۴B به عنوان یک دستاورد دفاعی مهم در ارتقای توان رزم نیرو‌های مسلح نقش آفرینی بسیاری خواهد داشت و در آینده شاهد آن خواهیم بود.

 

موشک صیاد  ۴B برگ زرینی در صنعت دفاع کشور-------------------- عیدانه

 

ساخت این سامانه از سال ۱۳۹۹ شروع و در هر مرحله دستاورد‌های بسیار خوبی حاصل شد و به لحاظ اهمیت موضوع پدافند هوایی ارتقاء کارآمدی عملیاتی آن متناسب با سطح تهدیدات، به طور مستمر در دستور کار قرار گرفت؛ موشک صیاد ۴B که اهداف دور ایستا را مورد هدف قرار می‌دهد در مقایسه با مشابه خارجی در ردیف بهترین‌های دنیا، که بسیار محدود هستند، قرار می‌گیرد و می‌تواند در فاصله‌های دور اهداف هوایی را شناسایی، رهگیری و منهدم کنند.

صیاد ۴B توانمندی جدیدی را به نیروی پدافند هوایی برای مقابله با موشک‌های بالستیک می‌دهد و به عنوان شکارچی علیه هواپیما‌های شناسایی همانند آواکس‌ها که اخلال کننده در سامانه‌های دفاعی به شمار می‌روند و می‌توانند عملیات جهت انهدام اهدافی در عمق کشور را هدایت و فرماندهی کنند، کاربرد موثر دارد.

این دستاورد برای نیرو‌های مسلح به ویژه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص)، بسیار مهم و راهبردی بود، این سامانه قدرت دفاعی و سطح بازدارندگی را ارتقاء داده و دفاع از مراکز حساس و حیاتی در عمق راهبردی کشور را میسر می‌سازد.

خلاقیت و نوآوری در فرآیند پیچیده مدیریت ساخت، ارتقاء توان عملیاتی و آمادگی رزمی، خود اتکایی و قطع وابستگی، کاهش خرابکاری‌های صنعتی به لحاظ بومی سازی فناوری‌ها و صرفه جویی‌های ارزی و اقتصادی از دستاورد‌های راهبردی این فعالیت‌های علمی و فناورانه است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha