نشست شورای حکام آژانس/گروسی: منتظر آغاز پیگیری‌های فنی در ایران هستیم

13:44 - 15 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۱۰۵
نشست شورای حکام آژانس/گروسی: منتظر آغاز پیگیری‌های فنی در ایران هستیم
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با قرائت بیانیه‌ای مقدماتی نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را آغاز کرد.

خبرگزاری میزان - نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ساعتی پیش با قرائت بیانیه‌ای از سوی «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس، آغاز شد.

«گروسی» در بیانیه‎ آغازین خود در نشست شورای حکام، ادعا کرد: دو سال است که نمی‌توانیم در ایران فعالیت‌های نظارتی انجام دهیم.

مدیر کل آژانس همچنین با بیان اینکه ایران با از سرگیری اقدامات نظارتی موافقت کرده است، گفت: ما منتظریم تا پیگیری‌های فنی در ایران در اسرع وقت آغاز شود.

گروسی با اشاره به سفر خود به ایران و دیدار با مقامات ارشد کشورمان، گفت: در نشست‌های سطح بالا با مقامات ایرانی، اهمیت برداشتن گام‌هایی برای تسهیل همکاری‌های تقویت‌شده، برای تسریع در حل مسائل پادمان باقی‌مانده مورد بررسی قرار گرفت. هر دو طرف اذعان دارند که چنین تعاملات مثبتی می‌تواند راه را برای توافقات گسترده‌تر بین دولت‌های عضو هموار کند.

وی افزود: پس از گفتگوهایم با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در تهران، موافقت ایران با اجازه دادن به آژانس برای ادامه اقدامات نظارتی و راستی آزمایی بیشتر که برای آژانس در انجام مأموریتش ضروری است را یادآوری می‌کنم.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یادآور شد: دستیابی به این امر بسیار مهم خواهد بود، زیرا به آژانس اجازه می‌دهد تا در صورت ازسرگیری اجرای تعهدات هسته‌ای ایران تحت برجام، شروع به ایجاد یک خط پایه جدید و ضروری کند.

گروسی گفت: من اکنون مشتاقانه منتظر بحث‌های فنی بعدی و اجرای سریع و کامل تضمین‌های ایران و بیانیه مشترک من و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هستم.

وی مدعی شد: در ژانویه، ایران بدون اطلاع قبلی آژانس، تغییر قابل توجهی در اطلاعات طراحی اعلام شده برای تاسیسات غنی سازی فردو (FFEP) اعمال کرد؛ پس از گفتگو‌های بین ایران و مقامات آژانس، ایران تأیید کرده است که افزایش بیشتر دفعات و شدت فعالیت‌های راستی‎آزمایی آژانس در FFEP، همانطور که توسط آژانس اطلاع داده شده است را تسهیل خواهد کرد.

گروسی ادعا کرد: همچنین در ماه ژانویه در تاسیسات غنی‌سازی فردو، ذرات اورانیوم با غنای بالا را با سطوح غنی‌سازی بسیار فراتر از سطح غنی‌سازی اعلام شده توسط ایران پیدا کردیم. آژانس و ایران گفتگو‌های فنی را برای روشن شدن کامل این موضوع آغاز کرده اند.

وی در پایان گفت: من از تضمین‌های سطح بالای ایران مبنی بر اینکه مایل به اجرای فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت مناسب بیشتر است و همکاری با آژانس برای حل و فصل مسائل پادمان باقیمانده استقبال می‌کنم.

این نشست شورای حکام نخستین نشست ۳۵ کشور عضو شورا در سال ۲۰۲۳ به شمار می‌‎رود؛ موضوعات ایمنی هسته‌ای، ایران و اوکراین از جمله مواردی است که در دستور کار نشست شورای حکام قرار دارد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *