تفاهم نامه همکاری میان سازمان بازرسی کل کشور و جهاد دانشگاهی امضاء شد

12:05 - 15 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۰۶۷
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
تفاهم نامه همکاری میان سازمان بازرسی کل کشور و جهاد دانشگاهی امضاء شد
تفاهم نامه همکاری میان سازمان بازرسی کل کشور و جهاد دانشگاهی با حضور قائم مقام این سازمان و رئیس جهاد دانشگاهی به منظور همکاری‌های پژوهشی امضاء شد.

خبرگزاری میزان -  تفاهم نامه همکاری میان سازمان بازرسی کل کشور و جهاددانشگاهی با حضور احمد رحمانیان قائم مقام سازمان بازرسی و حسن مسلمی نایینی رئیس جهاد دانشگاهی در راستای توسعه فعالیت‌های پژوهشی و استفاده مطلوب از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی منعقد شد.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور در جریان انعقاد این تفاهم‌نامه لازمه توسعه در تمامی حوزه‌ها با رویکرد ارتقا و پیشرفت را انجام پژوهش و تحقیق دانست و گفت: باید مراکز اجرایی و خدماتی نسبت به این موضوع، رویکرد آسیب شناسانه داشته و به منظور تدوین راهبردها، اهداف، برنامه‌ها و اسناد بالادستى و چشم‌اندازهاى توسعه از تحقیقات پژوهشى مراکز معتبر بهره ببرند.

احمد رحمانیان موتور محرک پیشرفت و توسعه در همه زمینه‌ها را پشتوانه علمی و پژوهشی دانست و افزود: به طور حتم تحقق توفیقات در تمامی ابعاد بدون پشتوانه علمی و پژوهشی ممکن نیست و اگر هم توفیقى بدون انجام تحقیق و پژوهش حاصل شود نتایج آن پایدار نیست که این امر نشاندهنده ارزش پژوهش است.

وی با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور به عنوان عالی‌ترین مرجع نظارتی نیازمند استفاده مطلوب از تحقیق و پژوهش در انجام وظایف محوله خود و صحت سلامت دستگاه‌هاست، تاکید کرد: در دوره تحول و تعالی یکی از اولویت‌های اساسی، تغییر رویکرد‌ها و نگاه علمی به موضوعات است که در این راستا سازمان بازرسی کل کشور به دنبال این است به منظور اجراى مطلوب وظایف خود، از دیدگاه‌ها و نقطه نظرات به صورت جامع و کامل استفاده کند.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور یکی از مسائل و موضوعات مورد دغدغه مردم را سوءجریان در برخی از دستگاه‌ها عنوان کرد و از جهاد دانشگاهی خواست به سازمان بازرسی با رویکرد علمى و پژوهشى در این حوزه کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از تصمیمات مهم و تاثیرگذار نیازمند پشتوانه تحقیقاتی و پژوهشی است، اظهار کرد: متاسفانه در برخی مواقع تصمیماتی گرفته می‌شود که زیان آن بسیار است و نشان می‌دهند که این تصمیم از پشتوانه تحقیقاتی و علمی جامع و کاملی برخوردار نبوده است.

رحمانیان با انتقاد از عدم شناخت برخی از مدیران نسبت به آسیب‌ها و مشکلات بیان کرد: یکی از چالش‌های امروزی برخى از مدیران عدم شناخت دقیق و نداشتن تحلیل واقع بینانه نسبت به وقایع درون یا برون سازمانى است و بعضا هم اگر شناختى داشته باشند راهکارهاى رفع آن را نمى‌دانند.

تفاهم نامه همکاری میان سازمان بازرسی کل کشور و جهاد دانشگاهی امضاء شد/ دو مطالبه عالی‌ترین نهاد نظارتی از این مرکز علمی/ بازرسی‌ها عالمانه‌تر می‌شود

وی یکی از وظایف اصلی دانشگاه‌ها را پل ارتباطی با واحد‌های تولیدی، صنعتی و اداری و خدماتی دانست و اظهار کرد: اگر این ارتباط به طور کامل برقرار بشود و به تحقیقات و پژوهش‌ها بها داده شود نه اینکه در گوشه کتابخانه‌ها خاک بخورد، بسیاری از مشکلات و چالش‌های موجود مرتفع خواهد شد.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور به انعقاد تفاهم‌نامه بین جهاد دانشگاهی و این سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان بازرسی کل کشور از جایگاه نظارتی با یک مرکز علمی و پژوهشی تفاهمنامه‌ای را منعقد کرد و بر این باوریم که این اقدام با نگاه کاربردی می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها مثمرثمر باشد.

رحمانیان به مطالبه سازمات بازرسی از جهاد دانشگاهی در قالب این تفاهم نامه اشاره کرد و افزود: اولویت‌های پژوهشی- تحقیقاتی باید برگرفته از اولویت‌هایی باشد که بازرسان شناسایی که یکی از آن‌ها شناسایی موقعیت‌های تعارض منافع است که زیان‌های بسیاری وارد کرده است.

وی طراحى مدل شاخص ادراک فساد و سنجش آن را یکی دیگر از مطالبات سازمان بازرسی از جهاد دانشگاهی دانست و از مسئولان این مرکز علمی خواست که با برگزاری نشست‌های تخصصی و علمی با این سازمان همکاری کنند.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور از راه اندازی هرچه سریعتر کارگروه‌ها در قالب این تفاهمنامه خبر داد و گفت: سازمان به دنبال این است که در مسیر نظارت عالمانه‌تر ورود و از ظرفیت تمامی بخش‌ها برای نظارت بهتر استفاده کند و بر این باور است که مراکز علمی و دانشگاهی می‌توانند کمک کنند تا بازرسی‌ها عالمانه و علمی‌تر باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه تشکیل جهاد دانشگاهی ظرفیت‌های این مرکز در زمینه شناسایی تعارض منافع را تشریح کرد.

حسن مسلمی نایینی با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی کل کشور نباید مچ‌گیر باشد، افزود: این سازمان باید حامی و حمایت کننده از مدیران توانمند باشد.

در جریان این جلسه باقریان رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های سلامت اداری و مبارزه با فساد سازمان بازرسی کل کشور نیز گفت: در دوره تحول و تعالی و مدیریت سازمان بازرسی کل کشور رویکرد سازمان حل مسائل کلان و توجه به گلوگاه‌های فساد است.

محمد باقریان با اشاره به توجه ویژه سازمان بازرسی به مسئله شفافیت در امور یکی از اهداف انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه‌ها را استفاده مطلوب از ظرفیت‌های علمی موجود در راستای ماموریت‌های محوله عنوان کرد.

 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *