پایان کار ملی‌پوشان تکواندو و پاراتکواندو در استانبول و فجیره با کسب مدال‌های رنگارنگ

۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶:۰۰
کد خبر: ۴۶۲۴۸۰۰
دسته بندی‌: ورزشی ، رزمی
رقابت‌های آزاد تکواندو و پاراتکواندوی جام ریاست فدراسیون جهانی در استانبول و مسابقات آزاد تکواندو فجیره با کسب مدال‌های رنگارنگ برای ملی‌پوشان کشورمان به اتمام رسید.

خبرگزاری میزان - به گزارش روابط عمومی فدراسیون تکواندو، رقابت‌های آزاد جام ریاست فدراسیون جهانی (G2) با حضور 1126 تکواندوکار در 2 گروه بانوان و آقایان در شهر «استانبول» کشور ترکیه برگزار شد که در بخش آقایان نمایندگان ایران صاحب 5 مدال طلا، نقره و برنز شدند.

ابوالفضل زندی در وزن 54- کیلوگرم، امیرمحمد بخشی در وزن 74- کیلوگرم و مهران برخورداری در وزن 87- کیلوگرم صاحب مدال ارزشمند طلا شدند؛ ابوالفضل عباسی در وزن 87+ کیلوگرم نقره ای شد و میرهاشم حسینی در وزن 80- کیلوگرم به نشان برنز رسید.

تیم ملی کشورمان که در گروه آقایان در این رویداد شرکت کرده بود که ابتدا در وزن 54- کیلوگرم، ابوالفضل زندی دور نخست، «عادل عیوض اف» از جمهوری آذربایجان را با نتیجه ۲ بر صفر شکست داد. او در مرحله یک هشتم نهایی مقابل «میلان مول» از هلند قرار گرفت و با نتیجه ۲ بر صفر پیروز و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. ملی پوش کشورمان در یک چهارم نهایی به مصاف «دیمیتروپولوس» از یونان رفت و این بازیکن هم با نتیجه ۲ بر صفر شکست داد و پا به نیمه نهایی گذاشت. زندی در نیمه نهایی 2 بر یک مقابل «دنیز» از ترکیه به پیروزی رسید و راهی فینال شد. این بازیکن در دیدار فینال مقتدرانه 2 بر صفر «گورکم پولات» از ترکیه را شکست داد و صاحب مدال خوشرنگ طلا شد.

در وزن ۷۴- کیلوگرم، امیرمحمد بخشی دور نخست با استراحت مواجه شد و در مرحله یک شانزدهم نهایی با نتیجه ۲ بر صفر «احمد عبدالله» نماینده فلسطین را شکست داد. بخشی در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه ۲ بر صفر «التاج غفوروف» از جمهوری آذربایجان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد و در این مرحله به مصاف «مارکو گولوبیک» از کرواسی رفت و با نتیجه ۲ بر یک او را شکست داد و در نیمه نهایی با نتیجه 2 بر صفر «استفان تاووک» از صربستان را شکست داد و به فینال صعود کرد. او در فینال به مصاف دانیل باررا از اسپانیا که مدال طلای رقابت های جهانی مکزیک 2022 را در کارنامه خود داشت، رو در رو شد و موفق شد با نتیجه 2 بر یک او را شکست داده و صاحب گردن آویز طلا شود.

میرهاشم حسینی در وزن ۸۰- کیلوگرم دور نخست با نتیجه ۲ بر صفر «علی اف» از جمهوری آذربایجان را شکست داد. او در مرحله یک هشتم نهایی مقابل «سینتادو» از اسپانیا، دارنده نقره جهانی در سال 2022 با همان نتیجه ۲ بر صفر به پیروزی دست یافت و مقتدرانه راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. حسینی در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۲ بر صفر «الکساندر رادوجوکوویچ» از اتریش را شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت. این بازیکن در نیمه نهایی به مصاف «نیکولاس کاری» از آمریکا رفت و 2 بر یک نتیجه را به حریف خود واگذار کرد. حسینی در ابتدای راند سوم از ناحیه کتف دچار آسیب دیدگی شد اما با همان شرایط به مبارزه ادامه داد و صاحب مدال برنز شد.

مهران برخورداری در وزن ۸۷- کیلوگرم دور نخست با قرعه استراحت مواجه شد. او در مرحله یک هشتم نهایی، «تولیوتیس» از یونان را ۲ بر صفر برد. برخورداری در مرحله یک چهارم نهایی با همین نتیجه «رائول خیمنز» از اسپانیا را از پیش رو برداشت. ملی پوش تکواندو کشورمان در دور نیمه نهایی موفق شد نماینده کشور میزبان یعنی «طاها بیچر» را با نتیجه ۲ بر صفر شکست دهد و راهی فینال شود. «مهمت دمیر» از ترکیه حریف برخورداری در فینال بود که در این دیدار حضور نیافت و ملی پوش کشورمان صاحب مدال طلا شد.

ابوالفضل عباسی در وزن ۸۷+ کیلوگرم دور نخست موفق شد «توکگوز» حریف خود از کشور ترکیه را با نتیجه ۲ بر صفر شکست دهد. او در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف «پاسکوبوزیچ» از کرواسی رفت و با نتیجه ۲ بر یک او را شکست داد و پا به مرحله یک چهارم نهایی گذاشت. ملی پوش تکواندو کشورمان در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۲ بر صفر «پرز کامپوس» از اسپانیا را شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت. «عباسی» در نیمه نهایی رو در روی «اطلسی» از ترکیه قرار گرفت و با نتیجه ۲ بر یک پیروز شد و به فینال صعود کرد. ملی پوش کشورمان در بازی نهایی با نتیجه 2 بر یک در یک دیداری نزدیک مغلوب «شیک سیسه» حریف عنواندار تکواندو از ساحل عاج شد و به مدال نقره رسید.

همچنین مهدی حاجی موسایی در وزن 58- کیلوگرم، رضا کلهر در وزن ۶۸- کیلوگرم و متین رضایی در وزن 63- کیلوگرم دیگر نمایندگان ایران بودند که از دور رقابت ها کنار رفتند.

هدایت تیم ملی تکواندو در این رویداد برعهده بیژن مقانلو به عنوان سرمربی است؛ مسعود حجی زواره و نعیما خواجوی مربیان تیم ملی هستند. همچنین محمد جمشیدی سرپرست تیم ملی است.

13 نشان رنگارنگ حاصل کار نمایندگان تکواندو ایران در رقابت های آزاد فجیره

رقابت‌های آزاد فجیره به میزبانی کشور امارات با حضور 1489 تکواندوکار در 2 بخش بانوان و آقایان برگزار شد که نمایندگان ایران در هر 2 بخش صاحب 13 مدال طلا، نقره و برنز شدند.

در مجموع گروه بانوان و آقایان، علیرضا حسین پور در وزن 58- کیلوگرم، دانیال بزرگی در وزن 68- کیلوگرم، محمدحسین یزدانی در وزن 80- کیلوگرم، علیرضا نادعلیان در وزن 87+ کیلوگرم، سعیده نصیری در وزن 46- کیلوگرم، مبینا نعمت زاده در وزن 53- کیلوگرم، تینا مدانلو در وزن 57- کیلوگرم و کوثر اساسه در وزن 62- کیلوگرم طلایی شدند؛ نگار اسماعیلی در وزن 49- کیلوگرم، ملیکا میرحسینی در وزن 73- کیلوگرم و آرین سلیمی در وزن 87- کیلوگرم به مدال نقره رسیدند؛ غزل سلطانی در وزن 53- کیلوگرم و نرگس میرنوراللهی در وزن 62- کیلوگرم نیز برنزی شدند.

در گروه آقایان، در وزن ۵۸- کیلوگرم، علیرضا حسین پور دور نخست با قرعه استراحت مواجه شد اما در مراحل بعدی به ترتیب «باکری» نماینده مراکش، «ژاراس» از قزاقستان، «تورائف» از ازبکستان و «عمر یاسر» از فلسطین را پشت سر گذاشت و مدال طلا را بر گردن انداخت.

دانیال بزرگی در وزن ۶۸- کیلوگرم دور نخست «عاصم» از سودان را شکست داد؛ او در مرحله یک هشتم با «چاماچنکو» از اوکراین مبارزه کرد و با پیروزی در این دیدار راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. بزرگی در این مرحله «فیصل سیدی» نماینده مراکش را شکست داد و به نیمه نهایی رسید. وی در این مرحله نیز «پولاتوف» ازبکستانی و دارنده مدال برنز رقابت های جهانی مکزیک 2022 را شکست داد و با اقتدار راهی فینال شد. نجم‌الدین دیگر نماینده ازبکستان حریف بزرگی در فینال کاری مقابل نماینده شایسته کشورمان از پیش نبرد و این بزرگی بود که طلای دیگری را برای ایران به ارمغان آورد.

محمدحسین یزدانی در وزن ۸۰- کیلوگرم، ابتدا با «مرگان» از قزاقستان دیدار کرد و به پیروزی رسید؛ «مادیوبنک» از ازبکستان نیز حریف یزدانی نشد و او در نیمه نهایی با «نورلان» از قزاقستان رو به رو شد. یزدانی با پیروزی در این بازی مقابل «سیف عیسی» مواجه شد و نهایتا در یک بازی سخت و تماشایی براب حریف عنواندار مصری در المپیک و رقابت های جهانی 2 بر یک نتیجه را واگذار و به مدال نقره بسنده کرد.

در وزن 87- کیلوگرم، آرین سلیمی ابتدا «محمد فرهان» از مراکش را 2 بر صفر شکست داد و حریف «المبروک» از عربستان سعودی شد و با همین نتیجه وی را پست سر گذاشت. او در مرحله نیمه نهایی مقابل «فهد صبیحی» از اردن به میدان رفت و پیروز و نهایتا حریف «نیکیتا رافالوویچ» حریف عنواندار جهان و المپیک از کشور ازبکستان شد. سلیمی با واگذاری نتیجه در مرحله نهایی به حریف ازبک خود به مدال نقره رسید.

علیرضا نادعلیان در وزن ۸۷+کیلوگرم، دور نخست با استراحت مواجه و در مرحله یک چهارم نهایی حریف «بوگزاد» از ازبکستان شد و وی را شکست داد؛ نادعلیان در مرحله بعدی مقابل «کابلان» از قزاقستان پیروز و راهی فینال شد. وی در فینال «اناس صادق» از اردن که چند روز پیش در رقابت های عرب کاپ صاحب مدال طلا شده بود را شکست داد و نشان طلا را بر گردن آویخت.

فرزان عاشورزاده و محمدصادق دهقانی در وزن 63- کیلوگرم با شکست مقابل حریفان و حسن بشیری در وزن 87- کیلوگرم (به دلیل مصدومیت در دیدار اول) از دور رقابت ها کنار رفتند.

در گروه بانوان نیز؛ در وزن 46- کیلوگرم، سعیده نصیری دور نخست با قرعه استراحت مواجه شد؛ او در بازی اول خود مقابل «کوربونالیف» از ازبکستان به برتری رسید و در مرحله یک چهارم حریف «فاطیما» از مراکش شد و برابر او نیز به برتری رسید. نصیری در برابر «سونیا» از چین تایپه مانند بازی های قبلی 2 بر صفر به پیروزی رسید و رقیب «هوانگ» از چین تایپه شد و مقابل این حریف هم به پیروزی دست یافت و طلا را بر گردن انداخت.

نگار اسماعیلی در وزن 49- کیلوگرم، ابتدا «مطر» از عربستان را 2 بر صفر شکست داد و در مرحله یک هشتم «فاطما» از بحرین را 2 بر صفر شکست داد و در مرحله بعدی «ویرجینا مائسترو» از ایتالیا را با همان نتیجه شکست داد و به نیمه نهایی رسید. اسماعیلی در یک دیداری سخت «ژوانگ» از چین تایپه را 2 بر صفر شکست داد و به فینال وزن خود رسید. او در فینال مقابل «مانووپوا» از ازبکستان 2 بر یک شکست خورد و به مدال نقره رسید.

مبینا نعمت زاده و غزل سلطانی به ترتیب در وزن 53- کیلوگرم به نشان طلا و برنز دست یافتند. نعمت زاده در ابتدا با دیانا کروش از ایتالیا رو به رو شد و به برتری رسید سپس حریف ماتونتی از ایتالیا شد و او را پشت سر گذاشت؛ در مراحل بعدی ویکتوریا و انامس از مراکش را شکست داد و راهی فینال شد. او در فینال پویا سو از عنوانداران آسیا و جهان را شکست داد و مدال طلا را از آن خود کرد. ضمن اینکه سلطانی در سمت دیگر جدول با وجود پیروزی برابر نماینده مراکش برابر پویا سو شکست خورد و به برنز بسنده کرد.

همچنین تینا مدانلو در وزن 57- کیلوگرم با پشت سر گذاشتن همه حریفان و پیروزی برابر آون از لبنان در فینال نیز طلایی شد.

کوثر اساسه و نرگس میرنوراللهی به ترتیب در وزن 62- کیلوگرم به مصاف رقبا رفتند. اساسه در ابتدا مقابل «مخماتووا» از قزاقستان قرار گرفت و توانست به برتری برسد، او در دیدار بعدی حریف سیده نرگس میرنوراللهی از ایران شد و با برتری مقابل حریف هموطن خود به دیدار پایانی رسید. اساسه در فینال مقابل سوبیرجونووا از ازبکستان به برتری رسید و مدال طلا را بر گردن انداخت. ضمن اینکه میرنوراللهی پیش از دیدار با اساه با نماینده مراکش دیدار کرد و به برتری در 2 راند رسید و با واگذاری نتیجه به اساسه به برنز دست یافت.

همچنین ملیکا میرحسینی پس از مدت ها دوری از رقابت های بین المللی در این رقابت ها در وزن 73- کیلوگرم شرکت کرد و در دیدار اول 2 بر صفر نماینده سوریه را از پیش روی برداشت، در دیدار دوم خود شهربانو دامغانی نژاد از ایران را مغلوب کرد؛ او در مرحله نیمه نهایی «اومایما» از مراکش را پشت سر گذاشت و حریف «راما ابوالراب» از اردن شد؛ وی در فینال بازی را واگذار کرد و صاحب مدال نقره شد.

نیکی یوسفی، شهربانو دامغانی نژاد، آناهیتا توکلی و زهرا پوراسماعیل در اوزان 49-، 73- و 73+ کیلوگرم نیز از دور رقابت ها کنار رفتند.

گفتنی است هدایت تیم ملی در گروه آقایان برعهده مجید افلاکی، فیض الله نفجم و جلال خدامی به عنوان مربی است؛ مهروز ساعی و مینا فردی در گروه بانوان مربیان تیم هستند.

درخشش پاراتکواندوکاران در پرزیدنت کاپ ترکیه با کسب 4 مدال ارزشمند

رقابت‌های آزاد جام ریاست فدراسیون جهانی (G2) با حضور 101 پاراتکواندوکار در شهر استانبول کشور ترکیه برگزار شد که در بخش آقایان، نمایندگان پاراتکواندو ایران صاحب 4 مدال رنگارنگ شدند.

علیرضا بخت در وزن 80- کیلوگرم طلایی شد؛ سعید صادقیان پور در وزن 63- کیلوگرم و حامد حق شناس در وزن 80+ کیلوگرم به نقره رسیدند و امیرمحمد حق شناس نیز مدال برنز را تصاحب کرد.

سعید صادقیانپور در وزن ۶۳- کیلوگرم، دور نخست با قرعه استراحت رو به رو شد. او در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۸ بر ۲ «ساندرو» نماینده گرجستان را از پیش رو برداشت و راهی نیمه نهایی شد در این مرحله مقابل «آنتونیو بوسولو» از ایتالیا با نتیجه ۹ بر ۳ به پیروزی رسید و راهی فینال شد که در دیدار پایانی مقابل «محمود بوتزکه» از ترکیه در رقابتی نفس گیر نتیجه را 14 بر 13 واگذار کرد و به مدال نقره دست یافت.

امیرمحمد حقیقت شناس در وزن ۷۰- کیلوگرم در دور نخست با قرعه استراحت مواجه شد و در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه ۸ بر ۷ «علی کلیف» از ازبکستان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. حریف ازبکستانی حقیقت شناس در این مرحله دارای رنک هفتم دنیا بود و ملی پوش کشورمان در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۱۲ بر یک نماینده لهستان را از پیش رو برداشت و راهی نیمه نهایی شد. حقیقت شناس در نیمه نهایی مقابل «نیکولادزه» از گرجستان با نتیجه 14 بر 7 شکست خورد و از صعود به فینال بازماند و به برنز رسید.

علیرضا بخت در وزن ۸۰- کیلوگرم، دور نخست با قرعه استراحت مواجه شد و در مرحله یک چهارم نهایی در راند طلایی موفق شد «ژانبولات کازیف» از قزاقستان را شکست دهد و در مرحله نیمه نهایی به مصاف «جوزف لین» از انگلستان برود که با نتیجه 13 بر 11 حریف خود را مغلوب کرد و راهی دیدار پایانی شد. بخت در دیدار پایانی به مصاف «لوئیز ناجرو» از مکزیک رفت و توانست حریف خود را با نتیجه 9 بر 7 شکست دهد و مدال طلا را از آن خود کرد.

حامد حق شناس در وزن ۸۰+ کیلوگرم دور نخست با قرعه استراحت رو به رو شد و در مرحله یک چهارم نهایی ۸ بر یک «گاریپولایف» از قزاقستان را برد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. این بازیکن در دیدار نیمه نهایی با نتیجه ۱۲ بر ۵ «زولتان کیس» حریف مجارستانی خود را شکست داد و به فینال راه یافت. حق شناس در بازی فینال مقابل «سامی» از ترکیه با نتیجه 3 بر یک شکست خورد و صاحب مدال نقره شد.

گفتنی است هدایت تیم ملی پاراتکواندو آقایان برعهده مرتضی سلطانی به عنوان سرمربی؛ علی کریمی صابر به عنوان مربی است. جمشید سهرابی نیز سرپرست تیم ملی خواهد بود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *