وزارت فرهنگ خود را مکلف به اجرای کامل منویات رهبر انقلاب در حوزه قرآن کریم می داند

۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰:۳۹
کد خبر: ۴۶۲۱۷۶۲
دسته بندی‌: فرهنگی ، عمومی
محمدمهدی اسماعیلی در رونمایی از دوره های جدید ترتیل قرآن کریم با تاکید بر این که وزارت فرهنگ خود را به اجرای کامل منویات رهبر انقلاب در حوزه قرآن مکلف می داند، گفت: برپایی جلسات متعدد قرآنی با حضور مردم و جامعه قرآنی، توصیه به گسترش توجه به قرآن و تربیت ده میلیون حافظ و بهره گیری از آیات قرآن برای ترسیم مسیر آینده انقلاب اسلامی تنها گوشه ای از توجه ویژه مقام معظم رهبری به امر قرآن کریم است.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه پنجشنبه سیزدهم بهمن ماه در هفدهمین نشست تخصصی استادان، قاریان و حافظان ممتاز قرآن کریم با موضوع مهندسی تلاوت با تقدیر از شورای عالی قرآن برای برگزاری نشست های تخصصی گفت: انقلاب اسلامی در مبدا پیدایش، مسیر تداوم، دوره ثبات و تثبیت، شعارها و نمادها و اندیشه و سلوک رهبران. مشحون از مفاهیم قرآنی است و برگزیدن عنوان قرآنی "فجر" برای دهه پیروزی انقلاب، نمونه ای از این رویکرد است.

وزیر فرهنگ با اشاره به علل پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بررسی های تاریخی نشان می دهد در دهه های سی، چهل و به ویژه پنجاه شمسی شاهد بازگشت به تعالیم اجتماعی قرآن در جامعه ایران هستیم؛ به این معنا که اندیشمندان سرآمد در فعالیت های اجتماعی رویکرد اجتماعی قرآن کریم را مورد بازخوانی قرار داده اند.

رسانه جدید

وی با یادآوری نمونه هایی از این آثار گفت: پژوهش های آیت الله طالقانی به انتشار کتاب "پرتوی از قرآن" انجامید و  مجموعه سخنرانی های رهبری معظم انقلاب در مسجد امام حسن مجتبی(ع) مشهد «طرح  کلی اندیشه اسلامی در قرآن» نام گرفت تا یک اثر عمیق از این منظر در تاریخ انقلاب شکل بگیرد.

اسماعیلی افزود: توجه گروه های فکری و سیاسی به رویکردهای اجتماعی قرآن و نهج البلاغه در دهه پنجاه، زمینه رفع مهجوریت اجتماعی از قرآن در جامعه ایران پیش از انقلاب را فراهم کرد؛ موضوعی که به خوبی می توان در شعارهای قرآنی ایام مبارزه تا بازگشت امام(ره) و پیروزی انقلاب مشاهده کرد.

وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیر عمیق تلاوت قرآن گفت: ضرباهنگ تلاوت قرآن کریم چنان قدرتمند است که حمیت دینی را در انسان برمی انگیزد؛ چنان که رهبر معظم انقلاب پیش از انقلاب از هنر و اعجاز کلام الله برای جذب جوان ها در مشهد بهره بردند و پس از انقلاب و در مقاطع مختلف، از آیات قرآن برای ایجاد سکینه در امت تمسک جستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی امتیاز اندیشه سیاسی رهبری معظم انقلاب را تجمیع کارکردهای قرآن کریم در  خودسازی فردی در کنار راهبری جامعه عنوان کرد و گفت: برپایی جلسات متعدد قرآنی با حضور مردم و جامعه قرآنی توصیه به گسترش توجه به قرآن و تربیت ده میلیون حافظ و بهره گیری از آیات قرآن برای ترسیم مسیر آینده انقلاب اسلامی گوشه ای از توجه ویژه ایشان به امر قرآن کریم است.

اسماعیلی با تاکید بر این که وزارت فرهنگ خود را به اجرای کامل دستورات و منویات رهبری در حوزه قرآن مکلف می داند، از معاونت قرآن و عترت خواست گزارشی از اجرای منویات رهبری معظم انقلاب در این عرصه آماده کند.

وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای برپایی نمایشگاه قرآن کریم، ابراز امیدواری کرد این محفل نورانی باشکوه تر از گذشه برگزار شود.

گفتنی است در این نشست با حضور وزیر فرهنگ و علیرضا معاف معاون قرآن و عترت از دوره های جدید ترتیل قرآن کریم رونمایی شد و دست اندرکاران تولید این مجموعه ها مورد تقدیر قرار گرفتند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha