دو روی سکه اقتصاد در عصر پهلوی به روایت یک فیلم مستند / «اقتصاد پهلوی» جانب انصاف را رعایت می کند

12:02 - 12 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۹۲۶۸
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
«اقتصاد پهلوی» به تهیه کنندگی و کارگردانی احمد کشاورز از چهارشنبه 12 بهمن ساعت 20 به مناسبت دهه فجر روی آنتن شبکه مستند می رود.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی شبکه مستند، احمد کشاورز درباره این مستند گفت: «اقتصاد پهلوی» روایتی از فعالیت های اقتصادی پهلوی اول و دوم است که در 10 قسمت حدود 60 دقیقه ای در شبکه مستند تولید شده است.

وی افزود: این مجموعه سراغ یکی از پراهمیت ترین شاخص های زندگی در دوره پهلوی رفته و سعی دارد بینندگانش را با شرایط زندگی مردم، عدالت در گستردگی امکانات، برنامه های توسعه و عمرانی ، بحث کشاورزی، جمعیت شناختی و.. در عصر پهلوی آشنا کند.

کشاورزگفت: این مجموعه آرشیوی از لحاظ پژوهش و استفاده از منابع آرشیوی کم نظیر است، پژوهش ما شش ماه زمان برد، حدود 80 کتاب درباره این موضوع مطالعه کردیم، آرشیو امنیت ملی بریتانیا و آرشیو امنیت ملی ایالت متحده ، آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی و مرکز اسناد وزارت اقتصاد و دارایی هم از دیگر منابع مورد استناد این مستند هستند. یکی دیگر از منابع پژوهشی جدی ما پروژه تاریخ شفاهی هاروارد شامل مصاحبه های صوتی با بازماندگان پهلوی دوم است و از کتاب خاطرات بسیاری که سکاندار اقتصادی ایران در عصر پهلوی هم استفاده کردیم.

این کارگردان افزود: در این مجموعه مستند فقط به عملکرد ضعیف اقتصادی در این دوران اشاره نشده است بلکه اتفاقات مهم و خوب پهلوی در حوزه اقتصاد را هم مورد بررسی و واکاوی قرار دادیم و پر بیراه نیست اگر ادعا کنیم «اقتصاد پهلوی» جانب انصاف را رعایت کرده است.


کشاورز گفت: ژانر مستند تمام آرشیوی است اما تولیدش با وسواس و حساسیت فراوان انجام شده، متن 4 بار اصلاح و بازنویسی شده و تدوین کار به همت مدیر تدوین مجموعه مستند چند بار انجام شده است تا نتیجه مطلوب تری بگیریم. این حساسیت در تمام مراحل تولید مورد توجه بوده و در این مجموعه گوینده گم نام خوش صدایی هم معرفی می شود.

به گفته این کارگردان «اقتصاد پهلوی» به مناسبت دهه فجر در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته و 12 تا 22 بهمن از ساعت 20 روی آنتن شبکه مستند می رود. تکرار این مجموعه روز بعد ساعت 10 خواهد بود.
انتهای پیام/


برچسب ها: عصر پهلوی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *