سفیر ایران در ژنو: تنها مانع ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای، رژیم صهیونیستی است

14:15 - 07 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۲۲۰۲
علی بحرینی گفت که کنفرانس خلع سلاح باید تمرکز خود را بر تحقق دنیای عاری از سلاح‌های کشتار جمعی قرار دهد.

خبرگزاری میزان - علی بحرینی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در ژنو طی سخنانی در کنفرانس خلع سلاح، ضمن تشریح فضای حاکم بر امنیت در سطوح منطقه ای و جهانی، اعلام کرد که با اتکای هر چه بیشتر کشورهای دارنده سلاح هسته ای و خطر فزاینده امکان استفاده از این سلاح‌های کشتار جمعی، اولویت اصلی جامعه جهانی باید خلع سلاح هسته ای باشد .

وی تصریح کرد: تا زمانی که این سلاح‌ها وجود دارند همواره خطر استفاده از آن‌ها علیه بشریت وجود دارد و لازم است کنفرانس خلع سلاح تمرکز خود را بر مذاکره برای تحقق این هدف جهانی قرار دهد.

بحرینی در این نشست که به ریاست سفیر مصر در ژنو برگزار می‌شد و دبیر کل کنفرانس خلع سلاح نیز در آن حضور داشت، تاکید کرد: چند دهه بن بست در کنفرانس خلع سلاح برای مذاکره در خصوص سندی الزام آور جهت خلع سلاح هسته ای ناشی از فقدان اراده سیاسی کشورهای دارنده این سلاح‌ها و تلاش آن‌ها برای حفظ زرادخانه‌های هسته ای خود است که لازم است جامعه جهانی بر این بن بست فائق آید.

سفیر ایران در ژنو ضمن اشاره به ایده ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته ای که توسط ایران در سال 1974 به سازمان ملل ارائه شد، تاکید کرد: تنها مانع شکل گیری چنین منطقه ای رژیم صهیونیستی است که با برنامه‌های نظامی هسته ای خارج از نظارت بین المللی تحت حمایت آمریکا و متحدان غربی خود، تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه و جهان ایجاد کرده است.

بحرینی در پاسخ با اتهامات مطروحه در خصوص مشارکت ایران در جنگ اوکراین اظهار کرد: بسیار مایه تاسف است که برخی برای پیگیری اغراض سیاسی خود اتهامات بی اساس به ایران می‌زنند.

وی تاکید کرد که از ابتدای درگیری در اوکراین موضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص روشن و ثابت بوده و بارها در سطوح مختلف آن را اعلام کرده است؛ ایران همواره تاکید کرده است که تمامی اعضای ملل متحد باید به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و قوانین بین المللی همچون حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، حاکمیت، استقلال و یکپارچگی سرزمینی احترام بگذارند.

سفیر ایران در ژنو در این نشست تاکید کرد: ایران از هرگونه تلاشی برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای این بحران حمایت می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد: ایران اتهامات و ادعاهای بی پایه مطروحه در خصوص انتقال پهپاد برای استفاده در جنگ در اوکراین را رد می‌کند.

بحرینی همچنین در این نشست ضمن رد ادعاهای مطروحه توسط کشورهای غربی در مورد برنامه موشکی ایران و قطعنامه 2231 اظهار کرد: برنامه دفاعی موشکی ایران هیچ ارتباطی با متن و روح قطعنامه 2231 ندارد، چرا که موشک‌های ما برای حمل سلاح‌های هسته ای طراحی نشده اند، از این رو که اساسا ما سلاح هسته ای نداریم که نیاز به موشکی وجود داشته باشد که آن‌ها را حمل کند.

وی این ادعاهای بی اساس را ناشی از رویکرد فریبکارانه کشورهای غربی برای قلب واقعیت و فرار از تعهداتشان دانست.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در این نشست همچنین اظهار کرد: ایران به عنوان قربانی سلاح‌های کشتار جمعی که همچنان از زخم‌های سلاح‌های شیمیایی رژیم صدام که کشورهای غربی به ویژه آلمان در اختیارش قرار دادند رنج می‌برد، تاکید می‌کند که تنها تضمین علیه استفاده یا تهدید به استفاده از چنین تسلیحاتی نابودی کامل و غیر قابل بازگشت آن‌ها توسط کشورهای دارنده این تسلیحات است.

وی ضمن تاکید بر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد هدف دنیای عاری از سلاح‌های کشتار جمعی و اشاره به ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته ای در خاورمیانه، که ابتدا از سوی ایران مطرح شده است، آمریکا و متحدان غربی اش را به خاطر حمایت و تجهیز رژیم صهیونیستی به سلاح‌های هسته ای و ناکام گذاشتن هر ابتکاری جهت تحقق ایده مذکور، مقصر دانست و برنامه تسلیحاتی رژیم صهیونیستی و تاسیسات هسته ای خارج از پادمان این رژیم را مانع اصلی تحقق چنین منطقه ای در خاورمیانه ذکر کرد.

کنفرانس خلع سلاح متشکل از 65 عضو سازمان ملل است که وظیفه مذاکره و تدوین اسناد و معاهدات بین المللی در زمینه خلع سلاح و کنترل تسلیحات به ویژه سلاح‌های کشتار جمعی را بر عهده دارد. طی دو دهه گذشته به دلیل مخالفت کشورهای دارنده سلاح هسته ای با پذیرش هرگونه تعهدی برای خلع سلاح هسته ای عملا این نهاد مهم با بن بست مواجه شده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *