امیرعبداللهیان: ایران برای گسترش همکاری در عرصه های ترانزیت و انرژی با ازبکستان آمادگی دارد

21:36 - 04 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۰۹۱۹۸
وزیر امور خارجه از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاری مشترک با ازبکستان در زمینه های کشاورزی، ساخت و ساز و انرژی و همچنین گسترش همکاری در عرصه های ترانزیت و انرژی خبر داد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در تاشکند با «بختیار سعیدوف» سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان پیرامون مناسبات دوجانبه و تحولات مهم منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

در این ملاقات امیرعبداللهیان برگزاری موفق اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری منطقه ای (اکو) به میزبانی ازبکستان را به همتای ازبکستانی تبریک گفت.

وی با اشاره به دیدار روسای جمهور ایران و ازبکستان در شهر سمرقند، چنین دیدارهایی را موجب توسعه بيش از پيش مناسبات دو کشور در ابعاد گوناگون خواند و افزود: از روند رو به رشد تعاملات دو کشور در سطوح دوجانبه، منطقه‎ای و بین المللی خوشحال هستیم. با این حال با توجه به ظرفیت های دو کشور،  هنوز تا رسیدن به شرایط مطلوب باید تلاش بیشتری داشته باشیم؛ آماده‎ایم تسهیلات بیشتری را برای تردد مردم دو کشور فراهم کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای سرمایه‌گذاری مشترک با ازبکستان در زمینه های کشاورزی، ساخت و ساز و انرژی و همچنین گسترش همکاری در عرصه های ترانزیت و انرژی اعلام کرد.

وزیر امور خارجه ازبکستان نیز ضمن ابراز خرسندی از روند رو به گسترش مناسبات و همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف، اهمیت این همکاری ها در جهت رفاه دو ملت ایران و ازبکستان را یادآور شد.

وی اظهار کرد: ازبکستان علاقمند است در خصوص بررسی راه های گسترش هر چه بیشتر روابط و اجرایی شدن توافقات به امضا رسیده میان دو کشور، با جمهوری اسلامی ایران همکاری کند. خوشبختانه سال گذشته در روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان سال غنی و پربار بوده است و برای سال آینده نیز تدوین اسناد مختلف و تبادل دیدار میان مقامات دو کشور را در دستور کار داریم.

انتهای پیام/


برچسب ها: وزیر امور خارجه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *