وزیر امور خارجه: مشترکات گسترده فرهنگی ایران و تاجیکستان بستر گسترش روابط دو کشور در تمامی زمینه ها است

۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۸:۰۸
کد خبر: ۴۶۰۹۱۶۶
وزیر امور خارجه در دیدار با همتای تاجیکستانی خود تاکید کرد: مشترکات گسترده فرهنگی میان مردم دو کشور ایران و تاجیکستان را اساسی ترین زمینه تحکیم پیوندها و بستر مستحکم گسترش روابط دو کشور در تمامی زمینه ها توصیف کرد و از توسعه مناسبات به ویژه در زمینه‌های فرهنگی ابراز خرسندی نمود.

خبرگزاری میزان – طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان که به منظور شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری منطقه‌ای (اکو) در تاشکند به سر می برد، عصر امروز (سه شنبه) با آقای «سراج الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان دیدار و پیرامون راه های گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و تحولات بین المللی مورد علاقه مشترک گفتگو و تبادل نظر نمود.

در این ملاقات وزیر امور خارجه کشورمان مشترکات گسترده فرهنگی میان مردم دو کشور ایران و تاجیکستان را اساسی ترین زمینه تحکیم پیوندها و بستر مستحکم گسترش روابط دو کشور در تمامی زمینه ها توصیف کرد و از توسعه مناسبات به ویژه در زمینه‌های فرهنگی ابراز خرسندی نمود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد زمینه های فراوان همکاری های دوجانبه باید توسعه و تعمیق یابد. مناسبات اقتصادی در حال توسعه میان دو کشور با توجه به ظرفیت های موجود،قابل ارتقا به سطوح بالا و رسیدن به نقطه مطلوب را دارا می‌باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان صدور خدمات فنی و مهندسی، سرمایه گذاری های شرکت های ایرانی در زمینه تاسیس شرکت‌های مشترک تولیدی در مناطق آزاد تاجیکستان و همکاری شرکت های دانش بنیان با تاجیکستان در خصوص انتقال فناوری، ظرفیت های ترانزیتی و همکاری در عرصه انرژی را از جمله بسترهای گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی برشمرد.

وزیر امور خارجه تاجیکستان نیز در این دیدار نسبت به گسترش چشم انداز روابط دو کشور ابراز خرسندی کرد و مناسبات دو کشور را در سطح عالی ارزیابی نمود. وی افزود سفرهای متقابل مقامات عالی دو کشور به مناسبات دوجانبه قوت بیشتری بخشیده است و در این راستا ابراز امیدواری نمود سفر رئيس جمهور کشورمان به تاجیکستان، در سال جاری میلادی انجام پذیرد.

سراج الدین مهرالدین تاکید نمود همکاری های دو کشور به تحکیم صلح و ثبات در منطقه کمک می کند و دو کشور همکاری های مفید و موثری در چارچوب سازمان های منطقه ای و مجامع بین‌المللی دارند و مواضع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان در مقابله با تهدیدهای امنیتی همچون تروریزم، قاچاق مواد مخدر و سایر جرایم سازمان یافته و موضوعات منطقه ای مواضع مشترک است.

انتهای پیام/


برچسب ها: وزیر امور خارجه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *