زنجیره بی‌پایان تیراندازی‌های مرگبار در مدارس آمریکا

۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰:۵۰
کد خبر: ۴۶۰۸۸۹۷
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
تیراندازی‌ها در مدارس آمریکا با تدابیر نادرست مقامات این کشور افزایش شدیدی یافته است.

خبرگزاری میزان – رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که در پی تیراندازی در یک مدرسه دو دانش‌آموز کشته شده و یک معلم زخمی شده است.

این تیراندازی در مدرسه‌ای در شهر «دی‌موین» روی داده و جدیدترین مورد از زنجیره بی‌پایان تیراندازی‌های مرگبار در مدارس آمریکا به شمار می‌رود.

به گزارش «شینهوا»، سکوت سیاستمداران در مورد قوانین قوی‌تر اسلحه نشان می‌دهد که این دور جدید تیراندازی در کلاس‌های درس منجر به اقدامات پیشگیرانه واقعی نخواهد شد.

مراکز شخصی گسترده و کنترل نشده اسلحه در آمریکا به آمریکایی‌ها تمایز شرم‌آوری بخشیده است؛ این تنها کشور توسعه‌یافته‌ای است که اکنون به کودکان در مهدکودک‌های خود یاد می‌دهد که چگونه در هنگام تیراندازی‌های جمعی در زیر میز مخفی شوند و پناه بگیرند.

بر اساس گزارش مرکز ملی آمار آموزش آمریکا، تیراندازی در مدارس در سال‌های 2020-2021 به بالاترین میزان در دو دهه اخیر رسیده است.

همچنین بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در سال 2020، سلاح به دلیل اصلی مرگ در میان کودکان و نوجوانان تبدیل شد و از تصادفات رانندگی پیشی گرفت.

«رندی وینگارتن»، رئیس فدراسیون معلمان آمریکا، پس از تیراندازی  اخیر در مدرسه‌ای در ویرجینیا این سوال را مطرح کرده که «چه زمانی شوک تیراندازی در مدرسه برای الهام بخشیدن به اقدامات لازم برای جلوگیری از اسلحه در مدارس و از هم پاشیدگی زندگی ناشی از آن کافی خواهد بود؟

سکوت سیاستمداران آمریکایی در مورد قوانین قوی‌تر حمل سلاح نشان می‌دهد که دور جدید تیراندازی‌های مرگبار در مدارس منجر به اقدامات پیشگیرانه واقعی نخواهد شد.

آمریکا از نظر سرانه سلاح گرم در جهان پیشتاز است و تعداد اسلحه‌ها بیشتر از جمعیت آن است؛ بر اساس یک نظرسنجی، غیرنظامیان آمریکایی بیش از 393 میلیون اسلحه دارند؛ 120.48 اسلحه به ازای هر 100 نفر ساکن آمریکا.

کمتر از یک ساعت از سال 2022 نگذشته بود که اولین نوجوان مورد اصابت گلوله قرار گرفت؛ یک دختر 14 ساله ایستاده بود و مشغول تماشای آتش بازی در سنت لوئیس بود که گلوله‌ای به بازوی او اصابت کرد.

بر اساس گزارش سازمان غیردولتی «آرشیو خشونت‌های تسلیحاتی»، در یک سال پس از آن، بیش از 6 هزار کودک در تیراندازی مجروح یا کشته شدند؛ این بیشترین میزان در یک سال از زمان شروع ردیابی‌های این پایگاه داده در 9 سال پیش است.

در سال جاری میلادی و در حالی که تنها که بیش از 20 روز از آغاز سال گذشته، 6 مورد تیراندازی در مدارس آمریکا رخ داده است که منجر به زخمی و یا کشته شدن چندین نفر شده است.

 از سال 2018، 150 مورد تیراندازی از این دست در آمریکا وجود داشته است؛ سال گذشته 51 مورد تیراندازی در مدارس با جراحت یا مرگ رخ داده است که بیشترین تعداد تیراندازی در یک سال از زمان شروع پیگیری چنین حوادثی از سال 2018 بوده است.

در مجموع مدارس آمریکا در سال 2022 با احتساب تیراندازی‌‎های غیرمرگبار شاهد بیش از 150 مورد تیراندازی بوده‌اند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha