وزیر امور خارجه: ایران یک جنگ ترکیبی را پشت سر گذاشت/تاکید بر لزوم تقویت روابط تهران و دمشق

21:33 - 24 دی 1401
کد خبر: ۴۵۹۵۶۴۲
وزیر امور خارجه در دیدار با رئیس جمهور سوریه، گفت: ما یک جنگ ترکیبی را پشت سر گذاشتیم و برخی کشورهای غربی در این رابطه نقش مداخله جویانه و محرک داشتند که البته شکست خوردند.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در جریان سفر به سوریه با بشار اسد، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‎وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رئیسی رئیس جمهور کشورمان به بشار اسد، گفت: جمهوری اسلامی ایران امنیت و پیشرفت سوریه را امنیت و پیشرفت خود می‎داند و به پشتیبانی قوی از سوریه ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه با اشاره به مشورت‌ها و همکاری های خوب و نزدیک میان مسئولان دو کشور بویژه در سطح وزارت امور خارجه، این سفر را در راستای استمرار و تکمیل مشورت‌ها و تبادل نظرهای دو کشور در موضوعات مورد علاقه دوجانبه، منطقه‎ای و بین المللی دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اظهار خرسندی از روند گسترش روابط خارجی سوریه، این تحول را نشان دهنده اهمیت و جایگاه مهم سوریه در منطقه دانست.

وی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران همواره بر راهکار سیاسی به جای راهکار جنگ تاکید داشت، فلذا از تحولات مثبت در روابط سیاسی سوریه با دیگر کشورها استقبال می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اعتماد جمهوری اسلامی ایران به درایت و تدبیر رئیس جمهور و دولت سوریه، از روند توسعه مناسبات دوجانبه ایران و سوریه ابراز خرسندی کرد و بر لزوم تقویت بیش از پیش این روابط در تمام زمینه های مورد علاقه تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به دعوت رئیس جمهور سوریه و برنامه ریزی مشترک دو کشور برای سفر رئیس جمهور کشورمان به دمشق، ابراز اطمینان کرد که این سفر زمینه ساز تقویت روابط دوستانه و برادرانه دو کشور در زمینه های مختلف خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت زمینه سازی جهت همکاری های بلندمدت دو کشور، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تدوین و امضای برنامه جامع همکاری های بلندمدت دو کشور خبر داد.

همچنین بر لزوم زمینه سازی مناسب برای همکاری های دو و چند جانبه بمنظور کمک و مشارکت در بازسازی سوریه تأکید کرد.

امیرعبداللهیان در خصوص تحولات اخیر کشورمان نیز گفت، ما یک جنگ ترکیبی را پشت سر گذاشتیم و برخی کشورهای غربی در این رابطه نقش مداخله جویانه و محرک داشتند که البته شکست خوردند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین رئیس جمهور سوریه را در جریان آخرین تحولات مرتبط با روند مذاکرات هسته‎ای برای رفع تحریم‎های غیرقانونی علیه ملت ایران قرار داد. همچنین در خصوص مباحث مطرح شده در جریان اجلاس بغداد ۲ در اردن نیز توضیحاتی ارائه کرد.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام های گرم خود به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور کشورمان، افزود؛ سفر جنابعالی هم از حیث دوجانبه و هم از حیث منطقه ای برای ما مهم است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نزدیکترین کشور به سوریه است و در جنگ هم در کنار ما ایستاد و ما حمایت های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهیم کرد.

رئیس جمهور سوریه با تأکید بر اهمیت سفر آتی آیت الله رئیسی به سوریه، بر آمادگی و اراده جدی دمشق به منظور تلاش مشترک و زمینه سازی برای موفقیت حداکثری این سفر تاکید کرد.

بشار اسد ضمن تشریح آخرین تحولات سیاسی و دیپلماتیک مرتبط با سوریه، بر ضرورت و اهمیت استمرار مشورت‌ها و هماهنگی ها میان دو کشور ایران و سوریه در موضوعات مهم و راهبردی دوجانبه و منطقه ای تاکید کرد.

رئیس جمهور سوریه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران شریک سوریه است و ما در کنار هم بوده و از همدیگر در زمینه های مختلف حمایت خواهیم کرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *