رئیس کل دادگستری یزد: دادسرا در احیای حقوق عامه و حق الناس نقش مهمی دارد

۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵:۱۸
کد خبر: ۴۵۹۵۱۸۰
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان یزد، گفت:‌ دادسرا خط مقدم دستگاه قضایی است و در احیای حقوق عامه و حق الناس و تکریم ارباب رجوع تأثیر و نقش مهمی دارد.

خبرگزاری میزان - غلامعلی دهشیری در نشست شورای معاونان دادگستری استان یزد با قضات دادسرای عمومی و انقلاب یزد، اظهار کرد:‌ انرژی زیاد، شادابی، طراوت و انگیزه مضاعف قضات جوان دادسرا این مجموعه را به مجموعه ای پویا، فعال، سرشار از امید و انگیزه و سرزندگی تبدیل کرده است.

وی کار در دادسرا را به‌رغم سختی های آن، شیرین و بی بدیل دانست و گفت: حضور در خط مقدم دستگاه قضایی و مواجه با مشکلات عینی و ملموس مراجعان، از قضات با انگیزه دادسرا مجموعه ای اثر گذار ساخته است.

رئیس کل دادگستری استان یزد، تصریح کرد: قاضی دادسرا باید یک روانشناس قابل و جامعه شناس قهار باشد، چرا که ورود مراجعان به دادسرا در عین تازگی موضوع و داغی ماجرا است و قاضی دادسرا باید بتواند مراجعان را توجیه، اقناع و آرام کند.

وی بر حفظ کرامت انسانی و تکریم مراجعان تأکید کرد و گفت: مراجعان به دادسرا معمولا بزه دیدگانی هستند که فریاد تظلم خواهی خویش را به دستگاه قضایی آورده اند لذا باید ضمن حفظ آرامش، تلاش کرد تا ادله و مستندات را برای صدور یک کیفرخواست محکم جمع آوری کرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد، تحقیقات در دادسرا، جمع بندی پرونده و مستندات و صدور کیفرخواست محکم را خشت اول دادرسی دانست و بیان کرد: سنگ بنای تحقق عدالت و احقاق حق در پرونده های جزایی از دادسرا آغاز می شود و اگر قرار است یک رأی در محاکم بدوی و یا تجدید نظر قطعی شود باید اصل و ریشه آن در دادسرا با دقت کاشته شود.

در این نشست بین معاونان دادگستری و قضات دادسرا پیرامون برخی موضوعات قضایی و مدیریتی بحث و تبادل نظر شد و در پایان از 10 نفر از قضات این مجموعه تقدیر شد.

بیشتر بخوانید:

یک هزار و ۶۲۵ رای جایگزین حبس در دادگستری استان یزد صادر شد

انتهخای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha