ایروانی: کشورهای مدعی حقوق بشر پناهندگان افغانستانی را بپذیرند

10:03 - 30 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۶۳۷۱۱
نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد که دارایی‌های مسدود شده افغانستان متعلق به مردم این کشور است و باید بدون قید و شرط بازگردانده شود.

خبرگزاری میزان - «امیر سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل در نشست سه‌شنبه شورای امنیت در مورد وضعیت افغانستان گفت: با وجود تلاش‌های سازمان ملل، وضعیت کنونی در افغانستان چالش برانگیز است.

وی با اشاره به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل در مورد افغانستان اظهار کرد: این گزارش نشان می‌دهد که ۲۸.۳ میلیون افغانستانی در سال ۲۰۲۳ به کمک‌های بشردوستانه و حمایتی نیاز خواهند داشت که این رقم در سال ۲۰۲۲، ۲۴.۴ میلیون و در آغاز سال ۲۰۲۱، ۱۸.۴ میلیون نفر بود. در همین حال، هیئت حاکمه افغانستان نتوانسته است به تعهدات خود، به ویژه در مورد ایجاد یک دولت فراگیر و منتخب عمل کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: در مورد وضعیت اقتصادی، گزارش دبیرکل بیان می‌کند که هیئت حاکمه افغانستان تاکنون گام‌های مثبتی از جمله تلاش‌های مبارزه با فساد را برداشته که می‌تواند مبنایی برای یک وضعیت اقتصادی باثبات و احیای آن در سال‌های آینده باشد.

اقتصاد افغانستان باید در اولویت قرار گیرد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود در حالی که کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان حیاتی است؛ راه حل دراز مدت نیست و اقتصاد کشور باید در اولویت قرار گیرد. اگر احیای اقتصاد افغانستان مشروط یا سیاسی شود، مردم افغانستان آسیب خواهند دید.

ایروانی با تاکید بر اینکه بحران انسانی در افغانستان نباید به خاطر سایر بحران‌ها و درگیری‌ها مورد فراموشی قرار بگیرد، گفت: همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم، دارایی‌های مسدود شده متعلق به مردم است و باید بدون قید و شرط بازگردانده شود تا به اقتصاد افغانستان کمک شود.

توسل آمریکا به دلایل ساختگی و بی اساس برای مسدود سازی دارایی مردم افغانستان

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: متاسفانه، آمریکا به جای پذیرش مسئولیت خروج غیرمسئولانه خود از افغانستان، به دلایل ساختگی و بی‌اساس برای توجیه اقدامات غیرقانونی خود، از جمله ادامه مسدودسازی دارایی‌های مردم افغانستان، که برای احیای اقتصاد آن حیاتی است، متوسل شده است. با این حال، رژیم‌های تحریمی نباید مانع تلاش برای بازسازی اقتصاد شوند.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: ایران از تلاش‌های یوناما و تماس و تعامل آن با هیئت حاکمه افغانستان برای کمک به مردم افغانستان، به‌ویژه در زمینه افزایش پاسخ‌های بشردوستانه و تلاش برای پایان دادن به مشکلات اقتصادی، حمایت می‌کند.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل افزود: جمهوری اسلامی ایران از تخصص و ظرفیت‌های خود برای کمک به مردم افغانستان در غلبه بر مشکلاتشان به عنوان همسایه‌ای که میزبان میلیون‌ها افغانستانی بوده، استفاده کرده است.

کشورهای مدعی حقوق بشر پناهندگان افغانستانی را بپذیرند

وی تاکید کرد ایران سخاوتمندانه به مردم افغانستان که بیش از 40 سال در ایران زندگی می‌کنند، با وجود حمایت اندک جامعه جهانی و تحریم‌های غیرانسانی آمریکا، کمک‌های لازم را ارائه کرده است. در حال حاضر، ایران برای تمامی دانشجویان افغانستانی مقیم این کشور تحصیل و آموزش رایگان ارائه می‌دهد. بر اساس برآوردها، ایران باید سالانه یک میلیارد دلار یارانه برای میزبانی و پناه دادن به پنج میلیون افغانستانی ارائه کند.

سفیر ایران در سازمان ملل ادامه داد: بارها گفته‌ایم که ایران و سایر همسایگان نباید تمام مسئولیت پذیرش پناهجویان افغانستانی را بر عهده بگیرند. بر اساس اصل مسئولیت مشترک، کشورهای دیگر، به ویژه کشورهایی که ادعای حمایت از حقوق بشر مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران می‌کنند، باید پناهندگان را بپذیرند.

تهدید جدی حضور داعش و گروه‌های وابسته به القاعده در افغانستان

نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به حضور داعش در افغانستان گفت ما می‌خواهیم یک بار دیگر بر تهدید جدی که حضور داعش و گروه‌های وابسته به القاعده در افغانستان برای صلح و امنیت افغانستان، همسایگان آن و کل منطقه ایجاد می‌کند، تاکید کنیم.

هشدار درباره عدم ادامه حمایت جامعه جهانی از بهبود اقتصادی افغانستان

سفیر ایران در سازمان ملل ادامه داد: قاچاق مواد مخدر یکی دیگر از مشکلات عمده است. گزارش اخیر دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل نگران کننده است. بر اساس این گزارش، کشت تریاک از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در مقایسه با سال گذشته 32 درصد افزایش یافته است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که این یک واقعیت است که اگر جامعه جهانی به حمایت از بهبود اقتصادی افغانستان ادامه ندهد، وضعیت کنونی به ایجاد یک محیط آسیب‌پذیر تبدیل شده که در آن افراط‌گرایان، تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر قادر خواهند بود از افراد آسیب‌پذیر برای پیشبرد اهداف تروریستی استخدام و استفاده کنند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *