تکلیف کنکوری‌ها بالاخره چیست؟

15:13 - 12 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۴۰۷۵۵
در حالیکه داوطلبان کنکور مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ایجاد تغییرات در نحوه برگزاری و پذیرش آزمون سراسری را پذیرفته و براساس آن خود را برای کنکور آماده می کردند، حالا نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تغییر در این مصوبه صحبت می کنند.

خبرگزاری میزان _ فارس نوشت: «کنکور» به عنوان پلی برای عبور دانش آموزان از آن به سمت دانشجو شدن به یک غول در کشور ما تشبیه شده است، به طوریکه داوطلبان کنکور از آن به عنوان غول ورود به آموزش عالی یاد می کنند.

غول کنکور این روزها به شکل های گوناگون برای داوطلبان نمایان می شود چرا که در مقاطع مختلف مسوولان خبر از تغییر روش برگزاری آن می دهند و این مساله داوطلبان را با مشکل مواجه کرده است.

داوطلبان کنکور که به خودی خود استرس های قبولی کنکور را تجربه می کنند حالا با احاطه شدن در اخبار متفاوت استرس های جدیدی را رو به روی خود می بینند.

داستان از آنجا آغاز شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۸۶۳ تغییرات کنکور را برای سال ۱۴۰۲ و پس از آن به تصویب رساند، مصوبه جدید به این صورت است که از سال ١۴٠٢، سهم کنکور در پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه به ۴٠ درصد کاهش یابد و ۶۰ درصد مربوط به سوابق تحصیلی دانش آموزان باشد، این روند به صورت تدریجی از سال ١۴٠٢ تا ١۴٠۵ اجرایی می‌شود و از دیگر مصوبات اینکه آزمون سراسری دوبار در سال و با اعتبار دو ساله برگزار می شود و دروس عمومی از آزمون سراسری حذف و به بخش سوابق تحصیلی منتقل می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر مسوولان تصویب کننده این تغییرات بر این عقیده اند که با اجرای مصوبه جدید کنکور عدالت آموزشی بین داوطلبان بیشتر برقرار می‌شود و اضطراب داوطلبان کاهش می‌یابد زیرا افراد روستایی و ساکن در مناطق محروم نیز می‌توانند به شکل یکسان با افراد ساکن در شهرهای بزرگ در پذیرش دانشگاه‌ها سهیم باشند.

اما مسأله اینجاست که هر قانون و مصوبه ای علاوه بر موافقان، مخالفانی هم دارد و این مصوبه هم از این قاعده مستثنا نیست؛ برخی نمایندگان کنکور با این مصوبه مخالف بودند و به طور کلی شورایعالی انقلاب فرهنگی را مرجع ذیصلاح برای تصویب این تغییرات نمی دانستند و این مسأله را برعهده مجلس شورای اسلامی می دانستند.

برخی داوطلبان نیز با این نمایندگان همراه شده و با مصوبه جدید مخالفت کردند.

حالا داوطلبانی که بدون توجه به حواشی فقط در انتظار ثبات قوانین و درس خواندن هستند سردرگم مانده اند که بالاخره کنکور به چه شکل برگزار می‌شود.

یک فوریتی که داوطلبان کنکور را نگران کرده است

مدتی پیش یک فوریت طرح «الحاق یک ماده به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور» از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شد واعضای این کمیسیون در آخرین جلسه خود به کلیات این طرح رای موافق دادند. 

برخی نمایندگان معتقدند که تأثیر قطعی معدل در آزمون به تأثیر مثبت تبدیل شود و دروس عمومی که با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از کنکور حذف شده به آزمون سراسری بازگردد.

همین مسأله داوطلبان کنکور را نگران کرده است که بالاخره چه باید بکنند و به ساز کدام نهاد باید برقصند و اصلا کدام نهاد در این موضوع باید تصمیم گیری و قانون گذاری کند.

جای نگرانی برای داوطلبان نیست

موضوع را با سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح کردیم، عاملی گفت: داوطلبان کنکور هیچ نگرانی نداشته باشند، کنکور براساس آنچه شورایعالی انقلاب فرهنگی مصوب و اعلام کرده برگزار می شود.

به گفته وی، داوطلبان باید برمبنای آنچه اعلام شده خود را آماده حضور در کنکور کنند.

البته احمد نادری عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز که بارها مخالفت خود را با مصوبه شورا اعلام کرده، گفته است: نوبت اول آزمون سراسری سال 1402 که در دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود طبق اطلاع رسانی که از گذشته صورت گرفته برگزار خواهد شد و بحث تغییر در برگزاری کنکور مربوط به بعد از برگزاری این آزمون است.

به گفته رجبعلی برزویی معاون ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی  نیز داوطلبان کنکور نباید نگران چیزی باشند، چرا که کنکور سراسری براساس آنچه از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی و سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده است، برگزار می‌شود.

موازی کاری نهادها با یکدیگر بر سر یک موضوع نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه سبب نگرانی عده ای می شود که باید در این زمینه با ثبات قوانین نگرانی ها برطرف شود.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *