امکان استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی با پیامک

10:22 - 09 آذر 1401
کد خبر: ۴۵۳۶۵۲۰
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
ذینفعان چک در زمان انجام معاملات خود می‌توانند با ارسال پیامک به سرشماره 4040701701، وضعیت اعتباری چک صیادی را استعلام گرفته و سپس نسبت به پذیرش آن اقدام کنند.

خبرگزاری میزان- مشتریان بانکی برای اطمینان از وضعیت چک و صادرکننده آن می‌توانند کد دستوری (*1*1* شناسه صیادی) را به سرشماره 4040701701 ارسال کرده و از وضعیت کلی چک‌های برگشتی صادرکننده چک مطلع شوند و در صورتی که ذینفعان چک، کد دستوری را به خاطر نداشته باشند می‌توانند با ارسال یک پیامک (با هر متنی) به سرشماره 4040701701، راهنمای این سامانه پیامکی را دریافت کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تفسير رنگ‌های ارائه شده در خروجی استعلام به این صورت است که وضعیت سفید نشان می‌دهد که صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد، رفع سوء اثر شده است. همچنین وضعیت زرد به این معنی است که صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 100 میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت نارنجی نیز یعنی صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 400 میلیون ریال تعهد برگشتی است. اگر صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ یک میلیارد ریال تعهد برگشتی است وضعیت قهوه‌ای نشان داده می‌شود.

همچنین وضعیت قرمز حاکی از آن است که صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ یک میلیارد ریال تعهد برگشتی است.

لازم به ذکر است در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. همچنین در خصوص برگ چک‌های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

تمام چک‌های صیادی از امروز مجهز به شناسه صیادی شدند

همچنین استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی در وب‌سایت بانک مرکزی در صفحه «نظام‌های پرداخت و زیرساخت در دسترس عموم قرار دارد. در این بخش امکان «استعلام چک براساس اقلام اطلاعاتی چک» و «استعلام مبالغ مسدودشده حساب‌ها بابت چک برگشتی» نیز قابل دسترس است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *