ایروانی: افغانستان نباید پناهگاه گروه‌های تروریستی شود

۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴:۵۳
کد خبر: ۴۵۰۹۸۷۹
مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه مربوط به وضعیت افغانستان را به تصویب رساند.

خبرگزاری میزان - مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه مربوط به «وضعیت افغانستان» را تصویب کرد؛ این قطعنامه که نخستین بار پس از سلطه طالبان بر افغانستان به مجمع عمومی ارائه شده است، ضمن تشریح وضعیت جاری بشردوستانه در این کشور، حوزه‌های سیاسی مرتبط با حقوق بشر، امنیت، تروریسم، مبارزه با مواد مخدر، پناهندگان و وضعیت اجتماعی- اقتصادی این کشور را مورد توجه قرار می‌دهد.

قطعنامه مذکور ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی ایران به دلیل میزبانی از آوارگان افغان، بر ضرورت حمایت از کشورهایی که با موج گسترده پناهجویان افغانستانی مواجهند، تاکید کرده است.

این قطعنامه ضمن خودداری از شناسایی طالبان به عنوان دولت در افغانستان، از مقامات طالبان می‌خواهد که به تعهدات بین المللی و دوجانبه افغانستان پایبند بوده و در مسیر ارتقا رعایت حقوق بشر و تشکیل دولت فراگیر گام بردارد.

قطعنامه مذکوراقدامات تروریستی علیه مراکز آموزشی و مذهبی اقلیت‌های قومی و مذهبی و اماکن دیپلماتیک را محکوم کرده و از نقض حقوق بشر و محرومیت زنان و دختران در افغانستان انتقاد می‌کند.

«سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست بررسی این قطعنامه، وضعیت فجیع بشردوستانه و سیاسی جاری در افغانستان را نشانه ای از آثار سوء مداخله نظامی نیروهای خارجی به بهانه مبارزه با تروریسم و برقراری صلح و دموکراسی در کشورهای دیگر دانست که ضمن تضییع این ایده‌های متعالی مشترک بشری، کشورها و ملت‌ها را با مخاطرات بی پایان روبرو می‌کنند.

وی وضعیت فعلی در افغانستان را متضمن مسئولیت و تعهداتی برای نیروهای خارجی دانست و اظهار کرد: ایران بر ضرورت تحقیقات در مورد جنایات جنگی که توسط نیروهای اشغالگر درگذشته انجام گرفته و در حال حاضر با فشار سیاسی کشورها متوقف شده است، تاکید دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود ضمن اعلام حمایت از تصویب این قطعنامه، بیان کرد که تصویب این قطعنامه پیام روشنی از اتحاد برای حمایت از مردم افغانستان در مسیر ایجاد کشوری شکوفا، مبتنی بر صلح و متکی به خود است.

وی افزود: آینده افغانستان در گرو اجرای قانون اساسی و تعهد به آن به منظور اطمینان از مشارکت و احترام به حقوق تمام اقوام، مذاهب و زنان و دختران است.

«ایروانی» گفت: در جامعه ای متکثر نظیر افغانستان، هرگز یک گروه و حزب به تنهایی توان کنترل کشور را نخواهد داشت؛ اطمینان از تاسیس یک دولت فراگیر مبتنی بر قانون اساسی، عنصر اصلی در شناسایی بین المللی حاکمیت آتی افغانستان است.

در سخنرانی نماینده دائم کشورمان، بر ضرورت حفاظت از اموال و دارایی‌های متعلق به افغانستان در کشورهای ثالث و تسهیل استفاده از این اموال برای رسیدگی به وضعیت بشردوستانه در افغانستان تاکید شد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از تداوم تهدید تروریسم و جنگجویان خارجی، اقدامات تروریستی علیه مراکز آموزشی و دیپلماتیک و اقلیت‌های دینی و قومی را محکوم کرد و گفت که جهان باید مطمئن شود که سرزمین افغانستان پناهگاه امنی برای گروه‌های تروریستی نظیر داعش و القاعده و گروه‌های وابسته نخواهد بود.

وی همچنین ضمن تشریح دستاوردها و هزینه‌های انسانی مبارزه با مواد مخدر برای جمهوری اسلامی ایران، از گسترش شدید کاشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان ابراز نگرانی کرد.

این قطعنامه که توسط آلمان به مجمع عمومی ارائه شده است با رای مثبت 116 کشور، شامل جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید.

10 کشور روسیه، چین، پاکستان، نیکاراگوئه، بروندی، بلاروس، گینه، اتیوپی، زیمباوه و کره شمالی به قطعنامه مذکور رای ممتنع دادند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *