رئیس کل دادگستری کرمان: 95 درصد اراضی ملی استان کرمان دارای سند حدنگار هستند

۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۱:۰۹
کد خبر: ۴۵۰۷۷۶۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در حوزه تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی در استان کرمان باید یک قرارگاه شکل گیرد.

خبرگزاری میزان-حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان افزود: دستگاه قضایی استان کرمان نیز پشتیبان اقدامات قرارگاه تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی خواهد بود.

وی اظهارکرد: اجرای قانون حدنگار مساله بسیار مهمی است، بسیاری از اختلافات مردم با مردم و مردم با دستگاه های اجرایی در حوزه مالکیت اراضی مسکونی، کشاورزی و … ناشی از آن است که قانون حدنگار به خوبی اجرا نشده و موضوع جدیدی در کشور است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: اگر قانون حدنگار با دقتی که در آن پیش بینی شده اجرایی شود و مردم و دولت حدود اراضی خود را بدانند، بسیاری از مشکلات حقوقی و قضایی برطرف می شود.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی با اشاره به این مطلب که طرح حدنگار از دو دهه قبل اجرایی شده است، تاکید کرد: در حال حاضر این طرح در دست اجرا است و امید می رود که به زودی جشن صدور اسناد تک برگ برای اراضی شخصی و دولتی را برگزار کنیم.

وی هماهنگی برای اجرای قانون حد نگار را مورد تاکید قرار داد و افزود: سازمان ها و نهادها باید به وظایف خود برای اجرای طرح حدنگار عمل نمایند تا استان کرمان همگام با سایر استان های کشور در این حوزه پیش رود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه 95 درصد اراضی ملی استان کرمان دارای سند حدنگار هستند، تاکید کرد: در 5 درصد باقی مانده مشکلاتی وجود دارد و باید طبق قوانین و مقررات این مشکلات برطرف شده و این اراضی به نحوی تعیین تکلیف شوند که تا پایان سال جاری 98 درصد اراضی ملی استان سنددار شوند.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی با اشاره به اینکه 61 درصد املاک دستگاه های اجرایی ثبت شده و اسناد آنها نیز صادر شده است، تاکید کرد: 39 درصد املاک باقی مانده دستگاه ها که اسناد آنها صادر نشده است باید تا پایان سال جاری تعیین تکلیف شوند و سازمان بازرسی نیز در این حوزه باید نظارت کرده و کمک کند.

وی با تاکید بر این مطلب که ناهماهنگی های موجود بین دستگاه ها در حوزه تعیین تکلیف اراضی باید برطرف شود، عنوان کرد: تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی از موارد مورد تاکید در کشور است که در این زمینه باید به اقناع سازی افکار عمومی توجه شود تا با جلب همکاری کشاورزان و تبیین منافع این طرح، نسبت به اجرای این طرح اقدام شود.

علی محمودی نیز با اشاره به این مطلب که موضوع حدنگاری اراضی از سال 99 به صورت جدی مورد تاکید قرار گرفته است، تاکید کرد: از مجموع بالغ بر 17 میلیون و 52 هزار هکتار اراضی ملی استان کرمان، بالغ بر 16 میلیون هکتار تثبیت مالکیت شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به تاکید موجود برای اجرای کاداستر املاک دستگاه های اجرایی در استان کرمان، اظهارکرد: مجموع املاک دستگاه های اجرایی در استان کرمان 144 هزار و 84 هکتار برآورد شده است که تاکنون 64.3 درصد تثبیت مالکیت شده است.

وی گفت: بیشترین املاک مربوط به آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی و نیروهای مسلح است که باید اسناد و مدارک موجود به ثبت اسناد و املاک استان کرمان ارائه شود تا اقدامات مورد نظر برای تعیین تکلیف این اراضی صورت گیرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان ضمن بیان این مطلب که در سال جاری باید 40 درصد از اراضی کشاورزی استان باید سنددار شود، تاکید کرد: یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی در استان کرمان برآورد شده است و برای پیگیری صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی کمیسیون رفع تداخلات استانی باید فعال شود.

انتهای پیام/


برچسب ها: کرمان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *