دبیرکل حزب‌الله لبنان: فرصت طلبان در ایران ناامید خواهند شد

۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱:۲۳
کد خبر: ۴۴۹۳۵۳۳
دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به رخدادهای جاری ایران گفت: فرصت طلبان، ناامید خواهند شد.

خبرگزاری میزان -  سید حسن نصرالله  در ابتدای سخنرانی خود درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی این کشور با فلسطین اشغالی  که اخیرا به امضای دو طرف رسیده است به حادثه تروریستی در شاهچراغ اشاره کرد و گفت: تشییع سراسری و دسته جمعی شهدای مظلوم ایران، پیامی قوی برای همه توطئه‌گران است که آنها روی سراب حساب باز می‌کنند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به رخدادهای جاری ایران اشاره کرد و گفت: فرصت طلبان، ناامید خواهند شد.

وی در ادامه درباره توافق اخیر برای ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی اظهار کرد:‌ مرزهای زمینی بین فلسطین اشغالی و لبنان با دستورات و اعمال نفوذ فرانسه و انگلیس ترسیم شد، اما هیچ مرز دریایی ترسیم نشد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: در حال حاضر لبنان پس از سال‌ها صحبت از وجود نفت و گاز، نیاز به تعیین مرزهای دریایی دارد.

وی گفت: لبنان در سایه تعیین مرزهای دریایی، بلوک‌های گاز و نفت را مشخص می‌کند و ما قبلا گفته بودیم و الان هم می‌گوییم که مقاومت به دلایل زیادی در تعیین مرزها دخالت نمی‌کند و دولت هر چه برای لبنان در نظر بگیرد، ما به آن پایبند هستیم.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی مرزهای خود را از نیل تا فرات می‌پندارد و اصلا قائل به مرزبندی نیست و معتقد بود که مرزها تا جایی است که قدرت و ارتش و نیروهای نظامی به آنجا برسند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین گفت: ترسیم مرزهای دریایی زمانی لزوم پیدا کرد که دشمن اسرائیلی شرکت‌ها را از نزدیک شدن به مناطق دریایی نزدیک بلوک‌های مرزی منع می‌کرد. آمریکا نیز در آن مقطع به ممانعت از فعالیت شرکت‌هایی می‌پرداخت که در سال‌های گذشته متعهد شده بودند در بلوک‌های جنوبی کار کنند.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در طول مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی، هیچ امتیازی به طرف مقابل نداد. مقاومت لبنان به رژیم صهیونیستی اجازه نداد تا پیش از توافقی که به خواسته‌های لبنان پاسخ دهد، به استخراج نفت و گاز از میدان "کاریش" بپردازد.

وی در ادامه تصریح کرد: تهدیدهای مقاومت، دولت رژیم اشغالگر را در مقابل واقعیت احتمال وقوع جنگ قرار داد. "هوکشتاین" میانجی آمریکایی گفت که ترس از وقوع جنگ باعث دستیابی به توافق شد.

دبیرکل حزب الله گفت: اسرائیلی‌ها توان جنگ و لغو توافق را نداشتند، بنابراین تنها راه حل رفتن به مذاکرات غیرمستقیم با لبنان بود. لبنان نیازی مبرم داشت تا مرزهای آبی‌اش با فلسطین اشغالی ترسیم شود، چه آب‌های منطقه‌ایش چه منطقه انحصاری اقتصادی‌اش. دولت لبنان به مجوز پارلمان و طبق تصمیم رسمی لبنانی، مرز ما را خط ۲۳ اعلام کرد که از خط نزدیک به ناقوره شروع می‌شود. آمریکا شرکت‌ها را از تلاش برای حفاری و نقشه‌برداری منع می‌کرد. همچنین به لبنان هم فشار می‌آوردند که خط یک را که خواسته دشمن بود، بپذیرد.

وی ادامه داد: ‌آنگاه که طرف آمریکایی و اسرائیلی متوجه شدند که مقاومت در سخن خود جدی است و پهپادها را بالای کاریش مشاهده کردند، دستیابی به توافق اخیر حاصل شد.

دبیرکل حزب‌الله گفت: لبنان بر همه بلوک‌های دریایی در منطقه مخصوص خود اصرار کرد و به طور کامل به آنها رسید. لبنان به موفقیت بزرگی دست یافت و آن رفع ممنوعیت تحمیلی آمریکا بر شرکت‌های نفتی برای کار در آب‌های لبنانی بود.

نصرالله اضافه کرد: لبنان در توافق به دست آمده، به ارائه هیچ گونه تضمین امنیتی به دشمن نپرداخته است. لبنان در موضوع ترسیم، وارد عادی سازی روابط با دشمن نشد. شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی نقش مهمی در رسیدن به این توافق داشت. محاصره آمریکا مردم لبنان را به جایی رساند که بر تحقق این موفقیت اصرار داشته باشند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین ضمن یادآوری این موضوع که آمادگی ملت لبنان به منظور همراهی با دولت و مقاومت در انتخاب دورترین گزینه، عامل مهمی در تحقق موفقیت ترسیم مرزهای دریایی داشت، تاکید کرد: دشمن اسرائیلی به علت اختلافات داخلی که در آن به سر می‌برد، آمادگی لازم برای ورود به جنگ را ندارد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha