برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اغتشاشگران اخیر در تهران/ متهمی که با خودرو افسران پلیس را زیر گرفت و منجر به شهادت یک مامور شد/ درخواست پدر شهید از دادگاه برای اشد مجازات

15:52 - 07 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۹۲۹۵۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
امروز اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده تعدادی از متهمان اغتشاشات اخیر در دادگاه عمومی و انقلاب تهران از صبح آغاز شده است.

خبرگزاری میزان_ به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، با دستور رئیس قوه قضاییه، پس از صدور کیفرخواست پرونده متهمان اغتشاشات اخیر در یک ماه اخیر، دادگاه های رسیدگی به این پرونده‌ها،  از هفته گذشته آغاز شده است.

کیفرخواست بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در دادسراهای استان های مختلف براساس مستندات موجود در حال صدور است.

تاکنون کیفرخواست 25 پرونده در کرمان، 89 کیفرخواست در استان سمنان، کیفرخواست 119 نفر در استان زنجان، کیفرخواست 105 پرونده در استان خوزستان، کیفرخواست 55 نفر در استان قزوین، کیفرخواست 110 نفر در استان کردستان، کیفرخواست 315 نفر در استان تهران و کیفرخواست 201 متهم در استان البرز در ارتباط با اغتشاشات اخیر صادر شده است.

امروز اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده تعدادی از متهمان اغتشاشات اخیر در دادگاه عمومی و انقلاب تهران از صبح آغاز شده است.

بنابر این گزارش، دادگاه امروز تنها یکی از جلسات رسیدگی به پرونده متهمان اغتشاشات اخیر است و روند رسیدگی به پرونده مابقی متهمان ادامه خواهد داشت.

برهمین اساس، صبح امروز «۷ آبان» جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعدادی از اغتشاشگران اخیر به ریاست قاضی صلواتی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران، با حضور مستشاران دادگاه، متهمان و وکلای آن‌ها، جمعی  از افسران انتظامی که در درگیری با آشوبگران مجروح شده بودند و خانواده شهدای امنیت، برگزار شد.

براساس کیفرخواست صادر شده، محمد قبادلو فرزند محمد علی به افساد فی‌الارض از طریق اقدام گسترده علیه ماموران موتوری نیروی انتظامی با اصابت خودروی سواری پیکان سفید رنگ که اقدام وی منجر به شهادت استوار فرید کرم پور حسنوند و مجروح شدن ۵ مامور پلیس شده است، سامان صیدی فرزند تیمور به محاربه از طریق کشیدن کلت کمری و شلیک ۳ تیر، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، محمد بروغنی فرزند حسین به محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد قمه و حمله به همراه اوباش به فرمانداری پاکدشت و به آتش کشیدن فرمانداری و حمله به مامور دولت حین انجام وظیفه و مجروح شدن وی، ابوالفضل مهری حسین حاجی لو فرزند ولی به مقابله با حکومت اسلامی از طریق ایجاد حریق در وسیله مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور، محسن رضازاده قراقلو فرزند حسن به محاربه از طریق مشارکت در ایجاد حریق در وسیله مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت عمومی، اجتماعی و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، ساخت اقلام انفجاری از نوع کوکتل مولوتوف برای مقاصد ضد امنیتی و سنگ پرانی به سوی عوامل انتظامی، سعید شیرازی فرزند علیرضا به افساد فی الارض از طریق تحریک و تشویق گسترده مردم به ارتکاب جرایم‌ علیه امنیت کشور و اخلال شدید در نظم متهم هستند.

بر اساس این گزارش علاوه بر مستندات و اقاریر موجود در پرونده متهمان این پرونده از گوشی تلفن همراه محمد بروغنی فرزند حسین که به محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد قمه و حمله به همراه اوباش به فرمانداری پاکدشت و به آتش کشیدن فرمانداری و حمله به مامور دولت حین انجام وظیفه و مجروح شدن وی متهم است تصاویری استخراج شده است که به وضوح به نقش لیدری وی در اغتشاشات پاکدشت دلالت دارد.

در اسناد موجود در گوشی تلفن همراه بروغنی یک گفت‌وگوی در بستر اینستاگرام کشف شده است که در این گفت‌وگو وی خطاب به یکی از دوستان خود می‌گوید برای حضور در صحنه اغتشاشات مسلح حاضر شود که دوست وی خطاب به او می‌گوید در حال حاضر فقط قمه در اختیار دارد.

در نمونه‌ای دیگر از نقش لیدری بروغنی وی ضمن تهییج همشهریان خود برای حضور در اغتشاشات از آن‌ها می‌خواهد با درست کردن نارنجک‌های دستی که در ایام چهارشنبه سوری انجام می‌دهند در محل اغتشاشات حاضر شده و از آن‌ها علیه مامورین استفاده کنند.

بروغنی که برای حضور در این اغتشاشات نقش لیدری برای خود در نظر گرفته در یک استوری دیگر ساعت و محل برگزاری اغتشاشات را اعلام و با هشتگ اتحاد از همپالگان خود می‌خواهد محتوای تولید شده او را آن‌ها هم استوری کنند.

اقدامات بروغنی در دعوت، تهییج و لیدری برخی عناصر همدست خود در پاگدشت به استوری و اطلاع رسانی ختم نشده و وی در محل اغتشاشات ضمن حضور با قمه به فیلمبرداری از اقدامات مجرمانه خود نیز اقدام می‌کند.

در فیلم‌های استخراج شده از گوشی بروغنی وی ضمن تعقیب کردن یک نیروهای حافظ امنیت که به شدت توسط اغتشاشگران مصدوم شده است وی را با قمه مورد اصابت قرار می‌دهد.

دنبال کردن یکی از نیروهای حافظ امنیت و ضربه زدن با قمه به وی در اغتشاشات پاکدشت

محمد بروغنی در نمونه‌ای از اقدامات آشوبگرانه خود در اغتشاشات پاکدشت ضمن دنبال کردن یک نیروی حافظ امنیت در حالی که وی به شدت آسیب دیده است با قمه ضربه‌ای را به وی وارد می‌کند.

در تصاویر موجود بین ثانیه‌های 23 تا 28 تصاویر قمه در دست بروغنی کاملا مشهود است.

بروغنی در فیلم‌های دیگری که از اغتشاشات آن شب در گوشی خود ذخیره کرده است نقشی فعال در آتش زدن فرمانداری و بروز ناامنی جلوی فرمانداری دارد.

فیلم استخراج شده از گوشی یک لیدر جلوی فرمانداری پاکدشت

در این فیلم که درست لحظاتی قبل از اتش زدن ساختمان فرمانداری ثبت شده است عده زیادی از اغتشاشگران با همراه داشتن انواع سلاح سرد، چوب و چماق در حال تخریب اموال عمومی و خصوصی مردم و همچینین ایجاد رعب و وحشت دیده می‌شوند.

فیلم ثبت شده در گوشی یکی از لیدرهای اغتشاشگران پاکدشتی پس از به آتش کشیدن ساختمان فرمانداری در پاکدشت

در ابتدای جلسه دادگاه، نماینده دادستان با حضور در جایگاه ضمن قرائت کیفرخواست متهم محمد قبادلو فرزند محمد علی گفت: متهم توسط یک دستگاه پیکان سفید رنگ با حمله به  ماموران موتورسوار انتظامی که برای حفظ امنیت در حال اجرای ماموریت خود بودند، ضمن زیر گرفتن آن‌ها باعث شهادت استوار فرید کرم پور حسنوند و مجروح شدن تعدادی از افسران انتظامی شد.

نماینده دادستان گفت: طبق نظریه پزشکی قانونی، شهید کرم پور به دلیل ضربه شدید وارده به سر و له شدگی بافت مغز خونریزی کرده و همین موضوع علت شهادت وی است.

در ادامه جلسه پدر پدر شهید سعید فرید کرم پور حسنوند در جایگاه قرار گرفت.

پدر شهید کرم پور خطاب به متهم گفت:به چه دلیل پسر من را کشتی؟ پول گرفتی؟ چه کسی تو را وادار به انجام این کار کرد؟ اشد مجازات برای این فرد را خواستارم.

فرمانده افسران حادثه مذکور که خود نیز از ناحیه پای راست مجروح شده است، با حضور در جایگاه گفت: ۳۰ شهریور بود که ماموریتی از سوی سلسله مراتب به ما برای حفظ امنیت و پیشگیری از وقوع ناهنجاری ابلاغ شد.

وی افزود: ماموریت خود را انجام دادیم ساعت حوالی ۱۲ بامداد بود که قصد بازگشت به مقر خود را داشتیم که ناگهان صدای وحشتناکی شنیدم، برگشت به سمت عقب که ببینم چه اتفاقی افتاده است که به ناگهان توسط یه خودرو زیر گرفته شدم.

افسر فراجا گفت: روی زمین افتاده بودیم شهید کرم پور نفس نفس میزد، خواستم به سمتش بروم که دیدم پای راستم دچار آسیب جدی شده است.

وی از ریاست دادگاه درخواست اعمال اشد مجازات را برای متهم خواستار شد.

در ادامه  جلسه دادگاه، نمایندگان حقوقی فراجا با حضور در جایگاه از ریاست دادگاه درخواست اعمال اشد مجازات برای متهم را کردند.

پس از اظهارات، نمایندگان حقوقی فراجا، متهم در جایگاه قرار گرفت و به دفاع از خود پرداخت.

پس از اخذ دفاعیات متهم، قاضی اعلام کرد، دادگاه پس از تنفس در نوبت عصر برگزار خواهد شد.

در نوبت عصر دادگاه، نماینده دادستان با حضور در جایگاه کیفرخواست متهم سامان صیدی را قرائت کرد و از ریاست جلسه درخواست اعمال اشد مجازات برای وی را خواستار شد.

متهم سامان صیدی فرزند تیمور به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح کلت کمری و شلیک 3 عدد تیرهوایی به اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور در جایگاه قرار گرفت:

متهم عنوان کرد: در حوزه گرافیک کار می‌کنم.

قاضی از متهم پرسید: کسی که کار هنری انجام ‌می‌دهد برای چه دلیلی باید اسلحه گرم با خود به همراه داشته باشد؟

متهم صیدی گفت: آن سلاح را دوستم به من قرض داده بود.

قاضی از متهم صیدی درخصوص سلاح کلت کمری که در اختیار متهم بود، سوال کرد که این سلاح را از کجا آورده و در حال حاضر در چه محلی است که متهم گفت: سلاح برای من نبوده و الان هم نمیدانم کجاست چون آن را از پنجره به بیرون پرت کردم.

قاضی گفت: چرا اسلحه را از پنجره به بیرون پرتاب کردی؟

متهم صیدی گفت: به من گفتند که اگر ماموران بیایند شاید برای تو دردسر شود و من هم اسلحه را به بیرون پرتاب کردم.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان پاکدشت با حضور در جایگاه ضمن قرائت کیفرخواست پرونده متهم محمد بروغنی معروف به «ممد آلفا» و تشریح اقدامات خرابکارانه وی، از ریاست دادگاه خواستار اعمال اشد مجازات برای این متهم شد.

در ادامه جلسه دادگاه یکی از نیروهای حافظ امنیت شهرستان پاکدشت که مورد هجوم متهم بروغنی قرار گرفته بود، با حضور در جایگاه گفت: ساعت 7 شب بود که پس از دریافت ابلاغیه ماموریتی از سوی سلسله مراتب فرماندهی ناحیه برای پیشگیری از اقدامات خرابکارانه با در محل مورد نظر مستقر شدیم.

وی افزود: در ادامه جمعیتی در محل شکل گرفت. در لحظه‌ای دیدم که تعدادی از افراد به سمت ما آمده و قصد حمله به ما را دارند.

وی افزود: این فرد «متهم بروغنی» به همراه چند نفر دیگر دور من را گرفته و با در دست داشتن سلاح سرد قمه اقدام به وارد کردن چندین ضربه به بدن من کردند که برای جلوگیری از کشته شدنم، دست خود را بر روی سرم گرفتم و همین کار موجب پاره شدن تاندون‌های دستم شد. بعد اینکه من را زدند پیراهن من را درآورده و می‌گفتند که لختش کنید و از صحنه‌ها فیلم می‌گرفتند.

نیروی مضروب حافظ امنیت حاضر در دادگاه از ریاست جلسه خواستار اعمال اشد مجازات برای متهم شد.

در ادامه جلسه دادگاه، متهم محمد بروغنی  با حضور در جایگاه گفت:  من نمی‌دانستم که پشت این قضایا این مسائل قرار دارد.

وی افزود: من به دلیل استوری که دوستم در اینستاگرام گذاشته بود به خیابان آمدم و هیچ چیزی از سیاست سر در نمی‌آورم.

قاضی گفت: چرا از زمان زدن فرد حافظ امنیت مردم فیلمبرداری کردی؟ قصد داشتی تا فیلم را برای چه کسانی ارسال کنی؟

متهم بروغنی گفت: می‌خواستم به بچه‌ها نشان بدهم، من جوگیر شدم و آن کارها را انجام دادم.

قاضی گفت: برآورد خسارات شما و همدستانتان،  1 میلیارد و 500 میلیون تومان به فرمانداری پاکدشت، 5 میلیارد و 346 میلیون تومان به شهرداری، 1 میلیارد و 574 میلیون تومان به ناحیه مقاومت بسیج، 800 میلیون تومان به پلیس و 400 میلیون تومان نیز به اتاق اصناف است و 4 دستگاه خودپرداز بانک‌ها را نیز تخریب کردید.

متهم بروغنی گفت:  تقاضای عفو و بخشش دارم، من جو زده شدم و آن کارها را انجام دادم.

در ادامه جلسه نماینده دادستان شهرستان بهارستان با حضور در جایگاه کیفرخواست متهم ابوالفضل مهری فرزند ولی را قرائت کرد و از ریاست دادگاه تقاضای اعمال مجازات درخور کیفرخواست وی را طلب کرد.

متهم ابوالفضل مهری فرزند ولی، متهم به مقابله با حکومت اسلامی از طریق ایجاد حریق در وسیله مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور، با حضور در جایگاه گفت: روزی که من را دستگیر کردند آن روز مشروبات الکلی مصرف کرده بودم به دلیل بدحالی در جوی آب افتاده بودم که ماموران انتظامی من را دستگیر کردند.

قاضی خطاب به متهم مهری گفت: 25 سطل زباله را آتش زدی  فارغ از جنبه عمومی جرم، پولش را داری که به شهرداری بدهی؟

متهم مهری گفت: نه

در ادامه جلسه از دادگاه نماینده دادستان قرچک با حضور در جایگاه ضمن قرائت کیفرخواست متهم سعید شیرازی از ریاست دادگاه درخواست اعمال مجازات برای متهم را خواستار شد.

متهم سعید شیرازی فرزند علیرضا، متهم به افساد فی‌الارض از طریق تحریک و تشویق گسترده مردم به ارتکاب جرایم‌ علیه امنیت کشور و اخلال شدید در نظم با حضور در جایگاه گفت: تمام اتهامات خود را رد می‌کنم.

قاضی خطاب به متهم گفت: عمده مطالب منتشر شده در صفحه مجازی شما در اینستاگرام در خصوص آموزش ساخت نارنجک دست ساز و اهانت بوده است.

در پایان قاضی ختم جلسه را اعلام کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *