تلاش مجلس برای افزایش بودجه بیماران خاص و صعب‌العلاج در بودجه ۱۴۰۲

10:37 - 04 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۸۹۳۷۹
دسته بندی: سیاست ، عمومی
نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اگر بیمه سلامت بتواند رضایت بیماران خاص و صعب العلاج را تامین کند مجلس در بودجه ۱۴۰۲ نسبت به افزایش اعتبارات صندوق بیماران خاص اقدام خواهد کرد.

خبرگزاری میزان - به گزارش خانه ملت، سید جلیل میرمحمدی میبدی در مورد افزایش بودجه بیماران خاص،گفت: مجلس در بودجه 1401 نسبت به تشکیل صندوق و اختصاص 5 هزار میلیارد تومان به صورت بلاعوض و 2 هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات قرض الحسنه  برای تامین بخشی از هزینه درمانی و دارویی بیماران خاص و صعب العلاج اقدام کرد.

وی افزود: برای بخشی از بیماران خاص و صعب العلاج مانند تالاسمی و هموفیلی در گذشته اعتباراتی پیش بینی و پرداخت می شد اما 26 بیماری جدید تحت پوشش این صندوق قرار گرفتند و در حال حاضر بخشی از هزینه های درمانی، دارویی، آزمایشگاهی و بستری این بیماران پرداخت می شود.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس یازدهم ادامه داد: این سیاست وجود دارد که تعداد این بیماری ها به 44 بیماری افزایش یابد و برخی بیماری های خاص و جدید نیز به لیست افزوده شود در واقع لیست بیماری های خاص افزایش یافت و آیین نامه آن هم به تصویب هیات دولت رسید و تاکنون حدود 220 میلیارد تومان به حساب صندوق واریز شده است.

میرمحمدی یادآور شد: با توجه به تشکیل این صندوق و اختصاص بودجه 5 هزار میلیارد تومانی برای نخستین بار در تاریخ بودجه نویسی کشور امیدواریم مسئولان بیمه سلامت اعتبارات را به صورت دقیق و بر اساس عدالت توزیع و هزینه کنند زیرا رضایتمندی بیماران برای ما بسیار مهم است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: به طور قطع اگر بیمه سلامت بتواند رضایت بیماران را تامین و با عدالت بودجه را توزیع کند مجلس در بودجه 1402 نسبت به افزایش اعتبارات بیماران خاص اقدام خواهد کرد البته برای برخی از بیماری ها تا صد درصد هزینه های دارویی و برای برخی دیگر بخشی از هزینه های دارویی و درمان از طریق صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج پرداخت می شود و اگر اعتبارات این صندوق بر اساس آیین نامه اجرایی با عدالت توزیع و هزینه شود می توان  اعتبارات صندوق را به حدود 12 تا 13 هزار میلیارد تومان افزایش داد.

انتهای پیام/


برچسب ها: مجلس بیماران خاص

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *